Reklama

Začarovaný kruh: Čim viac kíl som mala, tým menej som vládala a hýbala sa! Ako som to prelomila

Vládzem oveľa viac a aj hladná... to je zázrak!

Zdroj: Lýdia Czakó

Reklama
Ivana Adamcová

Ivana Adamcová

vedúca tímu týždenníka Nový Čas pre ženy

Veľa ľudí sa pýta, či vládzem sa hýbať, ak menej jem, či nie som slabá... To je práve ono, že vládzem, ale keby som s tým nezačala, neverím tomu doteraz!

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Ako a koľko som sa hýbala, keď som začala chudnúť? Čo robiť, keď sa vám nechce?
    Zdroj: Ivana Adamcová

    Kedysi som sa hýbala veľmi veľa, keď človek priberie, pohybu prirodzene ubúda. Nechce sa mu. A doslova nevládze! A tu nepomôže nič iné, len sa zatnúť a prekonať sa! Nie je na to jednoduchší recept. Hádam vám pomôže, že už po prvom mesiaci budete cítiť rozdiel v energii oproti tomu, ako ste sa nehýbali a teraz, keď ste sa začali a tie rozdiely sa budú len stupňovať k lepšiemu. To je dobrá motivácia... Ja mám pocit, akoby som sa vracala do mladosti...

    Zdroj: Ivana Adamcová

    Roman bol nielen tréner, ale dvíhal mi sebavedomie, povzbudzoval ma a vlastne mi otvoril dvere do nového sveta, ktorý bol pre mňa veľkou neznámou.

    Začala som zhurta - každý deň

    Volám sa Ivana Adamcová a okrem toho, že vediem Nový čas pre ženy, tak s vami zdieľam svoj príbeh chudnutia. Kedy som začala? Pred rokom na jar som sa konečne prekonala a začala cvičiť a to každý deň, za čo ma mnohí kritizovali a odrádzali, že každodenné chodenie do fitnescentra nie je múdre, hlavne, ak som sa predtým vôbec nehýbala. Neviem, či som bola taká veľmi motivovaná, akoby som chcela všetko a naraz a vidieť hneď výsledky, takže vydržala som.

    S trénerom aj sama - čo bolo lepšie?

    Zdroj: Ivana Adamcová

    Chodila som aj sama, ale keďže predtým som vo fitku nikdy nebola, necítila som sa tam príjemne. Nemala som istotu, či veci robím správne, a tak som sa obmedzovala na chôdzu na páse, orbitrek či stacionárny bicykel.

    Ale možno som sa aj preto do toho tak vrhla, aby som vykompenzovala to sedavé zamestnanie. Moja práca ma uviaže k počítaču na mnoho hodín a ja vôbec nič nestíham. Po jej skončení zvládnem ísť do obchodu, niečo uvariť, ale na aktívny pohyb nepomyslím ani náhodou. Napriek tomu som začala trénovať trikrát do týždňa s trénerom a zvyšné dni som chodila sama. Ak mi to časovo nevychádzalo, fitcentrum som nahradila turistikou, v lete plávaním a bicyklovaním.

    Svalovicu som nemala, ale...

    Teda, aby som neklamala, mala som, ale len trochu na začiatku. V podstate takú, že si už na ňu ledva spomeniem. A keď sa začnete hýbať, s takými svalovicami jednoducho rátate. Ale pripisujem to hlavne tomu, že som začala cvičiť s trénerom, ktorý so mnou prvýkrát prešiel stroje, overil moju kondíciu a na základe toho potom prispôsobil tréningy. Nezaťažoval ma tak, aby som si necítila končatiny.

    Kombinovala som silový tréning aj kardio

    Ak vám tieto pojmy  nič nehovoria, nič to, vysvetlíme si ich podrobnejšie v nasledujúcich dieloch. Laicky povedané, silový tréning sa zameriava viac na svaly a kardio zase na to, aby ste sa zadýchali a trošku zlepšili cievny systém. Predstavte si to tak, že pri jednom viac spaľujete kalórie (kardio tréning), pri tom druhom viac formujete postavu (silový tréning), ale oba sú veľmi potrebné.

    Zdroj: Ivana Adamcová

    Na trénera som si rýchlo zvykla. Vlastne mne to vyhovovalo, že nemusím premýšľať, čo mám ďalej robiť, ale len plním nejaké pokyny. Navyše Roman ma viedol viac silovým tréningom a ja som sa potom sústredila viac na kardio.

    Nechcete ovisnutá kožu, ale pevné telo, že?

    Pretože pri chudnutí nechcete len zhodiť kilogramy, ale aj zostať pevná a pri sile, žiadne mľandravé telo a ovisnutá koža – tomu pomáha silový tréning. Tieto tréningy mi zabezpečoval tréner, ale občas aj on zaradil kardio, no keď som sa ocitla vo fitcentre sama, cvičila som len kardio tréningy. Ale zase nie je tréning ako tréning, takže ten môj pozostával iba z chôdze na bežiacom páse, cvičení na orbitreku či stacionárnom bicykli.

    Tanec ma zachránil

    Ako som už písala, od jesene som cvičila sama. Samozrejme, motivácia šla prudko dole, už ma to tak nebavilo, a tak som sa rozhodla pridať nejaký iný pohyb, aby som sa naštartovala. Začala som chodiť na brazílsky tanec zouk. Je to taká moderná lambada. Vyššie som spomenula, že sa vraciam do mladosti, a to som narážala práve na toto. Kedysi som veľmi rada tancovala. Prečo neobnoviť niečo, čo mi šlo a mala som to rada? Mojím cieľom bolo, aby som do života znovu dostala pohyb, nielen schudla, keďže celý deň presedím za počítačom, čítam, opravujem a aj píšem texty. Tieto nové aktivity boli de facto jediným pohybom počas dňa. No stalo sa, že niektoré týždne som šla iba tancovať, čo bolo dvakrát za týždeň a viac som sa nehýbala. A to je už málo...

    Zdroj: Ivana Adamcová

    Na jeseň som začala chodiť na brazílsky zouk - tanec, ktorý ma chytil za srdce a chodím každý pondelok a štvrtok dodnes. Bolo to niečo nové a zábavné, presne také, aké som vtedy potrebovala...

    Keď motivácia odchádza

    Hovorí sa, že je veľmi jednoduché robiť niečo, čo vás baví, ale oveľa ťažšie, ak sa musíte denne prekonávať. No preto to treba robiť. Každé prekonanie pohodlnosti či slabosti je malým víťazstvom, ktoré buduje vašu sebadôveru, zvyšuje odhodlanie a posilňuje schopnosť robiť správne rozhodnutia, aj keď sú ťažké. Buduje dobré návyky, vďaka čomu bude ľahšie v budúcnosti odolávať pokušeniu. Na druhej strane, ak niekedy poľavíte, nebuďte sklamané. Či už občas poľavíme v jedle, alebo cvičení, ako som to mala aj ja, nič to, veď nie sme stroje. Dôležité je – vrátiť sa k tomu! Neprestať s tým, lebo iba dlhodobé opakovanie týchto vecí vás dovedie k výsledku. Nestačí týždeň ani dva, ani mesiac… Výsledok však stojí za to!

    Zdroj: Ivana Adamcová

    Začala som pozvoľna a mala som výhodu, že už som sa nejaký čas hýbala.

    Ako to mám dnes?

    Cez sviatky som sa celkom opustila, ale s vedomím, že po nich sa k svojmu režimu vrátim. Prvý týždeň som si dala dva silové tréningy, áno, práve počas toho detoxikačného týždňa, a to, že som sa prekonala, bolo super! Lebo som sa mohla aj vyhovoriť, že som slabá a nevládzem, ale zvládla som to.

    Fičím druhý týždeň

    Keď som článok písala, začínala som druhý týždeň, o strave vám napíšem nabudúce, čo sa týka pohybu, rozbieham sa, začala sa znovu tanečná sezóna (dvakrát do týždňa) a zvyšné dni chcem chodiť do „fitka“. Ideálne by bolo, keby som mala pohyb šesťkrát do týždňa. Nezabúdajte, že hodinka cvičenia alebo tanca je stále môj jediný pohyb počas dňa. V podstate je teda nevyhnutný.

    Nebojte sa fitka! Predsudky zahoďte! Rád vás povzbudí môj tréner Roman Mozsi

    Zdroj: Ivana Adamcová

    S trénerom Romanom sme si sadli, ale chápem, že to nie vždy vyjde, preto hľadajte skupinové cvičenia alebo jednoducho cvičte doma podľa videí, skúšajte, čo vám vyhovuje najviac.

    Keď človek príde do „fitka“, má jedinečnú možnosť nájsť si trénera – niekoho, kto už prešiel všetkým, aj tými začiatkami, pred ktorými stojíte vy, preto vašim pocitom neistoty či strachu dobre rozumie. Tréneri vedia, aké dôležité je cítiť podporu a dokážu vás motivovať a nasmerovať tak, aby ste sa cítili sebavedomejšie a užívali si celý proces.

    Ale ide to aj bez neho

    Dnes však nie je tréner jedinou možnosťou. Na YouTube a ďalších platformách nájdete množstvo návodov na cviky, tipy, ako cvičiť správne, a inšpiráciu, ako posúvať svoje hranice. Nemusíte hneď vedieť všetko ani v prípade, že sa rozhodnete navštíviť „fitko“ sama. Stačí pozorovať ostatných – je tam plno ľudí, ktorí prišli za svojimi cieľmi, a zo skúsenosti viem, že väčšina z nich ochotne poradí alebo ukáže, ako cvičiť správne. Ak sa necítite na to, aby ste niekoho oslovili, môžete sa učiť len pozorovaním. Dá sa to!

    Nie ste v tom samy

    Zdroj: Ivana Adamcová

    Na začiatku som sa veľmi hanbila cvičiť vo fitku. Nikdy predtým som to nerobila a nebola som v tom doma... Časom som si zvykla, ale samu ma to nebavilo.

    Rýchlo pochopíte, že vo fitcentre nie ste samy. Je to miesto, kde ľudia rastú spoločne, a každý aspoň raz potreboval pomoc. Podpora od ostatných vám pomôže cítiť sa prijato. Čím častejšie tam budete chodiť, o to skôr sa pre vás stane druhým domovom. Postupne si vybudujete vlastnú rutinu, získate sebadôveru a začnete sa cítiť silnejšie – nielen fyzicky, ale aj mentálne. Malé pokroky, ktoré dosiahnete, vám prinesú radosť a posunú vás ďalej.

    Prekonajte ostych

    Vo fitcentre stretnete ľudí s podobnými cieľmi, ktorí vás môžu motivovať a pomôcť vám udržať krok. Táto komunita vám dodá silu, vďaka ktorej ľahšie prekonáte svoje limity a budete sa tešiť na každý ďalší tréning. Fitnescentrum nie je miesto, kde vás niekto posudzuje. Práve naopak, väčšinu tých, ktorí prídu s nadváhou a pustia sa do cvičenia, ostatní obdivujú a povzbudzujú, preto je to priestor, kde sa môžete cítiť slobodne a rásť. Ten pocit, keď si po tréningu sadnete a uvedomíte si svoje výsledky, je neoceniteľný. Fitcentrum vám môže ponúknuť viac než len fyzickú zmenu – dá vám možnosť stať sa lepšou verziou samých seba.

    Autor článku

    Ivana Adamcová

    vedúca tímu týždenníka Nový Čas pre ženy
    Na veci sa snažím pozerať vždy z tej lepšej strany, čo sa odráža aj v mojich článkoch. Preto príbehy plné ľudskosti, inšpiratívne ženy a veci medzi nebom a zemou, sú moja parketa. Vyspovedala som množstvo žien a mužov v Rozhovoroch nielen pre ženy naživo na našom Instagrame @novycasprezeny, ktoré si stále môžete pozrieť. Napísala som jednu knihu Vyvolený a Eva a pracujem na ďalšej. Rada posúvam veci dopredu, preto všetko nové vítam s otvorenou náručou.