Reklama

Čo nesmie chýbať v bylinkovej lekárničke? Skúste TIETO overené recepty na prírodné liečivá!

Fresh herbs in first aid kit

Zdroj: shutterstock

Reklama
Soňa Andrisíková

Soňa Andrisíková

redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy

Ak nie ste práve stúpenkyňa chémie z obchodu, ste na správnom mieste. Máme pre vás tipy na bylinky, ktoré vám budú nápomocné počas celého leta.

Overené bylinkové recepty na prírodné liečivá si môžete pripraviť aj doma, jednoducho a lacno a mať tak poruke vždy niečo z našej prírodnej lekárne. Viete ich využiť nielen počas leta.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Trápi vás úzkosť a v noci neviete spať? Domáci recept dokáže zázraky, stačia len 3 ingrediencie

    Brusnicový zázrak na močové cesty

    Základom sú brusnice, ktoré sú pri liečbe močových ciest hotovým zázrakom, a odporúčajú sa konzumovať hneď pri prvých príznakoch.

    Suroviny:

    ● 3 PL sušených nesladených brusníc

    ● 1 PL rakytníka (čerstvý alebo sušený)

    ● 1 až 2 kvapky čajovníkovej silice

    ● 1 ČL tinktúry z kapucínky

    ● med podľa potreby

    Pripravte si aj čaj na liečbu močových ciest

    ● 1 ČL zlatobyle obyčajnej

    ● 1 ČL brusnice obyčajnej

    ● 1 ČL medvedice lekárskej

    ● 1 ČL prasličky roľnej

    Postup:

    Do kompótovej misky vložte brusnice, rakytník, pridajte tinktúru, silicu a všetko zalejte medom. Dobre premiešajte, aby med spojil všetky ingrediencie. Prelejte do uzatvárateľného pohára a odložte do chladničky. Brusnicový zázrak pridávajte do čaju, ktorý si pripravíte z uvedených byliniek, alebo podávajte lyžičku trikrát denne. Pri zápale močových ciest nezabúdajte piť, piť a ešte raz piť.

    Kloktadlo na boľavé hrdlo

    Boľavé hrdlo je jedným z problémov, pri ktorom môžeme bez obáv hneď v začiatkoch siahnuť po domácej medicíne. Už naše mamy nám ako prvú podávali najskôr citrónovú alebo slanú vodu. Naše domáce kloktadlo som trochu vylepšila a je to, doslova, bomba účinkujúca veľmi rýchlo!

    Suroviny:

    ● 1 ČL kuchynskej soli

    ● šťava z polovice citróna

    ● 5 klinčekov

    ● 1 PL čerstvých alebo sušených šalviových listov

    ● 5 kvapiek propolisovej tinktúry

    Postup:

    Do čajovej šálky dajte sušené alebo nadrobno pokrájané čerstvé listy protizápalovej šalvie a klinčeky – majú antiseptické účinky. Zalejte ich horúcou vodou a pripravte si tak čaj ako základ kloktadla. Prikryté nechajte lúhovať 10 minút. Potom zlejte a nechajte vychladnúť na teplotu tela. Na dezinfekciu pridajte soľ, citrónovú šťavu a prírodné antibiotikum v podobe propolisovej tinktúry. Všetko dobre zamiešajte. Pridať môžete aj šťavu zo zázvoru a štipku čili, ale to len v prípade, že nemáte silný zápal, ktorý by tieto dve ingrediencie mohli zhoršiť. Kloktajte niekoľkokrát denne až do odznenia príznakov. Toto kloktadlo môžete používať aj v prípade, že vás pobolieva zub, alebo máte afty v ústnej dutine.

    Čaj po bohatom hodovaní

    Tento čaj je vhodný pri nevoľnosti po jedle, pri cestovnej nevoľnosti a aj pri tej tehotenskej (vtedy so zázvorom opatrne). Upokojuje podráždený žalúdok a navodzuje pocit stratenej rovnováhy.

    Suroviny:

    ● 1 ČL mäty

    ● 1 ČL levandule (sušené alebo čerstvé kvety)

    ● 1 ČL harmančeka

    ● 1 ČL nastrúhaného zázvoru

    ● štipku anízu, fenikla a rasce

    Postup:

    Všetky ingrediencie dajte do nádoby, zalejte 500 ml horúcej vody a nechajte prikryté 10 minút. Potom preceďte a teplý čaj pite počas dňa.

    Čaj, ktorý zaženie hnačku

    Pri hnačke je dôležité viac ako inokedy dopĺňať stratené tekutiny, a preto pri jej liečbe nie je nič vhodnejšie ako čaj z tých správnych bylín.

    Suroviny:

    ● 1/2 ČL kvetov harmančeka

    ● 1/2 ČL kvetov nechtíka

    ● 1/2 ČL koreňa puškvorca

    ● 1/2 ČL dubovej kôry

    ● 500 ml čierneho čaju

    Postup:

    Štandardným spôsobom si pripravte čierny čaj bez prímesí a dochucovadiel. Ešte horúcim zalejete všetky pripravené bylinky a prikryté nechajte lúhovať 10 minút. Kvety nechtíka a harmančeka upokojujú podráždený žalúdok, puškvorec zmierňuje koliky, ktoré sprevádzajú hnačku, a dubová kôra tíši podráždené črevo. Precedený teplý čaj popíjajte po dúškoch.

    Autor článku

    Soňa Andrisíková

    redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy
    Ako študentka som sa vždy tešila na nové vydanie Nového Času pre ženy a jeho pestrý obsah. Dnes mám to šťastie, že ho spolu s mojimi kolegyňami tvorím pre vás aj ja a veľmi ma to baví. Rada prinášam v jednotlivých rubrikách nové informácie, zaujímavé postrehy, i moje vlastné myšlienky. Okrem domácnosti, vzťahov, zdravia, ezoteriky či hlavnej témy, píšem aj skutočné príbehy, ktoré sa stali mojou srdcovkou. Keď som začala spracovávať príbehy, ktoré vytvoril sám život, prišla tá najväčšia radosť z práce v časopise. Rada dostávam do povedomia osudy žien, ktoré nemajú v živote na ružiach ustlané a napriek tomu sa nevzdali. Rovnako obľubujem také, v ktorých sa ženy inšpirujú navzájom. Vďaka nim i ja sama napredujem.