Čo nesmie chýbať v bylinkovej lekárničke? Skúste TIETO overené recepty na prírodné liečivá!
30. 8. 2024, 14:00

Zdroj: shutterstock
Ak nie ste práve stúpenkyňa chémie z obchodu, ste na správnom mieste. Máme pre vás tipy na bylinky, ktoré vám budú nápomocné počas celého leta.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Galéria k článku
Overené bylinkové recepty na prírodné liečivá si môžete pripraviť aj doma, jednoducho a lacno a mať tak poruke vždy niečo z našej prírodnej lekárne. Viete ich využiť nielen počas leta.

Brusnicový zázrak na močové cesty
Základom sú brusnice, ktoré sú pri liečbe močových ciest hotovým zázrakom, a odporúčajú sa konzumovať hneď pri prvých príznakoch.
Suroviny:
● 3 PL sušených nesladených brusníc
● 1 PL rakytníka (čerstvý alebo sušený)
● 1 až 2 kvapky čajovníkovej silice
● 1 ČL tinktúry z kapucínky
● med podľa potreby
Pripravte si aj čaj na liečbu močových ciest
● 1 ČL zlatobyle obyčajnej
● 1 ČL brusnice obyčajnej
● 1 ČL medvedice lekárskej
● 1 ČL prasličky roľnej
Postup:
Do kompótovej misky vložte brusnice, rakytník, pridajte tinktúru, silicu a všetko zalejte medom. Dobre premiešajte, aby med spojil všetky ingrediencie. Prelejte do uzatvárateľného pohára a odložte do chladničky. Brusnicový zázrak pridávajte do čaju, ktorý si pripravíte z uvedených byliniek, alebo podávajte lyžičku trikrát denne. Pri zápale močových ciest nezabúdajte piť, piť a ešte raz piť.
Kloktadlo na boľavé hrdlo
Boľavé hrdlo je jedným z problémov, pri ktorom môžeme bez obáv hneď v začiatkoch siahnuť po domácej medicíne. Už naše mamy nám ako prvú podávali najskôr citrónovú alebo slanú vodu. Naše domáce kloktadlo som trochu vylepšila a je to, doslova, bomba účinkujúca veľmi rýchlo!
Suroviny:
● 1 ČL kuchynskej soli
● šťava z polovice citróna
● 5 klinčekov
● 1 PL čerstvých alebo sušených šalviových listov
● 5 kvapiek propolisovej tinktúry
Postup:
Do čajovej šálky dajte sušené alebo nadrobno pokrájané čerstvé listy protizápalovej šalvie a klinčeky – majú antiseptické účinky. Zalejte ich horúcou vodou a pripravte si tak čaj ako základ kloktadla. Prikryté nechajte lúhovať 10 minút. Potom zlejte a nechajte vychladnúť na teplotu tela. Na dezinfekciu pridajte soľ, citrónovú šťavu a prírodné antibiotikum v podobe propolisovej tinktúry. Všetko dobre zamiešajte. Pridať môžete aj šťavu zo zázvoru a štipku čili, ale to len v prípade, že nemáte silný zápal, ktorý by tieto dve ingrediencie mohli zhoršiť. Kloktajte niekoľkokrát denne až do odznenia príznakov. Toto kloktadlo môžete používať aj v prípade, že vás pobolieva zub, alebo máte afty v ústnej dutine.
Čaj po bohatom hodovaní
Tento čaj je vhodný pri nevoľnosti po jedle, pri cestovnej nevoľnosti a aj pri tej tehotenskej (vtedy so zázvorom opatrne). Upokojuje podráždený žalúdok a navodzuje pocit stratenej rovnováhy.
Suroviny:
● 1 ČL mäty
● 1 ČL levandule (sušené alebo čerstvé kvety)
● 1 ČL harmančeka
● 1 ČL nastrúhaného zázvoru
● štipku anízu, fenikla a rasce
Postup:
Všetky ingrediencie dajte do nádoby, zalejte 500 ml horúcej vody a nechajte prikryté 10 minút. Potom preceďte a teplý čaj pite počas dňa.
Čaj, ktorý zaženie hnačku
Pri hnačke je dôležité viac ako inokedy dopĺňať stratené tekutiny, a preto pri jej liečbe nie je nič vhodnejšie ako čaj z tých správnych bylín.
Suroviny:
● 1/2 ČL kvetov harmančeka
● 1/2 ČL kvetov nechtíka
● 1/2 ČL koreňa puškvorca
● 1/2 ČL dubovej kôry
● 500 ml čierneho čaju
Postup:
Štandardným spôsobom si pripravte čierny čaj bez prímesí a dochucovadiel. Ešte horúcim zalejete všetky pripravené bylinky a prikryté nechajte lúhovať 10 minút. Kvety nechtíka a harmančeka upokojujú podráždený žalúdok, puškvorec zmierňuje koliky, ktoré sprevádzajú hnačku, a dubová kôra tíši podráždené črevo. Precedený teplý čaj popíjajte po dúškoch.