Čo potrebuje predčasne narodené dieťa, aby prežilo?
30. 8. 2010, 14:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 13:11)

Zdroj: Shutterstock
Deti sa zvyčajne rodia v 38. až 40. týždni. Tie, ktoré prídu na svet skôr, patria k predčasne narodeným. Najnižšou hranicou, keď môžu prežiť, je 22. týždeň.
Ide však o extrém, na Slovensku je to 24. až 25. týždeň.
Nedonosenosť dieťaťa je široký pojem. Je to predčasný príchod dieťaťa na svet, pôrod od 24. do 27. týždňa tehotenstva. Cielena odborná starostlivosť sa venuje najmä deťom s nízkou pôrodnou hmotnosťou pod 1 500 gramov a extrémne nízkou pôrodnou hmotnosťou pod 1 000 gramov.
Vo všeobecnosti však platí, že čím nižší je gestačný týždeň, tým sa znižujú šance dieťaťa na jeho záchranu. ,,Závisí to aj od iných faktorov, aká bola prenatálna starostlivosť, ako a kde sa dieťa narodilo, ošetrenie v prvých minútach po narodení dieťaťa je veľmi dôležité, v prípade nedonosených detí zvlášť,“ hovorí MUDr. Eva Franková, primárka Oddelenia patologických novorodencov DFNsP na bratislavských Kramároch.
Čím je dieťa gestačne staršie a dostane sa mu kvalitná zdravotná starostlivosť, tým sa šance na jeho záchranu zvyšujú. Šancu na prežitie bez závažných hendikepov má 50 percent detí narodených v 25. až 26. týždni.
Naštartovať treba hneď niekoľko orgánov
Dôležité sú prvé minúty po narodení
„Predčasne narodené dieťa je veľmi krehké, funkčná aj anatomická nezrelosť každého orgánu veľmi sťažuje adaptáciu dieťatka - našou úlohou je najskôr naštartovať tieto systémy, aby fungovali základné životné funkcie,“ hovorí primárka Franková. S akými problémami prichádzajú na svet nedonosené deti a čo všetko treba urobiť, aby sa poškodenia minimalizovali? Hovorí pani primárka Eva Franková:
Dýchanie, pľúca
Prvý faktor, ktorým sa prejavuje nezrelosť, je dýchanie. V popredí sú nezrelé pľúca, takže je nutné technické zabezpečenie. V podstate už tehotným ženám sa podávajú kortikoidy v dvojdennej kúre, aby sa stimulovalo dozrievanie pľúc ešte pred narodením dieťaťa. Po príchode na svet sa mu priamo do pľúc sa podáva špeciálny liek, aby sa urýchlilo dozrievanie. Ide o mnoho dôležitých úkonov, ktoré nám pomáhajú, keď do rúk dostávame síce nezrelého, ale už trocha ,,naštartovaného“ novorodenca.
Srdce
Po narodení cirkulácia krvi prebieha určitou adaptáciou, ktorá je u predčasne narodeného dieťatka narušená - neprebieha tak, ako u donosených. Na srdiečku zostáva otvorená taká spojka, ktorou neprúdi krv tak, ako by sme chceli a spôsobuje nedokrvenie niektorých orgánov, z ktorých najrizikovejším je mozog.
Tráviaci systém
Nie je dostatočne ,,naštartovaný“, potrebnú hybnosť, nie je ani dostatočne vyvinutá plocha, nie sú funkčné tráviace enzýmy – to všetko sa rozbieha a je nutné stimulovať to. Nemôžeme od prvého dňa kŕmiť novorodenca mliekom tak, ako by sme chceli.
Očná sietnica
Je taktiež nedostatočne vyvinutá a je to ďalšia vec, ktorá nám aj do budúcnosti robí problémy. Sietnica je málo vaskularizovaná (pretkaná cievami), u nedonosených detí sú ešte nedorastené cievy a často tento vývoj neprebieha správne, čo môže viesť k zrakovým poruchám až k slepote. Očnú sietnicu sledujeme, potom sa robia očné zákroky laserom. Naše pracovisko je jediné, ktoré to robí, takže všetci pacienti z celého Slovenska sa potom koncentrujú u nás.
Obličky
Sú na tom podobne ako tráviaci systém, tiež sa musia sa dovyvíjať.
Centrálny nervový systém, mozog
Ďalším orgánom, ktorý je problematický, je mozog. Jeho štruktúra je u nedonosených detí nezrelá, veľmi krehká a dochádza veľmi ľahko k zakrvácaniu do komôr i do celej mozgovej hmoty.
Udržanie telesnej teploty
Nedonosený jedinec je veľmi labilný, aj čo sa týka udržania teploty, preto sa hneď po narodení zabalí do fólie - musí byť vo vyhriatom prostredí. Takto detičky chránime, aby nedochádzalo k vysokým teplotným stratám. Vo fólii dieťa zostáva aj kvôli transportu alebo počiatočnej manipulácii. Dieťa sa umiestňuje do inkubátora, v ktorom sa mu udržiava optimálna telesná teplota. Novorodenec má veľký telesný povrch oproti hmotnosti, takže tam sú straty veľmi rýchle, okamžité. Dieťa nemá regulačné mechanizmy, nemá tukové rezervy a pokiaľ podchladenie dosiahne nejaké hraničné hodnoty smerom dolu, môže veľmi ovplyvniť jeho ďalší vývoj.
Imunitný systém, infekcie
Infekcie sú ďalším problémom, ktorý môže postihnúť novorodenca, takže ani imunitný systém nefunguje tak, ako by mal. S novorodencom pracujeme nadmerne, má príliš veľa vstupov, ktoré môžu byť potenciálnym rizikom na vstup infekcie. Má napríklad zavedený dýchací prístroj, výživu do žily, monitoring tlaku, katéter močového mechúra atď. – to všetko sú rizikové záležitosti pre vstup infekcie.
Dlhodobé problémy nedonosených detí
„Aj v tomto prípade dominujú pľúca. Akútne problémy môžu neskôr prejsť do chronických, detí trpia chronickými pľúcnymi ťažkosťami, ktoré sa odvíjajú práve od nezrelosti, potreby ventilácie a potreby kyslíka,“ hovorí primárka Franková. Dôležitý je z hľadiska prognózy psychomotorický vývoj, nakoľko nezrelý mozog nie je odolný, aby vydržal všetky ataky a vyvíjal sa správne. U nedonosených detí hrozia riziká detskej mozgovej obrny, psychomotorickej retardácie, hluchoty a slepoty.
Príčiny predčasného pôrodu sú rôzne
• vývojové chyby maternice
• poruchy na úrovni placenty
• ochorenia matky (pred otehotnením, ale môže to byť tiež ochorenie, ktoré prinieslo tehotenstvo)“
• infekcia, ktorá sa môže rozvíjať u matky alebo priamo na orgánoch, ktoré zabezpečujú tehotenstvo: maternica, placenta...
• asociálne správanie matky, nesprávna výživa, drogy, alkohol, nikotín
• pri asistovanej reprodukcii a umelom oplodnení je vyššie percento predčasných pôrodov.
Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!