Reklama

Choroba čiernych kostí má riešenie: Slovenský vedec pomohol zmeniť život tisícom pacientov

Mnoho ľudí trpiacich na AKU nemusí ani vedieť, že majú chorobu, kým sa neukážu príznaky v podobe bolesti chrbta a kĺbov. Dá sa síce diagnostikovať už v ranom veku, no plné pochopenie jej dôsledkov je možné len s poznaním príznakov.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    VZŤAHOVÁ PORADŇA: Alica prežíva krízu vo vzťahu: Dá sa zachrániť, keď láska a intimita miznú?

    Keď medzinárodný tím s centrom v britskom Liverpoole pred pár rokmi zvažoval, kde sa uskutoční experiment, karta prirodzene padla aj na Slovensko. Ako píše Zdravie, naša krajina je totiž unikátom s nevšedným prvenstvom – zo všetkých doposiaľ zistených prípadov na svete trpí chorobou čiernych kostí približne 1 500 ľudí, pričom na Slovensku je ich viac než 200 a väčšina pochádza práve z Kysúc. Vo svetovom rebríčku preto vedieme, za nami sú krajiny ako Jordánsko, India a Dominikánska republika.

    Nepriaznivé štatistiky

    Vedci hovoria, že vysoký počet chorých na Slovensku máme aj vďaka tomu, že ich už od 50. rokov minulého storočia aktívne vyhľadávajú. Testovaním veľkej skupiny populácie sa zistilo, že chorobou čiernych kostí okolo roku 2 000 trpelo u nás viac ako sto detí mladších než pätnásť rokov. Čísla dospelých môžu byť ešte vyššie, len niektorí chorí neboli doteraz diagnostikovaní, píše Zdravie.

    Počuli ste náš podcast?

    Najmä na Kysuciach, kde sa táto choroba vyskytuje najviac na svete. Vedci s istotou nevedia povedať, prečo to tak je, na vine však môžu byť aj manželstvá blízkeho príbuzenstva. „Pravdepodobne v tejto oblasti došlo kedysi dávno k mutácii v géne pre enzým, ktorý je za chorobu čiernych kostí zodpovedný. Tento región bol do určitej miery izolovaný a manželstvá sa uzatvárali medzi ľuďmi z rovnakej obce,“ objasňuje genetička Zaťková, ako sa mutácia v minulosti dedila a uchovávala.

    Dar z prírody

    Výsledkom niekoľkoročného skúmania, do ktorého sa zapojilo sedem krajín EÚ vrátane Slovenska, je liek nitizinón. Ten vedci vyvinuli z rastliny tyčinkovec kopijovitý, po latinsky Callistemon citrinus. Ide o krík pochádzajúci z Austrálie, no dokáže kvitnúť aj v našich záhradách. Je typický červenoružovými kvety pripomínajúcimi štetku na umývanie fliaš. Krík je taký agresívny, že v jeho okolí nevyrastie burina. Z tejto rastliny britskí a švédski vedci vyrobili začiatkom 90. rokov liek pre deti s metabolickou poruchou, ktorá ich postupne pripravuje o pečeň.

    Vďaka nemu svitlo na lepšie časy

    Richard Imrich je významný slovenský lekár a vedec, ktorý zohral kľúčovú úlohu vo vývoji a implementácii účinnej liečby pre pacientov s alkaptonúriou. Ako riaditeľ Národného ústavu reumatických chorôb v Piešťanoch sa od roku 2012 podieľal na koordinácii klinických štúdií SONIA 1 a SONIA 2, ktoré boli súčasťou medzinárodného projektu DevelopAKUre zameraného na testovanie lieku nitizinón pre toto zriedkavé ochorenie. ​

    V úzkej spolupráci s pacientskou organizáciou Klub čiernych kostí Richard Imrich presadil úhradu nitizinónu na Slovensku, kde je podľa skríningu v novorodeneckej populácii incidencia až 1:19 000 novorodencov, čo predstavuje najvyšší výskyt na svete. Vďaka jeho úsiliu bol nitizinón od 1. septembra 2022 plne hradený z verejného zdravotného poistenia pre pacientov s alkaptonúriou. ​Za svoj prínos v oblasti medicíny a vedy bol Richard Imrich ocenený Krištáľovým krídlom za rok 2022. Jeho práca výrazne prispela k zlepšeniu kvality života pacientov trpiacich alkaptonúriou na Slovensku.

    Strana

    2/2

    Autor článku

    Soňa Andrisíková

    redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy
    Ako študentka som sa vždy tešila na nové vydanie Nového Času pre ženy a jeho pestrý obsah. Dnes mám to šťastie, že ho spolu s mojimi kolegyňami tvorím pre vás aj ja a veľmi ma to baví. Rada prinášam v jednotlivých rubrikách nové informácie, zaujímavé postrehy, i moje vlastné myšlienky. Okrem domácnosti, vzťahov, zdravia, ezoteriky či hlavnej témy, píšem aj skutočné príbehy, ktoré sa stali mojou srdcovkou. Keď som začala spracovávať príbehy, ktoré vytvoril sám život, prišla tá najväčšia radosť z práce v časopise. Rada dostávam do povedomia osudy žien, ktoré nemajú v živote na ružiach ustlané a napriek tomu sa nevzdali. Rovnako obľubujem také, v ktorých sa ženy inšpirujú navzájom. Vďaka nim i ja sama napredujem.
    Reklama