Chcete cvičiť doma? Zora Czoborová vám poradí ako na to!
15. 1. 2012, 11:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:44)

Zdroj: Ivana Šataník Lipovská
Na chodenie do fitka nemáte čas, doma by to však možno aj šlo. Ako na to vám povie fitnesstrénerka Zora Czoborová.
Vraj sa treba hýbať! Športovať! Lebo je to zdravé, osožné a život predlžujúce. Áno, berieme. Ale kde brať na šport čas a peniaze? Disciplínou, ktorú každá žena dobre pozná, je zápasenie o tieto nedostatkové komodity. Mohla by byť riešením domáca posilňovňa? Koho sme sa mali opýtať, ak nie fitnestrétnerky Zory Czoborovej? „Často počúvam ponosy žien, že by rady športovali, len keby mali kedy, prípadne kde a za čo. Niekedy sú to výhovorky a niekedy pravda, mnoho žien je dokonca frustrovaných z toho, že necvičia. Uvedomujú si, že by im to pomáhalo žiť príjemnejšie. Cvičenie doma, vlastné svojské fitko vôbec nie je zlý nápad, ale treba ho dobre premyslieť a zvážiť všetky pre a proti,“ hovorí Zora Czoborová. „Podľa mojich skúseností sa ženy pre domáce cvičenie zvyčajne rýchlo nadchnú. Majú veľké oči, veľké očakávania, nakúpia si stroje, ktoré ich ohúria, a potom... V lepšom prípade skončia stroje po pár týždňoch niekde zastrčené alebo slúžia ako vešiak na nevyžehlenú bielizeň. V horšom prípade už ani nejde o stroje, ale o zdravie, pretože doma nemá na neskúseného cvičenca kto dozerať, niečo prepískne a ublíži si.“ Takže skôr ako sa pustíte do zariaďovania domácej posilňovne, zvážte, či ju naozaj chcete, aký cieľ by ste rady dosiahli, kedy budete cvičiť a či to viete. „Podľa toho si treba vybrať aj spôsob domáceho cvičenia, lebo možností je viacero,“ odporúča Zora.
Prvý spôsob - takmer profi
„Pre dámy, ktoré skúsenosť s cvičením majú, vedia používať nielen stroje a náradie, ale aj to, ako držať telo a ako dýchať, môže byť vhodné kúpiť si nejaký multifunkčný posilňovací stroj. Ale nie je to lacný špás. Na niečo také treba mať aj priestor, aj peniaze, preto vždy radím dvakrát si to premyslieť, až potom sa rozhodnúť. Lebo, medzi nami dievčatami, oblečenie sa dá odkladať aj na oveľa lacnejšie vešiaky,“ usmieva sa Zora.
Druhý spôsob - keď stroj, tak kardio
„Ideálny stroj na cvičenie doma je kardio stroj, teda stacionárny bicykel, stepper alebo bežiaci pás. Na nich sa dá vylepšovať kondička aj zhodiť nejaký ten kilogram. No aj tu sa oplatí myslieť na to, či na ne máme doma priestor, pretože vyťahovať niečo denne spod postele či spoza skrine, to nás po čase prestane baviť.“
Tretí spôsob - pred obrazovkou
Nebojte sa, nejdeme sa vyvaliť na gauč. Pekne sa prezlečieme do cvičebného úboru, rozcvičíme a pustíme si DVD, podľa ktorého poriadne precvičíme, posilníme, ponaťahujeme či ponaprávame telo. Cvičenie podľa DVD považuje Zora Czoborová za top spôsob hýbania sa doma. „Je to ideál, lebo na jednej strane si samy vyberiete čas, kedy budete cvičiť, ale na druhej strane vás niekto vedie, hovorí vám, ako máte cvičiť, radí, ako držať telo, aby všetko fungovalo, ako má.“
Štvrtý spôsob - základné náradie
Skúšali sme Zoru presvedčiť, že kto chce, ten nepotrebuje ani stroje, ani dévedéčka, vystačí si doma napríklad so stoličkou ako oporou a petfľašami ako náhradami za činky. Ale fitnes trénerka nie je týmto riešením nadšená. „Treba si uvedomiť, že pri cvičení ide aj o zdravie. Chceme si ho zlepšiť, minimálne udržať, ale určite nie poškodiť, preto nikdy nemôžem podporovať takéto náhrady. Petfľaša sa nedá držať tak dobre ako činka. A stolička tiež nikdy nebude poriadnou oporou pre telo... Veľa náradia na domáce cvičenie však netreba. Základom sú určite jednoručné činky, fitlopta, ktorá môže slúžiť aj ako lavička na podporu tela pri cvičení. Dobrými pomocníkmi sú gumové expandery a odporúčam aj balančnú loptu. S týmto môžete aj doma dosiahnuť veľký efekt. A posledná rada: ak sa dá, aj doma cvičte pred zrkadlom. Môžete tak kontrolovať držanie tela a zároveň je takéto dívanie sa na seba dobrou motiváciou pri cvičení,“ tvrdí Zora.
Zbytočný spôsob
Zázraky sa dejú...... ale určite nie tie, ktoré sa nám snažia vsugerovať niektoré reklamy na akože fitnes stroje. Tie si vraj máte opásať, pohodlne sa natiahnuť a stroj zázračník bude na svaloch vibrovať, masírovať ich a posilňovať všakovakými impulzmi... No a keď sa takto budete vyvaľovať dvadsať minút denne, stane sa zázrak! Po mesiaci máte bruško vypracované ako majsterka sveta vo fitnes. Šetrite peniaze a snívajte o inom! „Nič sa nestane samo od seba. Ak nemáme upravenú životosprávu a ak svaly pravidelne nezaťažujeme, maximum, čo môžeme s takýmito prístrojmi dosiahnuť, je čiastočné spevnenie niektorých svalových partií. Do formy a kondície nikoho nedostanú. To musí spraviť každá z nás sama a svojimi silami,“ uzatvára Zora.
Telo si pamätá
Čo si budeme hovoriť, naše telesné schránky to s nami nemajú ľahké. Ale veru ani my s nimi. Predstavte si, telo je potvora, ktorá si pamätá. Svaly si po istom čase zvyknú na pohyb a záťaž, ktorými sa ich niekoľkokrát do týždňa snažíte udržať vo forme. A jednoducho prestanú na vaše snahy o cvičenie reagovať. Zora Czoborová preto radí pohyby, štýly, športy striedať a kombinovať. V domácom prostredí na to výborne poslúži hracia konzola Nintendo Wii, presne tá, po ktorej už roky túžia vaše deti – ak ju už náhodou nemajú. Okrem hromady hier v sebe ukrýva aj fitbalík. V ňom sú naprogramované rôzne športy a cvičenia. Konzola môže byť osobným trénerom a spoluhráčom v jednej osobe, pardon, škatuľke. Bude s vami hrať tenis či golf, bude vám dávať hodiny aerobiku alebo iných cvičení, popritom zvládne kontrolovať, či cvičíte správne a poctivo. Vie pochváliť, a keď treba, naservíruje aj poriadnu hubovú...