Čo ak prehltnem hmyz alebo ma uštipne včela do jazyka? Rýchla pomoc, ak nemáte nič po ruke
13. 5. 2022, 10:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:05)

Zdroj: Shutterstock
Prichádzajú teplé dni a s nimi včielky, muchy, komáre. Tak ako sa tešíme do prírody, tak sme znechutení, keď nám výlet pokazia štípance či nečakaný hmyz. Čoho sa báť, čo ignorovať a čo robiť?

Pre teplejšie mesiace sú typické nehody s hmyzom, napríklad také prehltnutie muchy či drobných chrobákov. Určite sa vám už stalo, že ste sa pri bicyklovaní rozprávali s kamarátkou a zrazu šup, už ste mali hmyz v krku. Alebo ste sa rozhodli prenocovať v prírode a hmyz vám nedá pokoj.
Zdroj: Shutterstock
Každý sníva, o prírode, ale hmyz k tomu nepatrí.
Hmyz v žalúdku?
Obávate sa následkov? Nemáte sa čoho… Mucha či iný chrobáčik v žalúdku nie je žiadny problém. Po prehltnutí sa dostane do žalúdka, v ktorom je trvale niekoľko decilitrov žalúdočnej kyseliny. Mucha len tak zašumí, je kompletne dezinfikovaná a rozložená na molekuly bielkovín.
Čo s osou a včelou?
Zdroj: Shutterstock
Včela či osa je magicky priťahovaná sladkými nápojmi.
Horšie je, ak vypijete osu alebo včelu spolu so sladkým nápojom, na ktorý tak rady sadajú. Ak vás nestihne pichnúť žihadlom pred prehltnutím, jej osud je rovnaký ako osud muchy. Ak vás však bodne, a to nebodaj v ústach, treba čím skôr cmúľať ľad alebo preplachovať ústa obyčajnou studenou vodou. V pažeráku a žalúdku vás žihadlom nebodne už žiaden hmyz.