Keď sa nám nedarí schunúť, skúšame všelijaké spôsoby, no nie všetky sú  vhodné.  Priam módnym trendom je nejesť lepok. Toto je dôležité najmä pre ľudí,  ktorí trpia celiakiou. Celiakia je nepríjemná potravinová alergia ničiaca život ľuďom, ktorí nemôžu stráviť lepok. Lenže takých jedincov je v populácii asi jedno percento. Diétu bez lepku - pšenice, raže, ovsa a jačmeňa - držia ale aj ľudia, ktorým lepok neškodí. Veria, že tak prospievajú svojmu srdcu. Opak je pravdou. Vedci z Harvardovej univerzity tvrdia, že vylúčením celozrnných obilnín si naopak ľudia ubližujú a ohrozujú obehovú sústavu.

Nezačínajte s bezlepkovou stravou pred stanovením diagnózy lekárom. Nepomôžete si.
Zdroj: Shutterstock.com

Človek je po milióny rokov všežravec, ktorého podstatnou časťou stravy boli semená tráv, medzi ktoré obilniny patria. Celozrnné obilniny pritom obsahujú množstvo zdraviu prospešných látok, ktoré prispievajú k dobrej kondícii srdca.

Keď začne človek trpieť alergiou na lepok, musí sa spomínaných obilnín vzdať. Diéta je nevyhnutná. Ale v opačnom prípade si vylúčením lepku nepomáha. Naopak. Vyplýva to z dvadsaťšesťročného sledovania 120-tisíc osôb. Jedinci na bezlepkovej diéte nemajú zdravšie srdce a cievy.

Bezlepková diéta nie je najlepšie riešenie, pokiaľ nemáte celiakiu.
Zdroj: Shutterstock

"Obľuba bezlepkovej stravy vo všeobecnej populácii v posledných rokoch výrazne stúpla. Avšak tieto objavy podrývajú jej význam, pretože ľudia, ktorí obmedzia príjem lepku, tiež obmedzia príjem celozrnných obilnín, ktoré prispievajú k zdraviu srdca a ciev. Propagovať bezlepkovú stravu u osôb bez celiakie nie je správne," tvrdí doktor Andrew Chan z Harvardovej univerzity.