Reklama

Čo sa to so mnou deje? 4 otázky budúcich mamičiek a 4 riešenia problémov

ilustračná fotografia

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Opúchajú nám nohy, páli nás záha, kazia sa zuby, vlasy padajú ostošesť. A prečo zrazu aj horšie vidím? Veď tehotenstvo nie je choroba!?

Pýtajú sa nastávajúce mamičky a my prinášame odpovede.

V organizme tehotnej ženy nastáva celá plejáda hormonálnych a telesných zmien, ktoré súvisia s potrebou tela prispôsobiť sa prítomnosti vyvíjajúceho plodu a pripraviť sa na pôrod. Opúchajúce nohy, ranné nevoľnosti, zápcha či tráviace ťažkosti sú chronicky známe, dokážu však poriadne vystrašiť. Padajúce chumáče vlasov, ale najmä zhoršovanie zraku a s ním spojené problémy nás vedia doslova vydesiť. Oslovili sme preto odborníkov, aby nám to vysvetlili.

Zrazu horšie vidím!

ilustračná fotografia

Zdroj: Shutterstock

ilustračná fotografia

Okrem zmien, ktoré sú všeobecne známe, môže počas gravidity a pôrodu dôjsť aj k zmenám zraku. „Vidíte slabšie? Môže za to hormón relaxín, ktorý má za úlohu uvoľňovanie mäkkých tkanív, teda svalov, väzív a šliach,“ vysvetľuje MUDr. Peter Žiak, PhD. z očného centra UVEA Mediklinik. V tehotenstve hladina relaxínu stúpa až dvadsaťnásobne, mäkké tkanivá sú teda elastickejšie a schopné prispôsobiť sa prítomnosti plodu. „Následkom pôsobenia relaxínu je tiež zníženie pevnosti očného bielka, takže oko sa rýchlejšie rozťahuje a u krátkozrakých žien môže prechodne nastať zrýchlený nárast mínusových dioptrií. Tieto zmeny sa môžu vyskytnúť aj u žien, ktoré predtým podstúpili laserovú korekciu krátkozrakosti. Spôsobí to opätovnú zmenu z nulovej hodnoty dioptrií na mínusovú,“ hovorí lekár a zároveň má pre budúce mamičky aj radu.

Vezmite si k srdcu:

Podstupovať laserový výkon v tehotenstve sa jednoznačne
neodporúča.

Prečo menej slzíme?

Zdroj: Shutterstock

Budúce mamičky by mali byť pod stálou lekárskou

Hormonálne zmeny v tehotenstve sú zodpovedné aj za zmeny v tvorbe sĺz. Tá býva obvykle znížená a slzy sú akési hustejšie. Ak budúce mamičky používajú kontaktné šošovky, môže prechodne dôjsť k ich zhoršenej tolerancii. „Počas gravidity a dojčenia sa odporúča užívať lieky len v nevyhnutných prípadoch. Týka sa to rovnako aj očných kvapiek,“ upozorňuje MUDr. Žiak. „V ojedinelých prípadoch môže videnie v tehotenstve, najmä zorné pole, ovplyvniť zväčšenie podmozgovej žľazy hypofýzy. Spôsobuje to zvýšená potreba niektorých hormónov. Zhoršené videnie zapríčinené opuchom sietnice a krvácaním môže sprevádzať komplikáciu gravidity, takzvanú eklampsiu. Tento stav je pomerne vzácny a dá sa liečiť,“ dodáva odborník.

Vezmite si k srdcu:

Ak na sebe pozorujete spomínané prejavy, je nevyhnutné navštíviť oftalmológa.

Je tu pôrod! Čo na to oči?

Zavrite oči, keď tlačíte! Túto vetu vykrikujú na rodičky pôrodné sestričky. Prečo? Počas prirodzeného pôrodu sa v čase kontrakcií môže prechodne na krátky čas zvýšiť vnútroočný tlak. Toto zvýšenie u inak zdravých žien nezanecháva žiadne následky. „Samotný pôrod však môže v niektorých ojedinelých prípadoch spôsobiť prechodné zhoršenie videnia. Príčinou je malé zakrvácanie do priestoru sklovca alebo sietnice, ktoré sa ale vstrebe a nezanecháva následky. Takisto je možné zakrvácanie pod spojovku (to sú tie krvou podliate oči) ktoré do 10 dní po pôrode zmizne a neovplyvňuje videnie,“ vysvetľuje MUDr. Žiak. Po pôrode sa zrak zvyčajne do niekoľkých dní upraví. Prípadný nárast dioptrií pri krátkozrakosti je možné po skončení dojčenia korigovať laserovým výkonom.

Vezmite si k srdcu:

V každom prípade je vhodné absolvovať v tomto období preventívne očné vyšetrenie.

Vlasy: katastrofa po pôrode

Zdroj: RCA

ilustračná fotografia

Keď sme úplne fit, vypadne nám denne približne 80 až 100 vlasov. Tehuľky majú väčší problém a opäť za to môžu hormóny. Vlasy môžu byť mastné, zvýši sa počet lupín, no neplatí to všeobecne. Mnohým ženám, naopak, vlasy spevnejú a sú žiarivejšie. Keďže hormónov je v tele tehotnej ženy viac, môžu vlasy rásť rýchlejšie a menej vypadávať. Úplná katastrofa však môže prísť po pôrode. Vtedy sa mnohé ženy s hrôzou pozerajú na chumáče, ktoré im padajú, a zľaknú sa vážnej choroby. „Netreba sa báť, je to normálny jav. Počas tehotenstva má žena zvýšenú produkciu estrogénov, vtedy sa úplne zastaví fáza vypadávania vlasov. Aj preto majú ženy počas čakania na bábätko krajšie a hustejšie vlasy. Asi dva-tri mesiace po pôrode, kedy hladina estrogénov klesne, začne žena strácať veľké množstvo vlasov. No netreba sa báť, vypadnú len tie, ktoré súviseli s hladinou estrogénu. O nejaký čas by sa hustota mala normalizovať,“ upokojuje dermatologička MUDr. Eva Rasochová.

Vezmite si k srdcu:

Najmä počas prvého trimestra si nefarbite vlasy.

Náš tip: Nakŕmte oči aj vlasy

Zdroj: RCA

Tekvicová jadierka

Dajte si každý deň aspoň tri porcie zeleniny a ovocia. Očiam najviac pomáha, ak je žltej a oranžovej farby, obsahuje špeciálne pigmenty. Balzamom pre zrak sú aj čučoriedky. Do jedálneho lístka určite zaraďte celozrnné potraviny, ktoré sú bohaté na vlákninu a vitamín B6. Ten pomáha našim vlasom, nechtom a pokožke. Obsahuje ho ryža, pšenica, droždie či banány. Strava tehuliek by mala byť bohatá na železo a zinok, majú ich ryby, šampiňóny a tekvicové jadierka. O pružnosť a lesk sa stará kremík, jeho hlavným zdrojom sú uhorky, šalát a cibuľa.