„Prirodzené metódy posunutia menštruácie v podstate neexistujú. Ak chcete oslabiť intenzitu krvácania, skúste ovocie s vysokým obsahom vitamínu C, bylinky, veľmi intenzívne fyzické cvičenie či veľký pokles hmotnosti v krátkom čase. To môže viesť až k strate menštruácie. Ale ani jedno sa nedá stihnúť tesne pred dovolenkou,“ triezvo uvažuje gynekológ Dezider Timko, či babské recepty fungujú neskoro, čiastočne alebo vôbec. No predsa tu jedna nádej je.

Pásmová choroba

Nie je vylúčené, že menzes posunie aspoň o pár dní cestovná horúčka a niekoľko hodín letu. V štúdii uverejnenej v Neuroendocrinology Letters vysvitlo, že letušky mávajú nepravidelnejší cyklus ako ženy s inými povolaniami. Vedci uvažovali, či má na ich telo vplyv častejšia zmena tlaku vzduchu v kabíne. No dospeli k záveru, že je to skôr nepravidelným pracovným režimom a striedaním časových pásiem. „Jet lag“, pásmová choroba, totiž nerozhodí len spánkové hodiny, ale aj tie ženské. Ak cestujete z jedného časového pásma do druhého, telo vylúči spánkový hormón melatonín ešte podľa režimu z domu. Takéto kolísanie môže podľa výskumov zvýšiť náchylnosť žien na poruchy nálady, ktoré sú spojené s predmenštruačnou dysforickou poruchou, čo je horšia verzia PMS (predmenštruačného syndrómu, pozn. red.). Môže hormóny rozhádzať aj jednorazový výlet?

Ak letíte ďaleko do exotiky cez rôzne časové pásma, môže to rozhodiť váš cyklus.
Zdroj: shutterstock

O východ kratšia

Údaje z menštruačnej aplikácie od vzorky žien vedcom dokázali, že periódu ovplyvní už osemhodinový let. Či aj oddiali menštruáciu, nezistili, no všetky symptómy jet lagu, ako je únava, strata koncentrácie, dezorientácia či tráviace problémy, cyklus narušia. Ak cestujete zo západu na východ, trvajú aj dvakrát dlhšie, keďže telo sa ťažšie prispôsobuje kratšiemu dňu ako dlhému. Plus stres z nedostatku spánku. A je to! „Veľký cestovateľský výkon prekonávania niekoľkých časových pásiem alebo absolútna zmena podnebia, napríklad na trópy, môžu rozhodiť cyklus. Veď každý človek je po takom presune mimo aspoň dva dni. Aj preto si ženy menštruáciu odďaľujú, hoci sa práve neplánujú kúpať v morskej vode,“ uvažuje gynekológ Timko.

Ak beriete antikoncepciu, stačí pokračovať ďalším balením a menzes vynecháte.
Zdroj: shutterstock

Pomôžu iba hormóny

Ako teda menzesu nadiktovať, kedy má prísť? „Na posunutie menštruácie sa používajú tabletky vo forme čistého gestagénu. Alebo sa robia dlhé cykly,“ hovorí gynekologička MUDr. Radmila Sladičeková o užívaní hormonálnej antikoncepcie. Ak beriete tabletky, je to o niečo jednoduchšie. Namiesto týždňovej pauzy, počas ktorej sa za normálnych okolností dostaví krvácanie, pokračujete ďalším balením alebo náplasťou. Menzes tak jednoducho vynecháte. „Krvácanie telu v tomto prípade nechýba, pri užívaní antikoncepcie totiž nie je ozajstné,“ hovorí gynekologička o umelo vyvolanej pseudomenštruácii, ktorej zásah neprekáža. Ak hormonálnu antikoncepciu neužívate? Lekár vám môže dať liek s obsahom noretisterónu. Je to ženský syntetický hormón zo skupiny gestagénov, ktorý utlmí tvorbu pohlavných hormónov a navodí stav bez krvácania. Stíhate ho zhltnúť aj tesne pred dovolenkou. Stačia mu tri dni pred očakávanou menštruáciou, aby účinkoval. Krvácanie posunie asi o dva týždne.

Predpíše iba lekár

Predpísať vám ho môže iba gynekológ. Ten určí aj presné dávkovanie. Len tak máte záruku, že si periódu naplánujete bezpečne a bez rizík. „Naozaj sa nemusíte obávať pri posúvaní menštruačného cyklu jeho neskoršieho narušenia. Všetko sa dá do normálu, len sa posunie dátum na iný deň, na aký ste boli nachystaná. Nejde o žiadny zásah do zdravia. Je však dôležité, aby posúvanie menštruácie riadil odborník, gynekológ. Len vďaka nemu budete v bezpečí vy aj vaša menštruácia,“ hovorí doktor Timko, že do ambulancie sa oplatí prísť aj na poslednú chvíľu.

Ak si chcete dovolenku užiť naplno, oplatí sa navštíviť gynekológa aj na poslednú chvíľu. Vie vám pomôcť.
Zdroj: shutterstock

Kolektívne krvácanie žien?

Je pravda, že ak žijete s inou ženou v domácnosti alebo pracujete v ženskom kolektíve, začnete krvácať približne v rovnakých dňoch? V sedemdesiatych rokoch si tento jav všimla výskumníčka Martha M. McClintock. Pripísala to pôsobeniu chemických signálov, feromónov a dodnes tomu mnohé veríme, ale moderné zistenia z Oxfordu tvrdia presný opak. Tristošesťdesiat žien, ktoré používali aplikáciu na zaznamenávanie svojich dní a žili v páre pod jednou strechou, krvácalo poväčšine v iných dňoch. Každých šesť mesiacov však menštruovali spolu, čo súvisí s prirodzeným prekrývaním cyklov. 

 ZDRAVÁ RADA

Potrebujete oddialiť menštruáciu, máte na to čas a veríte prírode? Správne jedzte a pite. Bylinky myší chvost a mníšske korenie by mali cyklus predĺžiť. Čaj z nich pite od prvého dňa posledného cyklu! Šťavu z čiernych ríbezlí pite približne päť dní pred začiatkom menzesu. Vyhnite sa pikantným jedlám, koreniam, ananásu, mangu a červenému vínu.

ZDRAVÁ RADA
Zdroj: shutterstock

Čo môže narušiť cyklus

- zmena prostredia

- extrémny stres

- rapídna zmena hmotnosti

- vysadenie antikoncepcie

- hormonálna porucha

- cysty na vaječníkoch

- cyklus bez ovulácie