Pán doktor, prosím vás, čo je to tá Bartholiniho žľaza? Mala som veľmi bolestivý vriedok a moja doktorka mi povedala, že to treba rezať, vraj sa mi to zapálilo. Prečo sa to deje? Lucia (19)

Radí MUDr. Dezider Timko, gynekológ a sexuológ

Zdroj: archív

Nachádza sa na spodnom okraji veľkých pyskov, a to párovo. Produkuje malé množstvo hlienovitej tekutiny, ktorá sa normálne dostáva von cez otvor. Ale keď sa dostane do žliazky niektorá baktéria, môže dôjsť k zápalu až upchatiu otvoru. Žliazka sa napĺňa napríklad hnisom, zväčšuje objem a bolí. Ak je bolesť menšia a žliazka malých rozmerov, lekár môže nasadiť antibiotiká. Ak je bolesť intenzívna, až znemožňuje chôdzu, chirurgicky treba urobiť malý rez a vypustiť obsah, prípadne dať do dutiny cysty dreň. Niekedy sa tieto cysty, respektíve zápaly opakujú. Vtedy sa postupuje chirurgicky, no otvor Bartholiniho žľazy sa necháva permanentne otvorený. A u vás lekárka zvážila tento postup.

Opýtajte sa odborníka

Na návštevu lekára často nie je čas, no niekedy sa jednoducho hanbíme opýtať lekára na riešenie chúlostivých ženských problémov. Ak vás niečo trápi, opýtajte sa anonymne nášho gynekológa, ktorý každý týždeň odpovie na vaše ženské alebo sexuálne otázky. Píšte na nižšie uvedené kontakty a pridajte heslo Gynekológ!
@[email protected]
WhatsApp +421915731094