Americkí vedci tvrdia, že u pacientov s ťažkým priebehom COVID-19, ktorí užívajú lieky s kyselinou acetylsalicylovou (Acylpyrín, Asprin, Anopyrin, Algirin a ďalšie), je riziko úmrtia na toto ochorenie o štyridsaťsedem percent nižšie. Liek na horúčku a riedenie krvi, ktorý patrí vôbec k najstarším liekom na svete a ktorého účinná látka sa pôvodne získavala z vŕbovej kôry, pri pravidelnom užívaní znižuje tiež riziko niektorých typov rakoviny.

Lekári ju museli uspať, aby jej zachránili život. (Ilustračné foto)
Lekári ju museli uspať, aby jej zachránili život. (Ilustračné foto)
Zdroj: Shutterstock

Pri ochorení COVID-19 často dochádza k vzniku krvných zrazenín. Jedným z hlavných účinkov kyseliny acetylsalicylovej je práve schopnosť riediť krv a brániť vzniku krvných zrazenín. To sa využíva u osôb s chronickým ochorením srdca a ciev. Liek užívajú ako prevenciu mŕtvice a infarktu. "Toto je zásadný objav, ktorý musíme potvrdiť klinickým testovaním na náhodnej vzorke populácie," uviedol jeden z autorov štúdie doktor Jonathan Chow z University of Maryland.

Aspirín môže predísť rozširovaniu nádorov.
Aspirín môže predísť rozširovaniu nádorov.
Zdroj: Archív NMH

Na rozdiel od paracetamolu a ibuprofenu nesúvisí chronické užívanie kyseliny acetylsalicylovej s vyšším rizikom rakoviny. Naopak táto účinná látka preukázateľne znižuje riziko rakoviny čriev. U citlivých osôb však môže dlhodobé podávanie kyseliny acetylsalicylovej zvyšovať riziko krvácania žalúdočnej a črevnej steny.