Chcete schudnúť? Vytiahnite zázračnú fitloptu! Aha, čo s vami urobí pár tukožrútskych cvikov
6. 8. 2021, 7:00 (aktualizované: 16. 7. 2024, 3:13)

Zdroj: shutterstock
Mnohé z nás ju majú doma len tak zakotúľanú v kúte, ale k cvičeniu sa ešte nedostali. Chyba. Vďaka nej totiž dokážete telu nielen uľaviť, ale zároveň dať zabrať svalom.

Nie nadarmo zdravotníci používajú pri rôznych problémoch pohybového aparátu práve fitloptu. Chrbtici totiž prináša uvoľnenie, zároveň ju spevní a núti vás sedieť vzpriamene a nehrbiť sa. Preto je fajn zadovážiť si ju, najmä ak pracujete za počítačom, a poctivo ju využívať.
Akú potrebujem?
Ak sme vás motivovali a máte chuť vyštartovať do prvého športového obchodu, ešte zadržte. Vybrať si fitloptu je veda. Je síce pekné, že sa vám páči tá ružová, no čo z toho, ak pre vás nie je vhodná? Najjednoduchší spôsob, ako si vybrať veľkosť lopty, je pomocou vašej výšky. Od tej sa odvíja aj priemer pomôcky. Platí, že čím ste vyššia, tým väčší priemer má lopta. Dôležité je tiež to, že keď si na loptu sadnete, panvu by ste mali mať posadenú o niečo vyššie, než sú vaše kolená. Lopta však musí byť dostatočne nafúknutá. Pri výbere podľa výšky berte do úvahy aj svoju hmotnosť. Ak máte nadváhu, lopta pod vami klesne o čosi viac a to môže zapríčiniť, že panva nebude vyššie ako kolená. Vtedy je lepšie siahnuť po lopte, ktorá je o číslo väčšia.
Fitlopta podľa výšky:
výška (v cm) Ø fitlopty (v cm)
do 150 45
151 – 165 55
166 – 175 65
176 – 185 75
186 – 195 85
nad 195 95
Všímajte si aj...
Pri kúpe fitlopty je okrem veľkosti dobré všímať si ďalšie parametre. Dnes už nájdete v obchode lopty z rôznych materiálov, hoci najčastejšie sa stále používa PVC. V prípade, že máte doma podlahu, ktorá je klzká, siahnite po protišmykovej úprave. Stavte radšej na pevnejšie a kvalitnejšie materiály – vydržia dlhšie a sú odolnejšie. Pozor si dajte na nosnosť.
Tie lacnejšie verzie znesú váhu len do 120 kg, a ak sa chystáte na nej cvičiť aj so záťažou, môže sa stať, že pod vami praskne. Ak zainvestujete o niečo viac, nájdete aj lopty so záťažou do 200 kg a tie najkvalitnejšie unesú váhu až 500 kg. Ak sa bojíte, že loptu príliš nafúkate, a keď si na ňu sadnete, tak praskne, zvoľte takú, ktorá má automatické uvoľňovanie tlaku vzduchu, to znamená, že disponuje funkciou anti-burst, ktorá v prípade prebytku tlaku vypustí časť vzduchu cez pretlakový ventil.
Zdroj: shutterstock
Cvičenie na fitlopte je vhodné aj pre budúce mamičky.
Benefity fitkamošky
Že je to šikovná cvičebná a zdravotná pomôcka, už viete. Ak ešte stále premýšľate, či do kúpy ísť, možno vás presvedčia jej benefity:
● Posilníte telesné jadro a chrbtové svalstvo.
● Pomocou jedinej pomôcky zapojíte viac svalových skupín.
● Zvýšite odolnosť tela proti zraneniam.
● Rozvíjate stabilitu.
● Zlepšíte si reflexy a koordináciu.
Okrem toho je vhodná pre tehotné ženy. Sedenie na nej je pohodlné, zároveň pomáha pri pôrodných kontrakciách a uľahčuje prirodzený pôrod. Možno ju použiť aj pri deťoch so špeciálnymi potrebami, ktorým rozvíja motoriku, koordináciu a sebadôveru. Ak zvyknete pri počítači stráviť hodiny, už 20 minút sedenia na fitlopte prinesie chrbtici uvoľnenie.
Správne sedenie
Aj obyčajné sedenie na fitlopte má svoje pravidlá, ak chcete, aby prinieslo želané výsledky. Dôležitý je správny uhol. Dbajte na to, aby ste mali päty pevne položené na podložke a nohy boli pokrčené v 90-stupňovom uhle.
Buďte vzpriamená, plecia zatiahnite nadol a panvu posaďte do prvej tretiny lopty. Ak si správne sadnete, pomôžete nielen chrbtici, ale vďaka jemnému kolísaniu sa rozptýli aj vaša nervozita a zlepší nálada. V prípade, že patríte k ľuďom, ktorých zaťažuje stres, hnev či nepokoj, určite po fitlopte siahnite. Pomocou tejto obľúbenej pomôcky podporíte správny sklon panvy (mierne naklonená vpred). Sedenie na lopte striedavo odľahčuje a zaťažuje platničky, čím uvoľňuje napätie v ich oblasti. Nezabúdajte, že fitlopta nie je náhrada stoličky!
Ako dlho sedieť na lopte?
Najdlhšie na nej preseďte 2 hodiny denne. Tie si však treba rozdeliť na intervaly 6 x 20 minút alebo 4 x 30 minút. Ide o dynamické sedenie, ktoré namáha svalstvo trupu, preto potrebuje oddych v podobe sedenia na stoličke.
Zacvičte si s loptou
Každý cvik na začiatku opakujte 10-krát v 3 sériách. Postupne pridávajte opakovania alebo navýšte počet sérií.
Zanožovanie
Opäť uložte telo do rovnej línie s rukami na zemi a nohami na lopte. Stiahnite brucho a pomaly jednu nohu dvihnite smerom hore. V tejto polohe zatiahnite sedacie svalstvo. Vráťte sa späť a vystriedajte nohy. Dáte zabrať zadku, no tento cvik si vyžaduje aj dobrú stabilitu.
Príťahy do klbka
Opäť rovnaká východisková poloha ako pri kľukoch. Telo je rovné, brucho spevnené a kolená pomaly priťahujte pod seba. Na druhý deň budete cítiť brušné svaly.
Príťahy do strechy
Východisková poloha jes nohami na fitlopte ako pri kľukoch. Spevnite brucho a pomaly dvíhajte zadok smerom hore a nohy priťahujte k hrudníku, kým sa nedostanete do pozície strechy. Pri tomto cviku pocítite, že aj predné stehná majú svalovú hmotu.
Kľuky
Vyložte nohy na loptu a rukami sa zaprite do zeme. Stiahnite brucho a dbajte na to, aby ste neboli prehnutá ani vyhrbená. Telo musí byť v jednej línii. Pomaly urobte kľuk. Je na vás, či zvolíte variant s lakťami pri tele, ktorý je náročnejší, alebo lakte dáte ďalej od tela. Budete cítiť, ako pracuje brucho, ruky aj hrudník.
Sklápačky naopak
Brucho a panvu položte na fitloptu tak, aby telo tvorilo priamku. Nohy sú vystreté, chodidlá na šírku bokov, zaprite ich do zeme (môžete ich zafixovať o stenu). Ruky dajte za hlavu. Pomaly klesajte nadol, aby horná polovica tela bola rovnobežnes podložkou. Vráťte sa a v hornej pozícii zotrvajte 2 až 3 sekundy. Spevníte si chrbtové svalstvo.
Priťahovanie lopty k zadku
Ľahnite si na podložku a nohy vyložte na fitloptu tak, aby ste sa dostali do polohy obrátenej dosky. Hlava, krk a plecia sú na zemi, ruky položené na podložke, brucho spevnené. Nohy pomaly krčte a loptu rolujte k zadku. Zabrať dostanú zadné stehná.
Dvíhanie nôh
Ľahnite si na podložku, spevnite brušné svaly, chrbát zatlačte do podložky a loptu uchopte pevne medzi členkami. Dvíhajte nohy, kým nebudú v pravom uhle s hornou polovicou tela. Posilníte tak brušné svalstvo.