Až tretina ľudí citlivo reaguje na zmeny počasia. Obzvlášť silné reakcie pociťujú na výrazné zmeny teplôt, aké máme napríklad aj teraz. Za nepríjemné bolesti hlavy, kĺbov a zmeny nálad zväčša môže oslabený organizmus a počasie tieto príznake ešte zintenzívňuje. Ľudia dokonca hovoria o chorobe z počasia. „Nie, nie je to choroba. Existujú ľudia, ktorí obzvlášť citlivo reagujú na výkyvy počasia, čiže extrémne teplotné zmeny,“ povedal pre nemecký Bild špecialista na všeobecné lekárstvo Dr. Thomas Georgi.

Aké počasie nás ovplyvňuje?

Najviac problémov sa vyskytuje pri klesajúcom tlaku vzduchu (zlé počasie), zvýšení teploty a zvýšení vlhkosti. S rastúcim tlakom vzduchu (krajšie počasie) sa cítime lepšie. Meteosenzitívni ľudia cítia zmenu počasia dokonca aj pár dní vopred. Niektorí reagujú na zimu, iní na teplo.

Aké sú príznaky?

Najčastejšie sú to únava, vyčerpanie, bolesti hlavy, migrény, depresie, bolesti kĺbov, bolestivé jazvy. Telo sa snaží prispôsobiť meniacim sa teplotám poklesom alebo stúpnutím krvného tlaku. „Veľa ľudí reaguje napríklad nachladnutím,“ hovorí doktor Georgi. Zmeny počasia najviac ovplyvňujú deti a starých ľudí, no i pacientov s chronickými ochoreniami – diabetom, reumatizmom či s problémami s krvným tlakom.

Čo pomáha?

Ideálne je nečakať, kým sa budeme cítiť pod psa a do životného štýlu zaradiť raz a navždy pravidelný pohyb. Stačí rýchla 20-minútová prechádzka na čerstvom vzduchu. Pohyb okrem iného zaháňa aj apatiu, takú príznačnú pre druhú polovicu zimy. Pomáha aj jóga a meditácie.
Nezabúdajte na pitný režim v podobe čistej vody, minerálok alebo bylinkových čajov. Z najhoršieho vás vytiahne teplý zeleninový alebo mäsový vývar.

Kedy treba navštíviť lekára?

Návšteva lekára je nevyhnutná, ak problémy pretrvávajú dlhšie. Platí to najmä pri depresii. Na „zimné blues“, smutnú náladu, pomáha terapia červeným svetlom.

Čo pomáha?

V lekárni sa popýtajte na homeopatiká, špeciálne určené pre tieto problémy, alebo sa poinformujte o Bachových kvapkách. Striedavá horúca a studená sprcha, sauna či parný kúpeľ vás prehrejú a posilnia imunitu.
Do jedálnička zaťaďte hydinu, šaláty, zeleninu. Vyhnite sa mastným a nadúvajúcim potravinám. V teplých dňoch osvieži studená uhorková polievka s bylinkami, v chladnejších dňoch prehrejú organizmus teplé zeleninové vývary. Boj s výkyvmi počasia uľahčujú aj potraviny kyslej alebo horkej chuti. Doprajte si špenát, čakanku, grapefruit, artičoky, zeler a štavy z nich, jedlá dochucujte petržlenom, majoránom, zázvorom a tymiánom. Najmä ženy by mali dbať na zvýšený prísun potravín, zabezpečujúcich dostatok železa v krvi, ako sú cícer, pečienka, mušle, petržlen či strukoviny.
Pite minerálku s horčíkom a vápnikom, čaj z verbeny a na povzbudenie namiesto kávy radšej zelený či povzbudzujúci čaj.

Tip: Zemiak robí divy

Je to tak, rozmary počasia vám pomôžu prekonať obyčajné krumple. Len čo má prísť prudká zmena, jedzte ich na všetky možné spôsoby.