Výsledok, aký by ste nečakali: Toto sa stane s vaším telom, ak 10 dní nebudete piť kávu
22. 10. 2016, 8:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 13:46)

Zdroj: Shutterstock
Saša (34) sa rozhodla pre malý experiment. Ťažká „závisláčka“ na kofeíne si chcela vyskúšať, čo s ňou spraví 10-dňový bezkávový režim. Sama nečakala, že to dopadne práve takto.
„S kávou som začala "koketovať" už na strednej, kde som objavila čaro kapučína zo školského automatu. Na výške som pila klasického "turka" a až oveľa neskôr som prišla na chuť naozaj kvalitnej káve z domáceho kávovaru,“ začína Saša. „Potom som dospela do bodu, že z kávy sa stala nutnosť, nielen zdroj potešenia. Ak som si mala počas hektických rán vybrať, či sa namaľujem, alebo si spravím kávu, vybrala som si to druhé, a tak som často išla do práce bez mejkapu, ale zato s kofeínom v tele.“
Otrok kofeínu
Saša sa priznala, že už pár rokov sa cíti ako otrok kofeínu. Deň bez minimálne troch šálok tejto povzbudivej tekutiny si nevie ani predstaviť. Preto sa rozhodla, že to skúsi stopnúť, lebo káva by nemala byť niečo, bez čoho nedá ani ranu. Sama bola zvedavá, ako zareaguje jej telo. Je kofeín niečo, čo naozaj potrebuje, lebo sa na to naprogramovala, alebo prežije aj bez neho?
Zdroj: Shutterstock
Osudová noc všetko zmenila.
Šialený bolehlav
Telo, ktoré bolo zvyknuté na pravidelný prísun kofeínu, reaguje bolesťou hlavy, keď ho nedostane. Saša tvrdí, že je to taká bolesť, aká môže pokojne konkurovať vysokoškolským ránam po prehýrených nociach. Aby ste sa takejto bolesti vyhli, je dobré dávky kofeínu znižovať postupne. Nahraďte najprv jednu, potom dve zo svojich šálok bylinkovým čajom alebo kávou bez kofeínu. Takto postupujte, až kým nahradíte všetky svoje obvyklé šálky. Ak kávu vysadíte náhle, mozog sa nestihne prispôsobiť a reaguje bolesťou.
Ospalosť
Saša odporúča, aby ste s podobným experimentom začínali radšej v piatok a nie na začiatku týždňa. Jej skúsenosť je takáto: „Bola som veľmi ospalá. Hlava mi padala najmä pri sedavej práci za počítačom. Ak som robila niečo akčnejšie, ako napríklad nákupy či upratovanie, bolo to lepšie. Najhoršie sú prvé dva dni, preto skúste začať v piatok s tým, že v sobotu a nedeľu vás snáď nečakajú žiadne pracovné úlohy, ktoré vyžadujú veľké sústredenie.“
Chuť na sladké
Vedľajší účinok, ktorý nečakala, bola obrovská chuť na sladké. Pokles energie sa prejavil túžbou dostať do tela niečo, čo energickú krivku okamžite zdvihne, teda najlepšie cukor. „Našťastie to trvalo len tri dni. Snažila som sa krotiť a jedla som sušené ovocie,“ tvrdí Saša.
Zdroj: Shutterstock
Večer by ste už čokoládu nemali jesť.
Bylinkový čaj – najlepší kamoš
Pitie kávy bolo pre Sašu aj o rannom rituáli. Sŕkať ešte v pyžame niečo príjemne teplé a pripraviť sa myšlienkami na ďalší deň, to by jej veľmi chýbalo. Preto si obľúbila bylinkové čaje, ktoré jej pomáhali zvládnuť rána bez kávy.
Zdroj: Shutterstock
Využite imunitný systém rastlín.
Skoršie zaspávanie a skoršie vstávanie
Saša si veľmi chváli najmä toto. Tým, že sa cítila po prvých dňoch bez kávy veľmi unavená, išla spávať skôr. Väčšinou okolo 22.00, čo sa jej roky predtým nedarilo. Prekvapilo ju, že onedlho začala aj skôr vstávať – prirodzene a bez budíka! A cítila sa ráno veľmi vyspato a sviežo. Uvedomila si, že jej posledná denná šálka kávy, ktorú zvykla piť okolo 16.-tej jej nedovolila zaspať v normálnom čase.
Skvelý pocit
Približne na štvrtý až piaty deň sa Saša začala cítiť výborne. Bolesti hlavy ustali, vďaka kvalitnému spánku sa cítila oddýchnutá a energie mala toľko, ako keď pila svoje pôvodné tri šálky. To ju priviedlo k zisteniu, že ak si väčšina ľudí myslí, že na svoje fungovanie potrebujú kávu, je to omyl. Ak dáme svojmu telu čas, aby si zvyklo na minimálny alebo žiadny prísun kofeínu, môžeme od neho očakávať rovnakú energiu ako aj bez kávy.
Začnem piť kávu znova?
Saša trvrdí, že určite áno. Najmä preto, že miluje tú chuť. Rozhodne však tvrdí, že jej nebude piť toľko, ako predtým. Plánuje si tu i tam dať šálku skôr príležitostne, aby zase nezískala imunitu voči povzbudzujúcim účinkom kofeínu.