Reklama

Čo nové máte na koži? Melanóm môže postihnúť aj vás!

Podozrievavosť je pri kontrole každého znamienka

Zdroj: shutterstock

Reklama

Viete všetko o znamienkach, škvrnkách či bodkách na tele? Spálili ste sa vlani či dokonca už počas tejto jari? Pozor, vaša koža nezabudla.

Skôr či neskôr vám to môže pripomenúť. Pozorne ju sledujte a pravidelne vyšetrujte. Melanóm, zhubný nádor na koži, môže postihnúť kohokoľvek, a čo je kruté, vyskytuje sa u čoraz mladších ľudí, kategóriu od 15 do 20 rokov nevynímajúc. Väčšinou si ho zaviníme samy, škvarením sa na slnku či v soláriách. Menej často môže vzniknúť z úplne zdravej kože.

Martin a Lucia: Melanóm nás zaskočil oboch

Pre mladých manželov to bol dvojnásobný šok, ktorý nikto nečakal. Martin to schytal prvý. „Oznam, že je to vážne, mi zavolal lekár, keď som bol práve v zahraničí,“ spomína Martin, ktorý si dal skontrolovať znamienko na krku pri uchu. „Znamienko bolo zhubné, musel som ihneď pricestovať a dať si ho vyoperovať.“ Našťastie bolo iba v prvom štádiu, a tak sa vyliečil.

1296700:gallery:true:true:true

Martin spomína, že veľmi rád šnorchloval, a hoci sa vždy poriadne krémoval, asi to nestačilo, voda krém zmyla. Od tejto chvíle sa z neho stal náruživý propagátor prevencie kože v celej rodine, aj medzi známymi. Netušil, že o pár rokov sa znamienko zvrhne aj jeho mladej manželke.

Lucia práve dojčila ich malú dcérku, keď si objavila podozrivú bodku na vnútornej strane kolena. Martin ju ihneď poslal za kožným, ale ona si postavila hlavu a šla až o pol roka. Nechcela totiž dcérku odstaviť od materského mlieka. Medzitým si však pozorne znamienko sledovala a porovnávala s tým, čo našla na internete. Lekárska prehliadka nakoniec ukázala, že už ide o 2. štádium, paradoxne po chirurgickom odstránení sa liečilo ľahšie ako to manželovo.

12 minút, ktoré zachránia život

Nemusí to však vždy tak dobre dopadnúť! Preto si skontrolujte kožu čím skôr. Dermatológovia radia prezrieť kožu celého tela vo veľkom zrkadle raz za tri mesiace. Chrbát skontrolujete pomocou druhého zrkadla. Ak zistíte, že niektoré znamienko mení farbu, zväčšuje sa, má nepravidelný tvar a okraje, určite vyhľadajte lekára. Veľmi dôležité sú preventívne kožné prehliadky, absolvujte ich už od šestnástich rokov. Skúsený lekár je pomocou dermatoskopu schopný odhaliť začínajúce bujnenie a uchrániť tak pacienta pred tým, aby sa nádor plne vyvinul.

Čo si treba všímať

Na znamienku si všímajte 5 znakov:

1. Asymetriu
Čo je úplne okrúhle, je len zriedkakedy zhubné, pozor na asymetrické tvary, zubaté okraje.

2. Ohraničenie
Všetko neostro ohraničené je podozrivé.

3. Farbu
Čierne sfarbenie či výskyt viacerých farieb súčasne je podozrivý.

4. Priemer
Znamienko, ktoré je väčšie ako pol centimetra alebo ktoré sa zväčšuje, je podozrivé.

5. Povrch
Ak má znamienko hrboľatý povrch, je to varovný signál.

6. Pocity
Nepodceňujte ani svrbenie či pichanie v jeho okolí.

Neváhajte ani minútu

Rakovina kože sa týka každého. Niektoré faktory však môžu zvyšovať riziko jej vzniku. „Napríklad veľký počet znamienok, jeden či viac prípadov melanómu v rodine, pigmentové lézie väčšie ako pol centimetra, opakovane spálená pokožka, najmä v detskom a dospievajúcom veku,“ radí kožná lekárka onkologička MUDr. Desana Borecká.

Na koho sa obrátiť

Našli ste si podozrivé znamienko a neviete, čo s ním? „Vyšetrenie patrí do kompetencie odborného lekára. Dermatológ vám ho môže vyšetriť priamo na koži pomocou dermatoskopu, ktorý znamienko niekoľkonásobne zväčší, a ukáže prípadné skryté nerovnosti rozloženia pigmentu, alebo známky aktivity rastu. Na základe tohto vyšetrenia môže lekár určiť diagnózu a stanoví ďalší postup, napríklad vybratie znamienka,“ hovorí dermatológ MUDr. Vladimír Hegyi. To sa robí zásadne chirurgicky, nikdy nie laserom, aby sa znamienko nezničilo a mohlo poslať na histologické vyšetrenie. Iba tak sa dá zistiť s absolútnou istotou, či nejde napríklad o malígny melanóm.

Včasná liečbazachráni život

Malígny melanóm je zhubný kožný nádor, ktorý je veľmi dobre liečiteľný, ak sa diagnostikuje dostatočne skoro. Veľa pacientov, žiaľ, často i mladých, kvôli nemu umiera, k lekárovi totiž prídu neskoro. „Je to najagresívnejšia forma rakoviny kože, ktorá dokáže človeka zabiť v priebehu niekoľkých rokov. Na rozdiel od iných kožných nádorov začína relatívne veľmi skoro metastázovať do iných orgánov. Keď sa zachytí neskoro, liečba je problematická. Veľmi rýchlo metastázuje najmä do mozgu, pľúc, pečene, ako aj do kože,“ hovorí MUDr. Borecká z Národného onkologického ústavu. U žien sa zhubný melanóm vyskytuje najčastejšie na lýtku, u mužov najmä na chrbte. Zhubný melanóm môže vzniknúť aj na miestach, ktoré neboli vystavované slnku. Šance na prežitie závisia od toho, nakoľko stihol melanóm prerásť do nižších vrstiev kože. Melanómy, ktoré sú plytké nanajvýš jeden milimeter, možno odstrániť až so senzačnou 98-percentnou šancou na vyliečenie. S každým ďalším milimetrom sa táto úspešná prognóza znižuje. Ak sa melanóm ešte nerozšíril, stačí ho operatívne odstrániť. Rozvinutejší melanóm si vyžaduje aj ožarovanie alebo chemoterapiu, dnes už existuje aj účinná biologická liečba.