Osoby, ktoré trpia poruchou dýchania pri spánku, takže sa ich dýchacie cesty upchávajú a oni chrápu, by sa mali mať na pozore pred ochorením COVID-19. Táto choroba je totiž pre nich smrtelnějšia. Umierajú na ňu trikrát častejšie ako osoby, ktoré vôbec nechrápu. Prečo to tak je, zatiaľ nie je úplne jasné. Ale bude to súvisieť s oslabením dýchacej sústavy.

Chrápanie môže znamenať vysoký krvný tlak, riziko mŕtvice i srdcové ochorenie.
Chrápanie môže znamenať vysoký krvný tlak, riziko mŕtvice i srdcové ochorenie.
Zdroj: Shutterstock

Vedci z Univerzity vo Warwicku preukázali, že jedinci s obštrukčným spánkovým apnoe umierajú trikrát častejšie na vážnu formu COVID-19 než tí, ktorí nikdy nechrápu. Avšak riziko úmrtia na COVID-19 je vyššie tiež u diabetikov, obéznych a osôb starších ako šesťdesiatpäť rokov. "Je pravdepodobné, že COVID-19 zvyšuje mieru oxidatívneho stresu a zápalu a má vplyv na zvyšovanie obsahu bradykinínu v tkanivách, to isté je ale spôsobené aj obštrukčným spánkovým apnoe," vysvetľuje doktorka Michelle Millerová z Warwicku.

Koronavírus vs. chrípka: Viete ich rozoznať?
Koronavírus vs. chrípka: Viete ich rozoznať?
Zdroj: Shutterstock

Samozrejme, nie každý chrápajúci človek na COVID-19 umrie, a nie každý chrápajúci musí mať vážnu formu tohto ochorenia. Avšak mal by sa mať na pozore, ak sa vírusom SARS-CoV-2 nakazí. Je totiž ohrozený trikrát viac ako zdravý jedinec, ktorý v noci nechrápe.