Sir Ken Robinson, ktorý je patrónom The London School of Contemporary, sa na adresu tanca vyjadril, že by mal mať v škole rovnaké zastúpenie ako matematika, veda či iné, bežne povinné predmety. Podľa neho totiž tanec môže zlepšiť úspešnosť žiakov v iných oblastiach. Ak teda môže pomôcť žiakom v školách, určite bude mať opodstatnenie aj v živote dospelých a ponúkne nám niekoľko výhod. Ani sa nesnažte tvrdiť, že ste drevo a na tanec nemáte. Blog Dance Master totiž definuje tanec ako fyzické vyjadrenie vzťahov, pocitov a nápadov prostredníctvom pohybu. A to má hlboko v sebe každý. Tanec totiž ni­kto nevytvoril. Vymýšľajú sa už len konkrétne kroky, ktorým sa dávajú názvy, no pohyb ako reakciu na počutie rytmu máme zarytý hlboko v srdci. Tak už žiadne výhovorky a hor sa tancovať.

Silnejšie srdce, nižšie riziko demencie

Ak vás nič neprinúti tancovať, tak to, že tanec je prospešný pre srdce, by vás mohlo nakopnúť. Pohyb totiž rozprúdi krvný obeh, čím sa zvýši tep a tým sa trénuje srdce. Ak vyskúšate napríklad rýchlu zumbu, doprajete si kvalitné kardio, vďaka ktorému rýchlejšie odbúrate aj kilá navyše. Vďaka pravidelnému tréningu časom pocítite, že sa menej zadýchavate a lepšie zvládate fyzickú záťaž. Štúdia univerzity Albert Einstein College of Medicine v New Yorku hovorí aj o pozitívnom vplyve tanca na duševnú bystrosť. Tento druh činnosti je jedným z mála pohybov, ktoré preukázateľne majú takýto vplyv. V prípade, že tancujete pravidelne, riziko demencie sa znižuje až o 76 percent.

Zbohom stres, vitaj inteligencia
Zdroj: shutterstock

Zbohom stres, vitaj inteligencia

Tak ako väčšina pohybových aktivít, aj tanec vyplavuje do krvi endorfíny. Navyše rytmická hudba nás príjemne naladí na prežívanie prítomného okamihu. Tanec si teda užívame tu a teraz, čím sa eliminuje psychický stres, ktorý sa v nás nakopil za celý deň či týždeň. Skupinový tanec je balzamom na dušu aj vďaka tomu, že rovnako naladení ľudia majú blahodarný vplyv na našu psychiku. Navyše nielen duša, ale aj mozog profituje z tanca. Môže totiž zvýšiť našu inteligenciu. Najlepší spôsob, ako merať svoje IQ, je totiž uviesť sa do situácie, ktorá vyžaduje rýchlu reakciu. Práve preto je tanec dokonalou aktivitou na jej zdokonaľovanie. Vďaka nemu sa totiž budete neustále ocitať v situáciách, ktoré si od vás budú vyžadovať rýchlu reakciu. To znamená, že pri tanci sa musíte rozhodnúť, kam sa obrátiť, ako urobiť pohyb, ako zmeniť rýchlosť a podobne. V skratke – tanec zvyšuje rýchlosť reagovania mozgu.

Spomaľuje starnutie, spevňuje telo
Zdroj: shutterstock

Spomaľuje starnutie, spevňuje telo

Úprimne, kto by nechcel mať lepšiu pamäť a starnúť pomalšie? Asi sa nenájde nik, kto by to odmietal, a vy to môžete dosiahnuť vďaka tancu. Tým, že sa stále učíte niečo nové (kroky, choreografiu, štýl), budujete si v mozgu nové cesty k uloženým informáciám. Ak totiž starnutím jednu cestu stratíte, takto môžete namiesto nej vytvoriť novú, prípadne tej novej dovoliť zabrať miesto tej starej. Navyše stačí, keď budete hopsať čo i len raz do týždňa, aby ste si precvičili celé telo. Zlepší sa vaše držanie tela aj koordinácia pohybov. Vo vyššom veku je dôležité spevniť ochabujúce svalstvo chrbtice a tanec je tou najpríjemnejšou metódou.

Dajte šancu

... dancehallu

Aby ste mali predstavu, o čo ide, tak dance­hall vznikol v sedemdesiatych rokoch na Jamajke. Je to rytmický, energický párty tanec. Spája sa v ňom zábava a sexi exotické pohyby. Vyskúšate si v ňom aj twerkovanie. Aby sme vás namotivovali vyskúšať ho, tak pri dancehalle chudnete pomerne jednoducho, keďže zapájate veľa partií naraz. Množstvo krokov vychádza z kolien, a teda zapájate predné aj zadné stehná, pri hýbaní panvou dáte zabrať bruchu a navyše sa tým aktivujú aj vnútorné svaly, ktoré nevidieť. Určite neváhajte a skúste spojenie chytľavej hudby, ženských pohybov, dobrej energie a kopy vyplavených endorfínov. Stojí to za to. Je vhodný pre všetky ženy, ktoré túžia po sexi tele, zábave, zmyselnosti a rytmickosti.

... reggaetonu

Tento tanec vychádza z viacerých štýlov a spája ich do jedného. Nájdete v ňom prvky dancehallu, latinx, hip-hopu aj rytmy dembowu. Je to temperamentný tanec s jednoduchými a ľahko osvojiteľnými krokmi. Nájdete sa v ňom, ak máte rady energický a ženský štýl, ktorý vás nabije pozitivitou. Navyše pri ňom spálite prebytočné kalórie. Vyskúšate zvodne hýbať panvou, ale aj hrudníkom a nechýba tu ani pohyb na podlahe. Už po hodine reggaetonu budete mokrá ako myš, no šťastná ako blcha. A verte nám, že ak to raz skúsite, nebudete chcieť prestať.

... zumbe

Určite si ešte pamätáte, keď pred pár rokmi zažívala vo svete, a Slovensko nebolo výnimkou, svoj boom. Každý vtedy chcel tancovať zumbu a v obľube je dodnes. Ak ste k nej ešte nenašli cestu, je najvyšší čas. Spája totiž rytmy samby, salsy, cumbie a merengue s fitnes prvkami. Táto kombinácia posilňuje srdce, pľúca, kosti, svaly a dokonca aj mozog. Vďaka nej si zlepšíte rovnováhu, môže vám pomôcť znížiť bolesť, formuje postavu a čo je veľké plus – spomaľuje proces starnutia. Tak šup obuť tenisky a rýchlo zumbovať.

Dajte šancu...
Zdroj: shutterstock

... danceboxu

Áno, tanec a bojové športy sa dajú skĺbiť a výsledkom je aj dancebox. Ide o spojenie posilňovacích cvikov, taeba, strečingu a tanca. Ak patríte medzi vyznávačky spontánnosti, dynamiky a zábavy, prídete si na svoje. Vďaka zložke taebo si perfektne vyformujete postavu, spevníte svalstvo a čo-to zhodíte, tanec vás zasa nabije pozitívnou energiou a vyplaví endorfíny. Navyše po pár lekciách sa zlepší vaša kondícia, zdravie aj celkový fyzický stav. A to už stojí za zváženie, čo poviete?

... bachate

Zrejme ste si teraz predstavili, že na to budete musieť presviedčať svojho partnera. Bachatu však môžete tancovať aj sama. Ide o senzuálny tanec, pri ktorom pohybmi vyjadrujete pocity. Bachata vznikla ako tanec obyčajných ľudí. V pohybe sú najmä boky, stačí vám priestor 2 x 2 metre, fľaša vody a chuť hýbať sa. Po hodine tohto latino tanca budete cítiť nohy, brucho, zadok, ale aj ramená.