Reklama

Choroby z počítača: Poradíme vám, ako im predchádzať

Aj pri sedení za pracovným stolom číhajú na vás

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Počítač je dnes neoceniteľný komunikačný prostriedok, ale ak patrí medzi vaše hlavné pracovné prostriedky, vaše zdravie môže začať protestovať.

Dlhodobé sedenie a práca s počítačom môžu mať neblahý vplyv na náš organizmus. Podľa odborníkov frekvencia takzvaných počítačových ochorení v celej populácii narastá. Poriadne vás môžu potrápiť chrbtica, hlava aj nohy, zápästie a prsty, oči. Pri dlhodobom zanedbaní vám už iba lieky proti bolesti alebo náhodná masáž nepomôžu. Práve naopak. Ak neodstránite príčinu, je iba otázkou času, keď problémy prerastú do chronických ťažkostí, ktoré vás môžu vyradiť z pracovného procesu. Viete, čo všetko vám hrozí a čo máte robiť, aby ste neskončili s poškodeným zdravím ako invalidi?

Bolesti chrbtice

Problémy s chrbticou sú spôsobené dlhodobým sedením a nesprávnym zaťažovaním a preťažovaním niektorých častí tela, hlavne chrbtice, medzistavcových platničiek, svalového aparátu chrbtice.

Ako sa prejavuje: Keďže vaše telo je v nesprávnej polohe pri sedení dlhý čas, dôsledkom môžu byť neutíchajúce bolesti, poruchy chrbtových svalov a degeneratívne zmeny chrbtice.

Ťažkosti s očami

Pri práci s počítačom oko nežmurká tak často, ako potrebuje. Ľudia, ktorí sústredene sledujú obrazovku počítača, sa najčastejšie sťažujú na pocit suchosti, slzenie alebo pálenie očí. Môže za to takzvaný syndróm kancelárskeho oka.

Ako sa prejavuje: Prejavuje sa bolesťou hlavy a únavou očí, zvýšeným slzením, podráždením očných spojiviek, pálením očí. Pri výraznom zaťažení hrozia neskôr spomaľované zaostrovanie a pocit rozmazanosti obrazu.

Kŕčové žily (varixy)

Kŕčovými žilami trpia najmä tí, ktorí v práci dlhodobo stoja, ale aj sedia. Pri sedení sa tiež neodporúča prekladať si nohu cez nohu, čo s obľubou uplatňujú najmä dámy. Pri dlhom státí či sedení krv zo žíl neodteká, ale hromadí sa v dolných končatinách, čo zapríčiňuje zvýšenie tlaku na cievnu stenu.

Ako sa prejavujú: Varixy postihujú najmä dolné končatiny, pričom nemusí ísť len o kozmetický problém. Niekedy môžu aj poriadne potrápiť a bolesti sú také veľké, že si doslova neviete rady. Najčastejšími prejavmi sú bolesť bodavého charakteru v lýtkovom svalstve, mravčenie, ťažoba nôh, opuchy a kŕče.

Nezdravé dýchanie a stres

Nedbanlivé a strnulé sedenie s ohnutým chrbtom ovplyvňuje aj spôsob dýchania. V tomto prípade sa dýchanie presúva z brucha do hrudníka, ktorý sa tiež preťažuje a svaly na hrudníku tlačia na krčnú chrbticu. Nesprávne dýchanie znižuje odolnosť proti stresu a časté bolesti negatívne pôsobia na psychiku.

Poruchy trávenia a hemoroidy

Dlhodobé sedavé zamestnanie a nedostatok pohybu obmedzujú aj pohyblivosť čriev, čo môže viesť k poruchám vyprázdňovania a k hemoroidom (zlatá žila).

Ako sa prejavujú: Zo začiatku hemoroidy vôbec nevidieť. Ak sa objaví vo vašej stolici čerstvá krv, zvýšte pozornosť. Hemoroidy však nevznikajú len sedavým zamestnaním, ale aj nesprávnym stravovaním, keď telu chýba vláknina. Dlhodobé sedenie však urýchľuje ich vznik. Liečenie hemoroidov je náročnejšie, musíte si upraviť životosprávu, aplikujú sa aj rôzne kúpele či mastičky pomáhajúce hemoroidy liečiť.

Syndróm zápästného tunela

Ide o zákerný syndróm, ktorý poškodzuje ruku. Hrozí vám v tom prípade, ak neustále pracujete s počítačovou myšou alebo klávesnicou. Týmto syndrómom trpia aj klaviristi alebo tehotné ženy, ktorým môžu opúchať mäkké tkanivá.

Ako sa prejavuje: Najskôr pociťujete v ruke také ,,mravčenie“, potom vám začne tŕpnuť ruka, stuhne vám zápästie a nakoniec v ruke začnete strácať silu aj cit. Na príčine je ochorenie stredového nervu, ktorý je v zápästnom tuneli doslova utláčaný, a spôsobuje najprv mierne, potom až nepríjemné bolesti a zápaly. Ak sa syndróm nezačne včas liečiť, časom vám môžu z rúk vypadávať rôzne predmety, nedokážete si zapnúť gombík, pretože končeky prstov budete mať necitlivé.

Pomáhajú cvičenie a pomôcky

Proti každej chorobe spôsobenej dlhým sedením sa dá bojovať, či už krátkym cvičením, rozhýbaním tela, alebo pomôckami, akými sú ergonomické stoličky, vankúše či podložky pod zápästie.

Ako si pomôcť?

• robte si pravidelné prestávky, prerušíte tak statické, strnulé sedenie (pozor, aj pri správnom sedení po dlhšom čase dochádza k preťaženiu)
• častejšie si uvoľnujte prsty krúžením zápästia aj hlavou
• občas žmurkajte očami, prípadne ich nechajte na pár sekúnd zatvorené
• pomáha aj krátke povrtenie na stoličke
• ak máte v práci priestor, urobte si zopár cvikov - záklon hlavy a trupu, krúženie hlavou, ramenami
• športujte, je dokázané, že ľudia, ktorí pravidelné športujú, sú proti zdravotným problémom spôsobenými prácou na počítači viac odolní
• dodržiavajte správnu vzdialenosť očí od monitora, nemala by byť kratšia než dĺžka natiahnutej ruky od monitora
• na sedenie používajte kvalitnú stoličku, musí byť anatomicky tvarovaná, mala by mať operadlo na ruky aj na hlavu, ako aj individuálne nastaviteľné prvky
• dôležité je osvetlenie priestoru, nie je vhodné používať pri dlhšej práci s PC žiarivkové osvetlenie. Ak sa tomu nevyhnete, doplňte si osvetlenie stolovou lampou so žiarovkou
• klávesnicu by ste mali mať v takej výške, aby paže v predlaktí zvierali pravý uhol
• pod zápästie si dajte podložku

Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!