Chudnete, ale váha stojí? Nie ste samy – to je fáza, o ktorej nikto nehovorí NAHLAS, no máme ju
9. 5. 2025, 9:00 (aktualizované: 9. 5. 2025, 9:40)
Nepodliehať zúfalstvu, ide sa ďalej...

Zdroj: Ivana Adamcová
Na trénera som si rýchlo zvykla. Vlastne mne to vyhovovalo, že nemusím premýšľať, čo mám ďalej robiť. Teraz radí aj vám, ako riešiť niektoré problémy.
Radí Roman Mózsi, fitnes tréner
Veľa z nás má po sviatkoch alebo po chorobe problém znova sa „nakopnúť“ a nájsť chuť hýbať sa. Prvý krok býva najťažší. Preto je dôležité začať v hlave – nastaviť sa mentálne, že sa vraciame do tréningu a nájsť si čas, keď máme v priebehu dňa najviac energie. Nesnažte sa cvičiť ani príliš skoro ráno, ani neskoro večer, keď už meliete z posledného. Kľúčom je správne načasovanie.
Rozplánujte si tréningy
Pomôže aj to, keď si tréningy rozplánujete tak, aby ste sa na ne tešili. Začnite napríklad tréningom celého tela, potom prejdite na silový tréning vrchu tela a neskôr na spodok. Takáto postupnosť vám dá systém, ktorý nie je nudný, ale, naopak, drží vás v tempe.

Ak vám to vyhovuje, pokojne si zacvičte hneď po práci. A večer si nechajte na oddych a kvalitný spánok. Práve ten je pre regeneráciu extrémne dôležitý. Rovnako aj strava – mala by byť vyvážená, pretože keď jeme dobre, cítime sa lepšie, máme viac energie a chuť do pohybu príde ľahšie.
A ešte niečo – nezabúdajte ani na spánok pred tréningovým dňom. Dobrý spánok je vaša tajná výhra. Len pozor na to, aby ste nešli do postele s plným žalúdkom. Aj to môže ovplyvniť, ako sa budete cítiť ráno.
Zdroj: Ivana Adamcová
Áno, zatiaľ stále cvičím vo fitku, ale stále sú dni, keď do fitka nemôžem ísť a vôbec hodina denne nestačí. Preto si treba nachádzať spôsoby tak, aby ste sa aj doma hýbali častejšie. A čo vás ešte môže donútiť?
Nejde o cieľ
Veľa ľudí si myslí, že na to, aby mohli začať, potrebujú cieľ. Ale pravda je, že nie cieľ zmení veci. Je to disciplína. Keď sa stane prirodzenou súčasťou života, prestanete sa každý deň pýtať, či sa vám chce, jednoducho to urobíte.
Každý pozná pocit, keď sa mu nechce ísť cvičiť. Ale pocit po tréningu? Ten je na nezaplatenie. Je to vždy lepšie, než keby sme len sedeli a rozmýšľali, či ísť alebo nie. A práve o tom to celé je – keď si človek nastaví stratégiu, už urobil prvý krok.
Zdroj: Ivana Adamcová
Tiež je príjemné počúvať komplimenty od druhých. Ako som omladla a pod. Ale zároveň vaša motivácia pokračovať klesá.... Čím máte menej kíl, tým máte väčšiu tendenciu skončiť s tým.
A teda záver...
Takže nebojte sa spraviť si plán. Nastavte si cvičenie v čase, keď ste najviac aktívne (ak sa to dá, následne sa snažte o vyváženú stravu a udržujte disciplínu). A potom už len šup-šup, poďme na to!