Chrípka číha aj v lete! Prečo ju dostaneme a čo na ňu zaberá?
30. 8. 2013, 11:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:34)

Zdroj: Shutterstock
Môže sa vám to zdať čudné, ale chrípkové ochorenia nás môžu skoliť nielen na jar a v zime, ale aj v lete.
Rozdiel je v tom, že zatiaľ čo v zimných mesiacoch problémy spôsobujú nebezpečné vírusy influenzy, najčastejšie typu A, B alebo C, ktoré sú schopné v krátkom čase vyvolať pandémie, v horúcom letnom počasí ich majú na svedomí predovšetkým menej agresívne enterovírusy, ktoré spôsobujú akútne ochorenia s ľahším priebehom.
Prečo ju dostaneme
Odborníci tvrdia, že väčšinou si za letnú chrípku môžeme sami. Správame sa nezodpovedne, nerozmýšľame a vôbec nedodržiavame odporúčania lekárov. Málo pijeme a namiesto vlažných nápojov si nalievame ľadové rovno z chladničky. Aby sme sa trochu schladili, púšťame na seba príliš chladný vzduch z klimatizácie, robíme prievan. Pri ceste autom či autobusom otvárame všetky okná, pri kúpaní sme pridlho v studenej vode a nechávame si na sebe mokré plavky. Vylihujeme na priamom slnku a neúmerne sa vystavujeme slnečnému žiareniu, ktoré nás oslabuje a znižuje obranyschopnosť organizmu. Nebezpečné sú aj teplotné rozdiely a prechody z horúčavy do studených priestorov hypermarketov, kín či kaviarní.
Aké sú najčastejšie príznaky
Chrípka, ktorú dostaneme v lete, sa podobá na tú zimnú. Jej priebeh však zvyčajne býva miernejší.
ľahký zápal a bolesti hrdla, nádcha, kašeľ, malátnosť a únava, horúčka, zimnica, bolesti hlavy, bolesti kĺbov, svalov, vracanie, hnačka, bolesti brucha
Čo robiť, keď ochorieme
Hoci pekné počasie láka do prírody, najlepšie, čo môžeme urobiť, je zostať doma, oddychovať a piť veľa vhodných tekutín. Chrípku skrátka treba poctivo vyležať bez ohľadu na to, či je zima a či leto. Ak sa náš stav nezlepšuje, treba čím skôr navštíviť lekára – vyhnete sa tak možným následným komplikáciám. Z letnej chrípky sa tiež môže vykľuť oveľa závažnejšie ochorenie, ktoré má podobné symptómy, napríklad kliešťom prenášaná nebezpečná kliešťová encefalitída a lymská borelióza.
Najlepšia prevencia
Posilňujte si imunitu. Silný organizmus ochorie oveľa ťažšie.
Športujte na čerstvom vzduchu. Telo dostane veľkú dávku kyslíka a bude lepšie fungovať.
Jedzte ľahké zeleninové jedlá a dožičte si dostatok ovocia.
Každé ráno vypite pohár vody s čerstvou šťavou z polovice citróna.
Noste vzdušné bavlnené oblečenie, keď sa spotíte, podľa možnosti si dajte vlažnú sprchu a prezlečte sa do suchého.
Klimatizáciu používajte čo najmenej, vyhnite sa prievanu a priveľkým teplotným skokom.
Pite dostatočné množstvo vhodných tekutín, najmä vlažného ovocného čaju s medom, čistej vody, ovocných štiav riedených vodou.
Skúste sa nestresovať, čítajte len ľahkú zábavnú literatúru a nepozerajte filmy a relácie, ktoré vás rozčuľujú či znepokojujú.
Užívajte vitamín C v prírodnej forme alebo v tabletách.
Lieky, ktoré zaberajú
Na chrípku je zbytočné užívať antibiotiká. Nielenže nie sú na chrípkové vírusy účinné, ale zvyšujú rezistenciu organizmu. Antivírusové lieky sú najúčinnejšie vtedy, keď ich nasadíme ihneď po objavení sa prvých príznakov. Antipyretiká s obsahom paracetamolu alebo brufenu uľavujú od bolesti a znižujú teplotu. Pri bolestiach hrdla pomáhajú sirupy alebo tablety na cmúľanie z lekárne. Na odkašliavanie sú vhodné mukolytiká a expektoranciá, na suchý kašeľ antitusiká.
Domáce extra tipy
Čo výborne zaberá proti bolestiam hrdla a kašľu? Čo dokáže znížiť horúčku?
Bylinkové čaje
Uvarte si lipový, rakytníkový, mätový, šalviový alebo rumančekový čaj. Oslaďte ho medom a popíjajte vlažný počas celého dňa. Výborne pôsobí aj čaj Inkov Lapacho, ktorý obsahuje vápnik, železo, selén a ďalšie pre zdravie prospešné látky a navyše podporuje tvorbu červených krviniek.
Cesnakový zázrak
Protizápalové, rozpúšťacie, antibiotické, protiplesňové a imunostimulačné účinky cesnaku sú pri liečbe letnej chrípky nenahraditeľné. Cesnaková šťava dokáže zabíjať či spomaliť množenie viac ako 20 druhov baktérií a 60 druhov plesní. Hneď ráno, ešte pred raňajkami, si nadrobno nasekajte strúčik cesnaku, dajte na lyžičku, pridajte trošku medu a nepohryzené prehltnite.
Studené zábaly
Ak máte vysokú horúčku, dajte si na lýtka na 10 minút vlhké zábaly, ak treba, tak postup aj niekoľkokrát opakujte.
Zázvorová kúra
Ďumbier lekársky obsahuje silice a štipľavú látku gingerol, ktorá svojimi účinkami pripomína kyselinu acetylsalicylovú (acylpirín). Uvarte si čaj z nakrájaného zázvoru a odvar popíjajte osladený medom alebo čistý.
Čo radí odborníčka
MUDr. Eva Beňová, všeobecná lekárka, pediatrička, homeopatka
„Najlepšia prevencia pred letnými chrípkami je udržiavať organizmus v teplotnej rovnováhe – nevystavovať ho veľkému prehriatiu ani podchladeniu. Najhoršie je striedanie horúčav a chladu. Často sa stáva, že nám v bazéne na hlavu praží slnko a telo je v chladnej vode, to tiež nie je dobre. Na takéto nerovnováhy reagujeme nachladnutím, chrípkou.
Netreba prepínať sily, telo môže ochorením reagovať aj na únavu a vyčerpanie (napríklad veľké turistické výkony...). Dôležité je nezaťažovať telo toxínmi a prijímať ľahkú stravu.
Základom prevencie je pitný režim, treba dbať na to, aby sme pili dostatok pramenitej vody izbovej teploty s vyváženým pomerom horčíka a sodíka a mierne zásaditým pH. Ak už ochorenie prepuklo a máme horúčku, je potrebné sa poriadne vypotiť, zavodňovať telo a ideálne aj vyprázdniť hrubé črevo a vyčistiť ho od toxínov. Vhodné je dopĺňať do tela glukózu a vzdať sa bielkovín, ktoré zaťažujú obličky.“