Chrípka a nádcha: 30 osvedčených domácich receptov
30. 11. 2012, 7:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:45)
Prostriedky na boj s jesennými nákazami nájdete v chladničke aj špajze.
Všetci okolo vás kýchajú, smrkajú, kašľú a už aj vás škriabe v hrdle. Keď si predstavíte plnú čakáreň pred ambulanciou, máte dosť. Musíte však hneď utekať k lekárovi? Skúste to najskôr s našimi radami.
Toto vám pomôže!
V prvom rade si treba uvedomiť jedno, chrípku treba poctivo vyležať. Nielen preto, aby ste nenakazili ostatných, ale tiež preto, aby v zásade bežné ochorenie neprerástlo do zápalu pľúc alebo vám nespôsobilo iné zdravotné komplikácie.
Keď to na vás lezie
Ak chrípka, nádcha alebo také to klasické poriadne nachladnutie s kašľom prebieha normálne, nemusíte sa hneď ponáhľať k lekárovi. Veľa toho môžete pre seba urobiť aj doma. Naši predkovia, babky bylinkárky a rôzni ľudoví liečitelia počas stáročí prišli na množstvo receptov, ako sa protivného chrchľania, horúčok, nádchy a podobných nepríjemností zbaviť. Vybrali sme 30 naozaj osvedčených, ktoré vyskúšajte vo chvíli, keď to na vás prichádza. S liečbou začnite čo najskôr, vtedy má najlepšie účinky!
Chrípka a lekár
K lekárovi by ste mali ísť, ak sa naozaj cítite zle, nie s každým zakašľaním a smrknutím.
Pri prvých príznakoch chrípky sa s lekárom môžete telefonicky poradiť, či a kedy by ste ho mali navštíviť.
Ak pôjdete k lekárovi a nemáte chrípku, mohli by ste sa v čakárni zbytočne nakaziť od ľudí, ktorí ju už majú!
1. Keď máte problémy s hlasivkami, vyskúšajte zohriatu minerálku Vincentku s mliekom v pomere 1:1. Účinok ešte zvýšite, keď do nápoja pridáte cibuľu, ktorú predtým asi minútu povaríte. Cibuľu môžete použiť aj inak. Nakrájajte ju na tenšie krúžky, dajte do misky, zasypte lyžičkou kryštálového cukru a na noc zaťažte. Šťavu, ktorú cibuľa pustí, potom nalejte do nápoja.
2. Zmiešajte klinček so štvrtinou čajovej lyžičky mletého zázvoru a štipkou mletej škorice. Všetko prelejte dvoma šálkami vriacej vody a do každej šálky primiešajte dve lyžice medu. Klinček pôsobí ako antiseptikum, zázvor a škorica majú protizápalové účinky.
3. Na začínajúcu chrípku vám pomôže čaj s dvomi lyžicami bazového kvetu a šípok, jednou lyžicou medovky a materinej dúšky. Všetky bylinky zalejte vriacou vodou a nechajte vylúhovať 15 minút. Do čaju pridajte čerstvú pomarančovú šťavu.
4. Ponorte nohy do horúcej vody, potom namočte pár ponožiek do studenej vody, vyžmýkajte a oblečte si ich na nohy. Na ne si dajte ďalší pár suchých ponožiek a šup do postele. Vlhké ponožky zlepšia krvný obeh, čo pomôže uvoľniť váš zapchatý nos.
5. V prípade veľmi vysokej horúčky vyskúšajte studené zábaly. Telo zabaľte do studenej plachty, cez ňu dajte suchú osušku a ešte sa prikryte perinou. Po chvíli sa osprchujte vlažnou vodou (nemala by byť studená) a vráťte sa do postele.
6. Páni určite ocenia liečbu „medvedím mliekom“. Ide o nápoj pripravený z horúceho mlieka, medu a pohára rumu.
7. Pri prechladnutí pite dostatok tekutín a počas dňa si doprajte aspoň dva litre kuracej či slepačej polievky. Práve táto dobrota zabraňuje tvorbe hlienu.
8. Chren a med dokážu povzbudiť imunitu vďaka vysokému obsahu vitamínov. Koreň chrenu najemno nastrúhajte a zmiešajte rovnakým množstvom medu. Zmes užívajte po lyžičkách tri až sedemkrát denne.
9. Na zníženie horúčky si na hlavu a chodidlá prikladajte tvaroh, ktorý ju spoľahlivo stiahne!
10. Držte v teple čelo! Nechoďte von bez čiapky (na jeseň z nejakého ľahšieho materiálu), prípadne si nasaďte aspoň čelenku.
11. Dajte si čokoľvek s cesnakom. Ten povzbudzuje potenie. Látky, ktoré obsahuje, podporujú čistenie dýchacích ciest a zlepšujú odkašliavanie. Nahradia aj syntetické kvapky proti kašľu.
12. Nadopujte sa podľa vzoru našich predkov vitamínmi, ktoré obsahuje kyslá kapusta.
13. Pri rozvinutej chrípke vám pomôže škoricový čaj s medom a mliekom. Výborne uvoľňuje zahlienený krk a na sliznicu pôsobí antibakteriálne.
14. Bolesti v hrdle sa zbavíte kloktaním odvaru z harmančeka.
15. Pri prechladnutí si doprajte aj horčicový kúpeľ. Do lavóra nalejte horúcu vodu a v nej rozmiešajte celú, stredne veľkú horčicu. Do kúpeľa si namočte nohy a nechajte ich tam aspoň desať minút. Potom si oblečte teplé ponožky a zalezte do postele.
16. Dutiny prečistí aj kúpeľ zoslivovice. Do horúcej vane prilejte dva kalíšky slivovice a kúpte sa dvadsať minút. Vdychujte výpary. Dýchanie sa výrazne zlepší.
17. Nádchou upchaté dutiny uvoľní kúpeľ rúk po lakte a nôh po kolená v teplej vode.
18. Pri silnom nachladnutí pomôže roztlačený varený zemiak. Zabaľte ho do šatky, priložte na čelo a nechajte pôsobiť, kým nevychladne.
19. Drevorubačský čaj je výborný na potlačenie nachladnutia a rýchle zlepšenie celkového stavu. Do veľkej šálky vyžmýkajte šťavu z jedného citróna, pridajte lyžicu medu, štamperlík slivovice a dolejte horúcim čiernym čajom.
20. Potrebujete uvoľniť upchatý nos? Nasajte ním slanú vodu (použite morskú soľ). Uvoľní to hlieny a môžete sa poriadne vysmrkať.
21. Zaľahnutie v ušiach uvoľníte žuvaním žuvačky.
22. Kašeľ vám pomôže utíšiť vhodná masť, ktorú si roztierajte po hrudníku.
23. Pridajte si na noc pod hlavu ešte jeden vankúš, aby ste neležali rovno, ale v polosede.
24. Bolesť hlavy zaženie jemná masáž spánkov a koreňa nosa.
25. Šatku namočte do studenej vody a dajte cez ňu igelit. Na to položte ďalšiu suchú šatku. Obklad nechajte pôsobiť dve hodiny. Idev podstate o klasický Preissnitzov obklad. (Podľa zakladateľa vodoliečby Vincenza Preissnitza z Jeseníka).
26. Kedykoľvek cítite, že na vás niečo ide, priložte si fľašu s horúcou vodou na hrudník.
27. Vysokú teplotu zníži octový zábal nôh.
28. Vypoťte zo seba nádchu v saune (len tí, ktorí majú zdravé srdce).
29. Na kašeľ a priedušky pomôže cibuľový med. Cibuľu nakrájajte na kolieska alebo kocky, zalejte medom a nechajte v chladničke stáť do druhého dňa, dobré je niečím túto zmes zaťažiť. Cibuľa pustí šťavu. Tú prehĺtajte po čajových lyžičkách asi šesťkrát denne alebo ňou slaďte čaj.
30. Na vlhký kašeľ zaberá čaj zo skorocelu.
Radíme
Správne fungovanie imunitného systému v našom tele riadia niektoré enzýmy. V období, keď je organizmus oslabený, nedokáže sám zvládnuť silný zápal. Preto je vhodná práve podporná liečba enzýmovými liekmi. Enzýmy, ktoré tieto lieky obsahujú, posilnia oslabenú obranyschopnosť. Zabraňujú tak vysokej chorobnosti a častému opakovaniu chorôb.
Čo robiť, keď vás choroba predsa len zastihne
• Zostaňte doma a vyhýbajte sa kontaktu s ostatnými ľuďmi, aby ste ich nenakazili a zbytočne chorobu nešírili ďalej.
• Aj keď je to u nás, na rozdiel napríklad od Japonska, zatiaľ nezvyčajné, ak vám to neprekáža a musíte ísť von, ideálne je dať si rúšku (napríklad keď idete na nákup alebo k lekárovi).
• Keď kašlete alebo kýchate, zakryte si tvár vreckovkou.
• Umývajte si často ruky, aby ste neprenášali nákazu na iných ľudí.
• Užívajte lieky proti horúčke, nechoďte do práce, necestujte.
• Vôbec sa nezúčastňujte na akciách, kde je viac ľudí pohromade.
• Pite veľa tekutín.
Ako znížiť horúčku
• Na miesto s väčšou koncentráciou ciev, teda čelo, spánky, krk, slabiny, prikladajte studené obklady.
• Vyskúšajte ochladzujúcu sprchu vlažnou vodou.
• Telo tiež môžete ochladzovať aj špongiou alebo froté uterákom namočeným do vlažnej vody
• Keď vás prepadne zimnica, dajte si teplý kúpeľ – voda vo vani má mať izbovú teplotu.
• Vhodné sú aj zábaly z vlhkých plachiet – dobré je túto plachtovú kúru robiť vždy asi 15 minút, potom si dať 5-minútovú pauzu a znova plachty. Tento cyklus opakujte trikrát po sebe.
• Noste ľahké, príjemné oblečenie alebo pyžamo aj v prípade, že vám telo doslova horí.
• Deťom do 12 rokov proti horúčke nepodávajte acylpyrín, ale radšej paralen.