Čaj má na našu výkonnosť oveľa vyššie účinky, ako akékoľvek kofeínové povzbuzovadlá, energetické nápoje či káva. Dokázali to holandskí vedci, ktorí pozorovali vplyv prvkov nájdených v čaji na duševný výkon 44 mladých dobrovoľníkov.

Čaj je zdravší bez mlieka

Vedci tiež zistili, že ak si čierny čaj dochutíme mliekom, zbavíme ho väčšiny zdravých prvkov. Pitie samotného čaju má však veľa liečivých účinkov. Väčšina ľudí už vie, že keď si dá aspoň šálku čaju denne, pomáhajú tým znižovať riziko srdcových ochorení, rakoviny a Parkinsonovej choroby. Iné výskumy zase ukazujú, že pitie tohto nápoja môže prispieť k zlepšeniu hustoty vašich kostí.

Sústreďte sa vďaka čaju

Lekár Tim Bond vďaka najnovším poznatkom tiež dokázal, že pitie dvoch šálok čierneho čaju „zlepšuje schopnosť reagovať na podnety a sústrediť pozornosť na svoju prácu“. Navyše dve šálky čaju nie sú také nezdravé, ako keby ste vypili dve kávy počas dňa. Káva pritom zdraviu nášho organizmu príliš nepomáha. „Z bádania holandských vedcov vyplýva, že pitie čaju, najlepšie štyri šálky denne, je prospešné pre naše zdravie a pohodu. Takisto nám pomáha lepšie sa sústrediť.