Jednak človek prichádza predovšetkým o svaly, ale nakoniec ešte aj viac priberie. Po vysadení pôstu totiž návrat k pôvodnej strave vyvolá masívny jojo efekt.

Odborníčka na výživu a fitnes Louise Parkerová má vraj medzi klientmi veľa takých, ktorí sa snažili chudnúť pomocou štiav a džúsov vyrobených v odšťavovači. Ona škody napáchané týmto omylom napráva celé mesiace.

Čerstvo získané šťavy sú koncentrátom jednoduchých cukrov (aj v prípade zeleniny) a radu vitamínov a farbív. Lenže takmer vôbec neobsahujú vlákninu a tiež im chýbajú bielkoviny. Telo, ktoré pri takejto strave značne hladuje, dostáva nárazovo koncentrát fruktózy a glukózy. Kvôli chýbajúcej vláknine sa väčšina rýchlo vstrebe do krvi a organizmus prirodzene vylúči inzulín. Pokiaľ sa krvný cukor rýchlo nespáli, mieri vďaka inzulínu do pečene, kde sa z neho vyrába tuk.

Zobnite si ovocie a zeleninu - päťkrát denne!
Zobnite si ovocie a zeleninu - päťkrát denne!
Zdroj: Shutterstock

Medzi jednotlivými konzumáciami džúsov telo hladuje a reaguje logicky, začne odbúravať svaly (nie tuky!), pretože ich jeho majiteľ nepoužíva. Výsledok? Za týždeň žena môže schudnúť až dve a muž až štyri kilá svalov. Toto množstvo naberie späť pri náročnom posilňovaní najskôr za šesť týždňov. Lenže dotyčný sa postaví na váhu, vidí váhový úbytok a je šťastný. To, že neschudol tuky, ale svaly, mu nedochádza. Ale sú to svaly, ktoré spotrebúvajú pri práci energiu. Takže ak sa zmenšia a človek sa vráti k pôvodnej strave, má už menej "žrútov" energie v tele a jej nadbytok sa tak ihneď začne ukladať do tukov.

"Šťavy a džúsy sa môžu stať jedine doplnkom vyváženej stravy. Nikdy nie diétou. A ak chce človek schudnúť a mať štíhlu postavu, okrem vyváženej stravy musí tiež pravidelne cvičiť. A pri takomto režime už zostať navždy, "vysvetľuje Parkerová v rozhovore pre denník The Mail.