Televízor v spálni?

Podľa odborníkov je vhodnejšie čítať si pred spaním, než zaspávať pri zapnutej televízii. Ak sa jej nechcete vzdať, vždy ju večer vypnite. Hoci sa vám zdá, že televíziu nevnímate, opak je pravdou. Niektoré relácie môžu pôsobiť na spánok veľmi rušivo. Vo všeobecnosti by ste mali v spálni zredukovať počet požieračov elektrickej energie, vysávajú aj tú vašu. Elektrosmog dráždi nervy. Vypnite si aj mobilný telefón a rádiobudík vymeňte za klasický.

Pred spaním na mobile

Umelé svetlo z týchto zariadení dokáže poriadne oklamať váš mozog. Už pri malých dávkach 8 až 10 luxov nadobúda mozog pocit, že slnko ešte nezapadlo, a automaticky spomalí tvorbu melatonínu, hormónu spánku, a podporuje tvorbu kortizolu, stresového hormónu. Svetlo z displejov sa podobá dennému, a ak dve hodiny pred spaním pozeráte do telefónu či počítača, tvorba melatonínu sa zníži o 50 percent a jeho uvoľňovanie sa oneskorí až o tri dni. Ak si neviete predstaviť zaspávanie bez mobilu, nastavte si na ňom nočný režim alebo si kúpte okuliare, ktoré dokážu modré svetlo filtrovať.

Radšej knihu

Aj keby ste pred spaním prečítali len desať strán v knihe, ráno sa prebudíte omnoho oddýchnutejšia. Už po šiestich minútach čítania sa totiž výrazne znižuje úroveň stresu v organizme.

Siahnite pred spaním radšej po knihe.
Zdroj: Shutterstock

Ak sprcha, nie studená

Ľahšie budete zaspávať po vlažnej sprche, nie studenej. Chladná voda stiahne cievy, a tak sa zbytočne odštartuje kumulovanie tepla v tele. Vlažná sprcha, naopak, póry otvorí a prebytočné teplo môže unikať.

Spite v pyžame

Pri nočnom potení obzvlášť platí – spite radšej oblečené ako nahé. Ľahké bavlnené, ľanové alebo chladiace saténové pyžamo je ideálne. Chránia spotené telo. Ak ste nahá, zostanú vám kvapôčky potu na koži, pocítite nepríjemný chlad. Aj keby bola horúca letná noc, môžete ľahko prechladnúť, prípadne sa prebudíte s boľavým chrbtom.

Spávajte vždy v pyžame.
Zdroj: Shutterstock

Ako schudnúť v spánku

Už teda vieme, že ak chceme vyzerať dobre a zdravo, musíme dostatočne dobre a dlho spať. Nedostatok spánku narušuje fungovanie metabolizmu a spomaľuje ho. Ale ak chcete schudnúť počas noci, tak to závisí od príjmu bielkovín na večeru. Pomáhajú odbúravať tuky, zlepšujú regeneráciu svalstva, dodávajú potrebnú energiu na to, aby ste sa ráno rýchlo naštartovali. Princíp výživy teda vychádza z predpokladu, že ráno máme jesť veľa sacharidov, aby dodali energiu. Obed má byť vyvážený a na večeru už smieme len bielkoviny.