Vedci z Londýnskej univerzity dokázali, že vírus SARS-CoV-2, ktorý u človeka spôsobuje ochorenie COVID-19, zvyšuje riziko krvnej trombózy. Pri ťažkých prípadoch ochorenia COVID-19, ktoré sa skončili smrťou, došlo k vytvoreniu krvných zrazenín vždy, hoci títo ľudia nezomreli priamo na následky trombózy. Avšak podľa expertov je potrebné pri liečbe silných infekcií COVID-19 riešiť tiež zrážanlivosť krvi.

Vedci prišli s nečakaným zistením.
Vedci prišli s nečakaným zistením.
Zdroj: Shutterstock.com

Tá je u ťažkých prípadov tejto choroby zvýšená. Pri všetkých zosnulých na COVID-19 totiž pitva preukázala prítomnosť krvných zrazenín v cievnom systéme. "Urobili sme veľmi veľké množstvo pitiev, ktorá dokazuje veľmi jasne, že každý pacient, ktorého sme pitvali, mal niekde v tele trombózu... Pozorovali sme pacientov s trombózou vencovitých tepien srdca aj trombózou ciev v iných miestach tela. Takže je to zrejme veľmi dôležitý symptóm ochorenia, kedy dochádza k zvýšenej aktivácii koagulačného systému," tvrdí profesor Graham Cooke z Londýnskej univerzity.

Vedci prišli s nečakaným zistením.
Vedci prišli s nečakaným zistením.
Zdroj: Shutterstock.com

Koagulačný systém sa podľa neho zrejme aktivuje pri silnejšom zápale a vážnej forme ochorenia COVID-19. Lekári teraz musia zvážiť u týchto ťažkých prípadov podávanie liekov na riedenie krvi. Hoci u žiadneho z pitvaných pacientov nebola trombóza príčinou smrti.