Chuť slobody a dávka energie: Nové športy, ktoré nepoznáte
1. 8. 2013, 9:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:39)

Zdroj: isifa
Príležitosti, ako sa spotiť ešte viac, než je prirodzené v letných horúčavách, ponúkajú tieto nové športy. Poznáte ich?
Človek by si myslel, že vymyslené je už všetko. A aha! Koľko noviniek na vode, pod vodou, v horách, na skalách aj na oblohe. Na väčšinu z nich natrafíte v letoviskách alebo turisticky atraktívnych končinách Európy, Afriky, Ameriky, Ázie aj Austrálie. Dobrá správa je, že ani Slovensko nezaostáva. Možno iba o dva kroky...
Zvodná voda
Je možné, že v lete pri vode sa o vás pokúsi infarkt, keď zbadáte, ako sa po hladine kĺže človek – nohy mierne od seba, kolená pokrčené, chrbát vystretý a približuje sa slušnou rýchlosťou. Fakt vás bude trocha klamať zrak. Lebo dotyčný nie je ani svätý, ani iluzionista, ale vyznávač športu, ktorému toto leto predpovedajú masový boom. Hovorí sa mu SUP – z anglického stand-up paddleboarding, a je to kríženec surfovania a riadenia plte.
Pri tomto športe stojí jazdec na doske, ktorá sa podobá surfu, a zaberá dlhým veslom, aby sa kĺzal po hladine. Moderná história SUP sa začala písať okolo roku 1960 na Havaji, ale domorodci z Veľkonočných ostrovov veslovali na surfoch oveľa, oveľa skôr. Šport si po surfistoch zamilovali aj ostatní vyznávači vodných športov. Lebo je to oveľa jednoduchšie ako klasické surfovanie a navyše vlny nie sú podmienkou. Veslovať postojačky môžete hoci aj na Liptovskej Mare alebo na rybníku za dedinou.
Zabrať dostanú svaly nôh, zadku, chrbta, ramien aj brucha. Je to výborný šport na zlepšenie koordinácie a kondície, ale bez toho, aby ste lapali po dychu. Začiatočníkom sa odporúčajú buď nafukovacie, alebo prakticky nezničiteľné polyetylénové boardy a veslo s nastaviteľnou dĺžkou rukoväte. Najbližšie si paddleboarding môžete vyskúšať v Česku, viac info na freeride.cz.
Zdroj: isifa
Sup je šupa tohto leta
Nadýchnuť a skočiť
Ešte viac adrenalínu a zážitkov sľubuje freediving, teda voľné potápanie. Vo svete športu už síce nie je úplnou novinkou, ale pre bežných letných kúpačov je to stále lákavá rarita, medzistupeň medzi potápaním s bombami a šnorchlovaním. Dá sa robiť úplne bez výbavy, ale pre objavovanie života pri podmorských útesoch sa hodí neoprén, plutvy aj potápačské okuliare. Všetko vrátane inštrukcií poskytne požičovňa na brehu mora.
Výhodou oproti potápaniu s dýchacím prístrojom je pocit voľnosti a možnosť zažiť svet pod vodou oveľa intenzívnejšie. Potápanie na nádych prežíva renesanciu, ktorá sa začala v Taliansku, vo Francúzsku a v ostatných prímorských krajinách. Vlna nedávno dorazila aj do Rakúska, Nemecka, Švajčiarska a aj na Slovensko (www. freediving.sk).
Čoraz populárnejším sa stáva aj vďaka výskumu fyziológie človeka a na jeho základe vyvinutých metód tréningu. Vyznávači tohto športu tvrdia, že ho zvládne hociktorý plavec, lebo každý človek disponuje prekvapujúcim akvatickým potenciálom, len ho treba objaviť. Hm, slušná výzva na leto, nie?
Zdroj: isifa
Potápanie s chuťou slobody
Skala, skala, kto na tebe býva?
Z vody sa presúvame na pevnú zem, ale iba na chvíľu, aby sme medzi nebom a zemou ochutnali ďalšie volanie tohto leta – balvany. Horolezkyne, pohov, laná a skoby nechajte doma, pretože na bouldering ich netreba. Názov pochádza z anglického boulder – balvan a ide o športovú disciplínu, ktorá získava na popularite nielen medzi začínajúcimi lezcami.
Na lezenie na balvany, ktoré siahajú len o niečo vyššie, ako je vaša hlava, stačia ruky a nohy obuté v takzvaných lezačkách, špeciálnych topánkach, ktoré chránia nohu, dobre priľnú na skalu a zároveň umožňujú jemné a obratné kroky. A teraz prichádza tá dobrá časť, pretože kým sa budete nohami zapierať o výbežok na skale a rukou pátrať po vhodnej priehlbine, aby ste sa vytiahli o ďalší kus vyššie, pod sebou budete mať bouldermatku – mäkkú podložku, ktorá v prípade pádu zabráni väčšiemu zraneniu, a za zadkom „ističa“, človeka, ktorý vlastnými rukami pomáha pri vyliezaní i zliezaní.
Naše hodnotenie boulderingu: Vyzerá to vzrušujúco a zároveň bezpečne. Určite ho odporúčame dámam, ktoré nepohrdnú kvapôčkou adrenalínu. Hodia sa silnejšie ruky a nohy, čo má podľa nás každá žena, ktorá občas domov dovlečie nákup a nosí lodičky.
Zdroj: isifa
Pokorenie balvanov- bouldering
Medzi nebom a vodou
Dať sa unášať drakom, to je také vzrušujúce! Kiteboarding alebo kitesurfing sú synonymá pomenúvajúce síce extrémny, ale čoraz populárnejší a bezpečnejší šport. Spája prvky vodného lyžovania a lietania, ktoré sa nedá k ničomu prirovnať.
Stojíte na malej doske, nohy fixované vo viazaní, a kĺžete po hladine vody, pretože do ťažného draka, teda ľahučkého, špeciálne tvarovaného krídla, sa opiera vietor. Draka máte k telu pripútaného špeciálnymi popruhmi, ktoré si oblečiete. Niekedy vietor draka podfúkne, vy sa vznesiete nad hladinu a letíte ako vták – iba s tým rozdielom, že vtáci nemajú na nohách dosky.
Po adrenalíne bažiaci šialenci robia rôzne saltá, premety, výkruty. Ale to vôbec netreba. Začiatočníkovi pre úžasný zážitok úplne stačí, že surfuje a lieta. Zároveň tým minimalizuje riziko zranenia. Okrem prímorských letovísk ponúkajú kiteboarding/ kitesurfing aj slovenské vodné plochy.
Ako kométy
Všetky doteraz spomínane športy si vyžadujú aspoň akú-takú kondičku, schopnosť udržiavať rovnováhu a koordinovať telo. No aj s kondíciou blížiacou sa k nule si užijete letnú vychytávku, ktorá je v zime olympijskou disciplínou. Reč je o jazde na veľkých boboch, ktoré majú naspodku namiesto nabrúsených nožov kolieska. Ani dráha nie je zľadovatená, ale inak je už všetko také, ako poznáme napríklad z filmu Kokosy na snehu.
Letnú verziu bobov nájdete v rôznych alpských strediskách. Zvyčajne ich riadi profesionálny pilot, aby sa zachovala maximálna bezpečnosť. Ten za seba naprace troch „adrenalín chtivcov“ a potom fííííííí, už to letí ako kométa. Trať je v porovnaní s klasickými malými bobmi, aké ste už možno vyskúšali na Donovaloch alebo na Liptove, oveľa dlhšia, strmšia, rýchlejšia (boby dajú aj 80 km/h), plná zákruta okolo dráhy sa ozýva vreskot, akým by nepohrdol žiadny dobrý režisér hororu.
Ale ten pocit po jazde, len čo sa žalúdok aj srdce vrátia tam, kam patria, musí byť úžasný... Treba rátať so svalovkou na bruchu, pretože počas jazdy (letu) sa človek nakláňa, aby kopíroval dráhu, a v cieli sa smeje a smeje a smeje.
Zdroj: isifa
Boby sú letná športová vychytávka, na ktorú
Primabalerína 40+
Neodmietnite, ak vám budú v letovisku na dovolenke (alebo doma vo vašom fitku) núkať Port De Bras, lebo je to niečo úžasné. Cvičenie je založené na kombinácii klasického tanca, posilňovania a strečingu. Je to horúca novinka, ktorej dal život ruský choreograf Vladimir Snezhik a španielsky tréner Julio Dieguez Papi len v roku 2006, a dnes sú vyškolení inštruktori po celom svete.
Pri žiadnom inom cvičení človek nevyzerá tak elegantne a ladne! A pritom sa stuhnuté svaly uvoľňujú, skrátené časti preťahujú, povyskakované platničky zapadajú na svoje miesto. Posilňujú sa svaly chrbta i brucha a výsledkom je oveľa lepšie držanie tela, menej bolesti pri sedení za počítačom a lepší pocit zo života.
Sugestívnu atmosféru hodiny posilňujúceho tanca so strečingom dotvára hudba v štýle chill out a ethnic ambient. Port De Bras určite zvládne každá, nemusela chodiť ani do tanečnej, ale toto bude láska na prvý šup.
Zdroj: shutterstock
cvičenie
Pre bojovníčky
A na záver čerešničky, ktorými môžete dozdobiť svoj letný dovolenkový pobyt. AKB je skratka pre agua kick box. Ide o energeticky účinné a zábavné cvičenie vo vode, pri ktorom sa kope a udiera. Nie do susedy ani inštruktora, ale do vody.
Tá cvičenie uľahčuje, a pritom podáte vyšší výkon, ako keby ste ho robili na suchu. Odpor vody je odpor vody. Chuť poriadne sa spotiť uspokojíte počas fit kickboxu, čo je kondičný aeróbny tréning, ktorý využíva rôzne prvky bojových športov. Je ideálny pre tie, ktoré potrebujú akciu a chcú sa dostať do kondície.
Bonusom navyše je možnosť cvičiť s partnerom a využívanie boxovacích vakov. Koho si budete pri búšení doň predstavovať? Nehanbite sa, je to nielen dovolené, ale aj nutné. Veď k zdravému životnému štýlu patrí aj vypúšťanie hnevu.