Reklama

Na čo nám sú záhadné časti tela? Slepé črevo, zuby múdrosti, lalôčiky, kostrč, mužské bradavky?

Aj vy viete kývať ušami?

Zdroj: shutterstock

Reklama

Niektoré časti tela zdá sa len prekážajú. Pozreli sme sa na 10 z nich, či majú nejakú funkciu alebo nie a čo by sa stalo, keby sme ich nemali?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Ryšavá Elçin Sangu alias Defne je najkrajšou ženou v Turecku
    Zdroj: Instagram.com/@elcinsangu

    1. Mužské bradavky


    Vlastne to nie je až také prekvapujúce. Načo by si príroda dala námahu vytvoriť úplne iné mužské telo, ak ho stačí prispôsobiť? V maternici sa embryo vyvíja spočiatku rovnako bez ohľadu na pohlavie, to sa začne tvoriť približne v siedmom týždni. Gén viazaný na chromozóm Y sa potom postará o produkciu mužských hormónov, ale bradavky pochopiteľne ostávajú. V raritných prípadoch, napríklad pri extrémnom hlade, sú však mužské bradavky dokonca schopné laktácie. A tak ako u žien, aj u mužov môžu byť erotogénnou zónou.

    Zdroj: Shutterstock

    Nie sú celkom bezcenné, v totálnej kríze by dokázali produkovať aj mlieko.

    2. Zuby múdrosti

    Príroda zrejme počítala s tým, že budeme jesť viac tuhej stravy – teda mäsa a zeleniny. Tretie stoličky, alebo inak osmičky, mali ako zvyšné dva rady stoličiek drviť potravu. V súčasnosti je však naša strava prevažne kašovitá, najmä v detskom veku, čomu sa prispôsobuje vývin ľudskej sánky. Tým, ako sa vývojom ľudstva zmenšuje, tento rad zubov sa už do úst len ťažko zmestí. V lepšom prípade trčia v ďasne, v tom horšom sa opakovane a veľmi bolestivo snažia prerezať niekoľko rokov. Približne 22 percentám ľudí zuby múdrosti nikdy nevyrastú.

    Zdroj: Shutterstock

    Približne 22 percentám ľudí zuby múdrosti nikdy nevyrastú.

    3. Vomeronazálny orgán

    Alebo inak Jacobsonov orgán vyhľadáte na googli ako prídavný čuchový orgán niektorých druhov stavovcov zo skupiny štvornožcov. Táto časť tela nachádzajúca sa medzi nosom a ústami a vyčnievajúca zo stropu nosovej dutiny sa okrem plazov, obojživelníkov a cicavcov vyskytuje aj u niektorých ľudí. Mal by slúžiť na vnímanie feromónov, podľa vedcov je však zrejme úplne nefunkčný. O tom, či nám predsa len na niečo nemôže byť, sa stále vedú odborné diskusie.

    4. Dlhý dlaňový sval

    Tento sval sa podieľa na ohýbaní ruky v zápästí a na napínaní dlane. Prechádza od spodnej časti ramennej kosti k spojivovému tkanivu v dlani. Podľa učebnice Memorix anatómie však aj 15 percent ľudí, ktorým chýba, používa ruku bez najmenších problémov. Podľa správy z roku 2014 v časopise Medical Hypotheses slúži tento sval hlavne primátom lezúcim po stromoch, menej suchozemcom, ako je človek. Či ho máte, si môžete overiť za pár sekúnd. Spojte brušká palca a malíčka a ohnite zápästie smerom k sebe. Máte ho, ak približne v strede predlaktia vidíte jeho šľachu.

    5. Sval pyramidalis

    Tento sval je súčasťou spleti brušných svalov. Môžete si ho predstaviť v spodnej časti brucha pri lonovej kosti. Názov je odvodený od trojuholníkového tvaru. Na každej strane máme jeden. Ukázalo sa však, že to tak nemusí byť. Podľa správy z roku 2017 zverejnenej v časopise Journal of Clinical and Diagnostic Research niektorým ľuďom chýba jeden alebo oba svaly. Podľa knihy Anatomie Radomíra Čiháka sa to týka približne 13 percent mužov a asi 10 percent žien. Nemá to však žiadny vplyv na bežné fungovanie.

    6. Darwinov bod

    Darwinov bod je malý hrbolček v kúte ušnice. Je dosť možné, že je to pozostatok samostatného orgánu alebo kĺbu, ktorým sa ucho sklápalo nad zvukovod. Mal tak umožniť lepšie zachytiť zvuk. A prečo Darwinov bod? Spolu s niektorými ďalšími orgánmi ich na zoznam zbytočných orgánov zaradil sám veľký vedec.

    7. Kostrč

    Kto zažil narazenú kostrč, bol by najradšej, keby sme tento orgán vôbec nemali. Ľudská chvostová kosť alebo kostrč bola kedysi súčasťou skutočného chvosta. Má ho aj embryo približne do ôsmeho týždňa vnútromaternicového vývinu a mimoriadne vzácne sa s ním môže dieťa narodiť. Obvykle sa z neho vyvinie kostrč tvorená troma až piatimi zrastenými stavcami. Kotvia tu svaly, väzy, šľachy i nervy a má teda svoju funkciu. Ak by vám ju však chirurgicky odstránili, fungovali by ste ďalej. Aj keď tento zákrok zvyčajne má bolestivé následky, často i celoživotné.

    Zdroj: Shutterstock

    Kostrč je vlastne zakrpatený chvost

    8. Ušné svaly

    Možno patríte k menšine ľudí, ktorá dokáže hýbať ušnicami. Umožňujú to svaly na vonkajšej strane hlavy spojené s ušným bubienkom. Zatiaľ čo zvieratám umožňujú lokalizovať zvuk, nám sú prakticky úplne nanič.

    9. Slepé črevo

    Ďalší z orgánov, ktorý, ako sa zdá, spôsobuje len problémy. Drobný výrastok z hrubého čreva Charles Darwin považoval za pozostatok vaku, ktorý našim bylinožravým predkom pomáhal tráviť výdatnú rastlinnú stravu, píše LiveScience. Mnoho ľudí slepé črevo vôbec nemá a tí, ktorým ho odstránili, rovnako žijú ďalej. Niektoré výskumy však prichádzajú so závermi, že slepé črevo môže byť súčasťou „špajzy“ zdravého mikrobiómu a imunitných buniek. O zbytočnosti tejto časti tela sa teda vedci stále sporia.

    Zdroj: shutterstock

    O význame slepého čreva sa vedci stále hádajú.

    10. „Tretie očné viečko“

    Všimli ste si niekedy blanku, ktorá sa mihá cez oko? Týka sa vtákov, plazov, ale napríklad aj vašej mačky. Túto membránu ľudia nemajú, ale ak sa lepšie pozriete do zrkadla, zbadáte jej zvyšky. Je to mäsitá sliznica vo vnútornom kútiku oka. Ako viečko teda už dávno nefunguje, no zrejme podporuje rotáciu očnej gule a pomáha pri odvádzaní sĺz. Ak o toto tkanivo prídete pri operácii pre upchatie slzného kanálika, bezpochyby budete žiť.

    ​PRÍDEME O VLASY?

    Charles Darwin, zakladateľ evolučnej teórie, v roku 1871 publikoval knihu The Descent of Man, v preklade Pôvod človeka, kde pomenoval až 86 takzvaných vestigiálnych orgánov, teda takých, ktoré