Čo hovoria nechty o chorobách? Aké majú sfarbenie, ryhy a čo to znamená...? Pozor na lakované
6. 2. 2024, 14:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:25)

Zdroj: shutterstock
Môžu zmeniť farbu, tvar alebo sa stať krehkejšími. Niekedy za to môže genetika, ale niekedy sa za nezdravými nechtami skrývajú aj iné ochorenia. Ktoré to sú a ako ich rozoznáte?

Zdroj: Instagram.com/spirkomatus
Väčšinou ich len striháte, dámy si ich kde-tu nalakujú. Nechtom začnete venovať väčšiu pozornosť až vtedy, keď sú zrazu krehké, lámu sa, prípadne zmenia farbu. Hoci sú často považované za neživé, začnite ich radšej vnímať ako určitý detektor zdravia. Necht vyrastie za mesiac približne o tri až štyri milimetre a niekedy o vás prezradí viac, ako si myslíte.
Zdroj: archív NMH
MUDr. Alexandra Rozborilová radí, ako sa v tom vyznať
Vysielajú signály
Pod kvalitu nechtov sa určite podpisuje genetická dispozícia. „Ak vaša mama či stará mama mali jemné nechty, ktoré sa ľahko lámali štiepili, pravdepodobne ich máte také aj vy. Pri akejkoľvek náhlej zmene sa oplatí spozornieť. Narušenie povrchu, farebný fľak alebo dlhodobo rozštiepený konček skutočne môžu signalizovať, že niečo nie je tele poriadku,“ vysvetľuje dermatologička Alexandra Rozborilová. „Určite má význam sledovať históriu nechtov, aké boli ako sa prípadne zmenili.“ Podľa odborníčky sa už od čias Hippokrata traduje, že ak má niekto kratšie menšie nechtové lôžko, je náchylnejší na srdcové poruchy. Ak má niekto lámavejšie nechty, existuje predpoklad, že má väčší sklon lámavosti kostí. Rovnako môžu hlásiť málokrvnosť alebo poruchu štítnej žľazy. Nie je to však pravidlo.
Zdroj: shutterstock
Ak si mechanicky poškodzujeme nechty, máme psychické probléme. Ani tie nepodceňujte.
Praktické zmeny
Za ťažkosťami nechtmi sa najčastejšie skrýva nesprávna domáca starostlivosť, príliš častý kontakt vodou alebo rozličné mechanické dráždenie napríklad pri práci záhrade. Pri umývaní riadu, čistení podláh, kobercov používajte rukavice. Po práci vodou si vždy nakrémujte ruky, nezabudnite si dať vrstvu na nechty hmotu si do nich vmasírujte. Rukavice sa snažte používať aj pri práci záhrade. Kontakt so zeminou pokožku nechty vysušuje. času na čas si kúpte špeciálne posilňujúce séra alebo olejčeky, ktoré slúžia na posilnenie nechtov. Môže vám poslúžiť obyčajný olivový olej, ktorý používate kuchyni. Pri sledovaní televízie si aplikujte kvapku na každý necht masírujte. Ak si doma nechty pravidelne lakujete, dbajte na výber šetrnejších prípravkov vrátane odlakovačov.
Čo s plesňou na nohách? Čítajte ďalej...
Pleseň nielen na nohách
Najbežnejšie kožné ochorenie, ktoré súvisí nechtami, je takzvaná onychomykóza. „Nechtová pleseň sa vyskytuje na nohách, ale môže byť aj na rukách. Môže sa objaviť súvislosti návštevou nechtového štúdia. Stačí, aby použili pilník, ktorým predtým ošetrovali nechty mykózou. Ak sú vaše nechty oslabené, vznikne vhodný terén na jej prenos,“ približuje najčastejšie nepríjemnosti odborníčka. „Zo začiatku vnímate zmenu farby, postupne necht zhrubne, začne sa drobiť.“ Keďže sa plesňové ochorenie ľahko rýchlo šíri, radšej sa hneď pri prvých podozreniach obráťte na odborníka. Bez problémov ho môžete preniesť aj na ostatných rodinných príslušníkov.
Aké iné ochorenia sa skrývajú za nezdravými nechtami?
Za zhoršenou kvalitou nechtov sa môžu skrývať celkové ochorenia. Napríklad pri psoriáze si na nich môžete všimnúť akoby olejové škvrny. Nechty majú zhoršenú kvalitu, môžu sa štiepiť, byť krehké lámavé. Môžete sa stretnúť koilonychiou. „Ide preliačenie necht smerom dovnútra, často sa opisuje ako lyžicový. Stáva sa to pri nedostatočnej srdcovej činnosti alebo pri Raynaudovej chorobe, ktorá spôsobuje nedokrvenie koncových článkov prstov, alebo aj pri chorobe štítnej žľazy,“ hovorí ďalších zmenách na nechtoch doktorka Alexandra Rozborilová. Mnoho môžu napovedať farebné zmeny nechtových plôšok. „Pri chronickom nedostatku kyslíka, ktorý sa viaže niektorých bronchiálnym ochoreniam, môžu mať nechty sfarbenie takmer domodra. Platí to opäť pri nedokrvení.“ Za veľmi škaredou zelenočiernou farbou sa často skrýva baktéria Psedomonas aeruginosa. Hoci jej exotický názov vaše myšlienky odnesie do diaľok, môžete sa ňou stretnúť domácich podmienkach, najmä na manikúre. „Osobne som riešila pár prípadov, keď sa vyskytla pod umelými nechtmi. Dámy, ktoré navštevujú nechtové štúdi, by si mali dávať väčší pozor, na čo si dávajú nanášať akryl alebo gél.“
Zdroj: shutterstock
Akrylové alebo gélové nechty si vždy dajte urobiť len na zdravý podklad nemajte ich nepretržite.
Pozor na lakované nechty!
Akrylové alebo gélové nechty si vždy dajte urobiť len na zdravý podklad nemajte ich nepretržite. Vždy doprajte prirodzeným nechtom čas na oddych. Kým si dáte urobiť nechty, skontrolujte aspoň vizuálne hygienický štandard nechtového štúdia nedajte sa zlákať nízkou cenou. Po každom zákazníkovi by sa mali pomôcky vymeniť či sterilizovať. Za ťažkosťami nechtmi sa môžu skrývať psychické problémy. „Vtedy sú poškodzované mechanicky, škrabkaním alebo hryzením nechtovej kožtičky či samotného nechtu. Postupne môže dôjsť poškodeniu nechtového lôžka, deformácii necht niekedy až jeho odumretiu,“ upozorňuje dermatologička. „Veľmi častým ochorením je panarícium, keď sa do drobnej ranky dostanú baktérie stafylokoka alebo streptokoka, niekedy aj E.coli miesto nahnisá. Je veľmi dôležité, aby sa to hneď liečilo. Ak nezaberie domáca dezinfekcia alkoholom, vyhľadajte lekára. krajnom prípade hrozí až strata článku prsta.“
Čo ešte hlásia ryhy a lámavosť? Čítajte na poslednej strane
Pomôžte si stravou
Nechty sa určite oplatí sledovať rámci samovyšetrenia alebo vyšetrenia lekára. Vysielajú množstvo signálov. Väčšinu ťažkostí možno zahnať zdravou životosprávou. Tej sa poteší celé telo. Po chorobe alebo časoch zvýšeného mechanického dráždenia dbajte najmä na pestrú stravu bohatú na čerstvú zeleninu, ale oriešky. Doprajte si napríklad paradajky. Obsahujú nielen veľa lykopénu, ale aj biotínu, ktoré spevnia krehké nechty. Rovnako sa oplatí do stravy zaradiť tekvicové semienka, vajíčka, banány, ryby, mrkvu, brokolicu alebo celozrnné výrobky. Za štiepením sa môže skrývať nedostatok céčka či kyseliny listovej. Nechty ocenia aj vitamín A, či železo. Kedy siahnuť po výživových doplnkoch? „Ak máte pre diétu či ochorenie obmedzený jedálny lístok, nechty posilnite zinkom, omega-3 mastnými kyselinami, ktoré zlepšia ich kvalitu,“ pridáva praktický tip doktorka Alexandra Rozborilová.
Zdroj: shutterstock
Rovnako sa oplatí do stravy zaradiť tekvicové semienka, vajíčka, banány, ryby, mrkvu, brokolicu alebo celozrnné výrobky.
Čo ešte hlásia?
pozdĺžne ryhy – najčastejšie sú znakom prirodzeného starnutia, postupne sú totiž nechty krehkejšie, môžu sa však objaviť aj pri reumatizme
priečne ryhy – objavujú sa po ťažkých žalúdočných infekciách, chrípke svysokou horúčkou, chemoterapii, obdobiach veľkého stresu, ale po nešetrnom zatláčaní kožtičky
lámavé, štiepiace – väčšinou ide dôsledok častého kontaktu vodou či dezinfekciou, pri dlhotrvajúcich prejavoch sa môže hlásiť nedostatok biotínu, céčka, kyseliny listovej či nedostatočná činnosť štítnej žľazy