Reklama

Chrípková sezóna nie je nepriateľ, ak ste dobre pripravení

Ilustračné foto

Zdroj: Freepik

Reklama

Chrípka je vysoko infekčné vírusové ochorenie, na ktoré každoročne ochorejú státisíce obyvateľov. Nárast počtu chorých je v chrípkovej sezóne bežným javom a podľa aktuálnych prognóz možno v nasledujúcich týždňoch očakávať typický jesenný nárast chorobnosti. Viete, ako sa na chrípkové obdobie čo najlepšie pripraviť a ako postupovať pri liečbe chrípky?

Chrípka a nachladnutie: dve rozdielne choroby
Chrípka je vírusové ochorenie, ktoré spôsobujú vírusy zo skupiny RNA. Chrípka patrí rovnako ako nachladnutie medzi choroby, ktoré postihujú dýchacie cesty, čo často vedie k tomu, že si široká verejnosť tieto dve ochorenia zamieňa. Za nachladnutím však obyčajne stoja rinovírusy a nejde o takú závažnú chorobu, akou je chrípka. Chrípka sa šíri kvapôčkovou formou, preto stačí, aby ste sa nachádzali v blízkosti nakazeného človeka, ktorý kýchne alebo zakašle, a vírusy sa môžu preniesť aj na vás. Nákaza môže prebehnúť aj cez povrchy a predmety, na ktorých sa usadia chrípkové vírusy. Ako rozoznať chrípku od prechladnutia? Viac sa dozviete na webe Chripka-prechladnutie.sk.

Príznaky chrípky sú intenzívne a nastupujú rýchlo
K hlavným symptómom chrípky patrí vysoká horúčka a silná bolesť svalov a kĺbov. Naopak, bolesť v hrdle a nádcha sa u niektorých chorých nemusia vôbec objaviť. K typickým ťažkostiam patrí triaška, nechutenstvo a výrazná únava. Pri nachladnutí býva horúčka nižšia, obyčajne do 38 °C, a neobjavuje sa tak rýchlo ako pri chrípke. Ďalším rozdielom v porovnaní s chrípkou je bolesť v hrdle a nádcha, bez ktorých sa nezaobíde žiadne nachladnutie.
Príznaky chrípky sa môžu zhodovať s príznakmi ďalšieho vírusového respiračného ochorenia – COVID-19. Aj pri ňom je bežná horúčka, únava a bolesť svalov alebo kĺbov. Pridávať sa však môže ešte suchý kašeľ, dýchavičnosť a v niektorých prípadoch strata čuchu a chuti. Téma COVID-19 by rozhodne nemala zostávať v pozadí, pretože aktuálne štatistiky hovoria približne o 1000 prípadoch denne.

Najlepšia príprava na chrípkovú sezónu? Prevencia a očkovanie
Pred chrípkou a ďalšími respiračnými chorobami sa môžete úspešne chrániť, ak budete dodržiavať všetky preventívne opatrenia. Najúčinnejšia je dôkladná hygiena rúk – základom je umývanie teplou vodou a mydlom. V situáciách, keď to nie je možné, je vhodné mať k dispozícii dezinfekčný gél na ruky. Ďalším zásadným krokom v prevencii je obmedzenie kontaktu s chorými. V období zvýšenej chorobnosti by ste sa tiež mali vyhýbať miestam s vysokou koncentráciou osôb.

Čo ďalšie pomáha v prevencii chrípky?

  • Nedotýkajte sa špinavými rukami tváre, aby ste si nezaniesli vírus do tela cez ústa, nos alebo oči.
  • Na rizikových miestach používajte rúško alebo respirátor.
  • Posilňujte imunitu – dôležitá je zdravá strava, vitamíny, pravidelný pohyb aj dostatok oddychu.

Očkovanie funguje proti chrípke, nie na nachladnutie
K základom prevencie patrí očkovanie proti chrípke. Najvhodnejším obdobím na túto vakcínu je september až november. Pamätajte však na to, že očkovanie nechráni pred nachladnutím, ide o vakcínu určenú priamo proti chrípke.
Očkovať sa môžete aj proti COVID-19, najmä vtedy, ak patríte do niektorej z rizikových skupín. Obe očkovacie látky sú k dispozícii u praktických lekárov a v očkovacích centrách – počet chrípkových vakcín sa tento rok pohybuje okolo 900-tisíc, v prípade vakcíny proti COVID-19 je k dispozícii 700-tisíc dávok.

Čo robiť, keď chrípka udrie v plnej sile?
Ak sa napriek všetkým preventívnym opatreniam chrípkou nakazíte, zostaňte doma a pokojne oddychujte. Nesnažte sa chrípku tzv. prechodiť, aby ste sa nevystavili riziku závažných komplikácií.

  • Úľavu od príznakov chrípky, ako je horúčka, bolesť hlavy a kĺbov, prinášajú napríklad voľnopredajné lieky s účinnou látkou kyselinou acetylosalicylovou, paracetamolom a ibuprofenom.
  • Využiť môžete klasické tablety, šumivé tablety alebo tzv. hot drinky.
  • K dispozícii sú aj voľnopredajné lieky obohatené o vitamín C, ktorý podporuje obranné reakcie organizmu a urýchľuje zotavenie z chrípky.

Pri chrípke by ste mali dbať na dostatočný pitný režim a zvýšený prísun vitamínov. Antibiotiká sa pri liečbe chrípky nevyužívajú, pretože chrípka nie je bakteriálne ochorenie.

Kedy vyhľadať pri chrípke lekársku pomoc
Liečba chrípky môže prebiehať individuálne v domácom prostredí. Návštevu lekára by ste však nemali odkladať v prípade, že sa príznaky chrípky ani po 4 dňoch nezlepšujú, máte ťažkosti s dýchaním, cítite sa extrémne vyčerpaní alebo máte horúčku nad 40 °C. K lekárovi by sa mali vybrať aj pacienti z rizikových skupín – seniori, osoby s chronickým ochorením alebo tehotné ženy.

Ako bude vyzerať tohtoročné chrípkové obdobie?
Odborníci očakávajú, že sa nadchádzajúca sezóna 2024/2025 nebude zásadne líšiť od predchádzajúcich rokov a typická chrípková epidémia vypukne na začiatku roka 2025. Preto tak ako v minulých rokoch platí odporúčanie včas sa proti chrípke očkovať a dôsledne dodržiavať preventívne opatrenia.
Chrípka je vysoko nákazlivou chorobou, preto je v prípade ochorenia dôležitá ohľaduplnosť voči okoliu – ak sa necítite zdraví, zostaňte doma, užívajte lieky na zmiernenie príznakov a do kolektívu sa vyberte až vtedy, keď budete úplne zdraví. Nielenže tým ochránite svoje okolie, ale predovšetkým doprajete svojmu telu úplné zotavenie z choroby.

PR článok