Reklama

Čo vám nesmie chýbať v domácej lekárničke? NA JEDNU VEC všetci zabúdame

Niektoré lieky je dobre mať stále po ruke.

Zdroj: shutterstock

Reklama

Vždy sa udeje niečo, pri čom potrebujete rýchlo zasiahnuť a užiť nejaký liek. Je dobre mať zásobu základných pomôcok aj liekov na každodenné použitie. A tieto by ste radšej mali mať vždy poruke.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    V hlavnej úlohe klíčky! Využite silu drobných semienok a nechajte naklíčiť svoje zdravie

    1. Dezinfekčný prostriedok

    Raz sa niekto poreže, inokedy poškriabe. Aby bacily nemali šancu, je dobre ranu vyčistiť čistou vodou a potom ošetriť napríklad dezinfekčnou masťou s obsahom jódu.

    2. Lieky na hnačku

    Akútnu hnačku zvyčajne spôsobujú vírusy, baktérie alebo potravinová intolerancia. Dobrou voľbou sú v tomto prípade prípravky s liečivými kvasnicami, ktoré dostanete v lekárni. Pomáhajú vyplaviť patogény z tela bez toho, aby narušili činnosť čriev.

    3. Krémy s hydrokortizónom

    Svrbenie, úpal alebo vyrážky? Tu pomáhajú krémy s hydrokortizónom, čiže krémy s hormónom kortizol, ktoré kúpite v lekárni.

    4. Lieky na žalúdok

    Psychický stres alebo príliš hektické jedenie? Vtedy náš žalúdok často reaguje bolesťami, nevoľnosťou či tráviacimi problémami. Takéto ťažkosti sa dajú zvládnuť s prípravkami s rastlinnými olejmi z rasce a mäty piepornej. Aj tie zoženiete v lekárni.

    5. Pastilky na hlas

    Po dlhej noci zábavy s kamarátmi či rodinou môže hlas niekedy štrajkovať. Prvá pomoc sú pastilky na hrdlo s kyselinou hyalurónovou. Hydratuje hrdlo a na podráždenú sliznicu pôsobí ako balzam.

    Zdroj: shutterstock

    Pastilky na hlas sú účinné.

    6. Kvapky do nosa

    Či už kvapky, alebo sprej do nosa vďaka látke xylometazolím uvoľnia aj silnú nádchu a vy sa budete môcť opäť zhlboka nadýchnuť. Takéto prípravky však neužívajte dlhšie ako 7 dní, sú návykové.

    7. Na infekciu močových ciest

    Neustále nutkanie na močenie a pálenie? Všetky to poznáme. Infekcia močového mechúra je naozaj nepríjemná, a kým vám nenasadia antibiotiká, skúste si uľaviť prípravkami so zlatobyle, trúbkovca a rešetliaka. Niekedy zaberú rovnako ako antibiotiká.

    8. Masť na rany

    Je skutočným všestranným pomocníkom, a preto je v našej domácej lekárničke nepostrádateľná. Masť s výťažkom z hamamelu urýchľuje hojenie odrenín a rezných rán, ako aj pľuzgierov na rukách či nohách.

    Zdroj: shutterstock

    Pri deťoch nikdy neviete, čo sa stane.

    9. Prípravky proti bolesti

    Tabletky ako Ibuprofen pomáhajú pri bolestiach všeobecne, ale majú aj protizápalový účinok a znižujú horúčku.

    10. Na bolesť hrdla

    Keď nás škriabe v hrdle, je to spôsobené prechladnutím, chrípkou alebo angínou. Pastilky s účinnou látkou tyrotricín v kombinácii s antiseptikom a liekom proti bolesti účinne bojujú s baktériami aj vírusmi a zaistia, že onedlho môžete prehĺtať bez bolesti.

    11. Krém na herpes

    Každý z času na čas musí bojovať s bolestivými pľuzgierikmi, preto je dobré mať doma herpetickú masť s účinnými látkami, ako je penciklovir a aciklovir.

    12. Na alergie a uštipnutia hmyzom

    Ak máte doma alergika, určite je dobre mať v lekárničke krém alebo gél, ktorý zmierni svrbenie a podráždenie pokožky po uštipnutí hmyzom. Pomôže aj pri alergických reakciách na pokožke, ktoré sa prejavujú vyrážkami a svrbením.

    13. Vitamíny a výživové doplnky

    Dnes aj pre covid-19 siahame viac po vitamínoch. Preto je celkom vhodné mať aspoň základ, a to v podobe vitamínu C, ktorý využijete pri nachladení. Kombináciu magnézia s vitamínom B6 vám zase pomôže pri podráždení, únave a úzkostiach.

    14. Teplomer

    Ak sa cítime naozaj mizerne, zvyčajne si odmeriame teplotu. Ak sa však teplota vyšplhá nad 39 stupňov a trvá dlhšie ako 24 hodín, je dobre konzultovať tento stav s lekárom. Dnes máme k dispozícii digitálne teplomery z plastu, ktoré sú praktické, bezpečné a jednoduché. Môžete vyskúšať aj bezdotykové, ktorými je možné merať teplotu aj v spánku a ktoré sú obzvlášť vhodné pri deťoch.

    15. Studené obklady

    Chlad je osvedčený pri zápaloch, pomliaždeninách, opuchoch či vyvrtnutiach. Dôsledné chladenie môže zabrániť väčším bolestivým modrinám. Dôležité upozornenie: Ak dáte obklady schladiť do mrazničky, nikdy ich nedávajte priamo na pokožku. Vždy ich zabaľte do uteráka.

    Zdroj: shutterstock

    Studené obklady nedávajte na ranu priamo, radšej ich zabaľte do uteráka.

    16. Lekárska lepiaca páska, leukoplasty

    Páska je nevyhnutná na fixáciu obväzov, drží na mieste bez podráždenia pokožky. Leukoplasty či náplasti sú rýchle a chránia ranu pred znečistením. Dnes už existujú aj absorpčné a vodoodolné.

    Zdroj: shutterstock

    Mať v zásobe obväzy a leukoplasty je základ.

    17. Gázové obklady

    Sú dôležité pri liečbe silno krvácajúcich tržných alebo rezných rán. Gázové obväzy zastavujú krvácanie a chránia otvorenú ranu pred patogénmi.

    18. Pinzeta

    Každý, kto už zažil triesku zapichnutú v koži tak hlboko, že sa to nedalo vybrať rukou, vie, aké je to nepríjemné. Vtedy je najlepšie pomôcť si pinzetou. Náš tip: Postihnuté miesto namočte na niekoľko minút do mydlovej vody. Vďaka tomu bude pokožka pružná a trieska sa od nej ľahšie oddelí. Pinzetou si môžete pomôcť aj pri kliešťovi. Skorým výberom výrazne znížite riziko nákazy lymskou boreliózou.

    19. Tlakomer, oxymeter, testy

    Dnes by už doma nemal chýbať ani tlakomer. Hypertenzia je tichý zabijak, ktorý sa nijako neprejavuje. Preto je dobre z času na čas si skontrolovať tlak. Dnes sa dá kúpiť dokonca v balíčku s oxymetrom a glukomerom. Oxymeter sa v čase pandémie dostal do kurzu, lebo nízka hladina kyslíka v krvi ovplyvňuje nielen pľúca, ale aj ostatné orgány v tele a napovedá o výške rizika pri nakazení kovidom. V tejto súvislosti zvážte, či by ste nemali mať poruke aj domáce antigénové testy na kovid.