Čo vtedy, keď pískanie v ušiach neprestáva?
30. 4. 2011, 12:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:49)

Zdroj: Shutterstock
Ľahnete si spať a túžite po tichu. To však neprichádza. Akoby za oknom spievali tisícky cikád. Ale nie! To vám len píska a hučí v ušiach. Bez prestania.
Šumenie, pukanie, cvrlikanie či syčanie ako z rušňa parnej lokomotívy, toto znie v ušiach ľudí postihnutých diagnózou tinitus. Občas sa ozve aj rachot, pískanie či vŕzganie. Z času na čas to zažil každý, sú však aj takí, ktorí nepríjemnými zvukmi v ušiach trpia pravidelne.
Šumenie naše každodenné
Žiaľ, aj keď medicína dnes dokáže takmer zázraky, proti chronickému hučaniu v ušiach je viac-menej bezmocná. Určite však dokáže pomôcť lepšie ako za čias, keď skladal svoje úžasné diela Ludwig van Beethoven. „V ušiach mi bzučí a hučí vo dne v noci, môžem povedať, že môj život je úbohý,“ sťažoval sa slávny skladateľ. Podobne ako on, Bedřich Smetana, známy spevák Sting či pani Margita trpí až 15 percent ľudí. Vo veku od 60 rokov a vyššie dokonca už každý druhý! Hučanie v ušiach je po bolestiach hlavy a závratoch tretím najčastejším symptómom, kvôli ktorému ľudia chodia k lekárovi.
Ako ho možno liečiť
Keďže príčin ochorenia môže byť veľmi veľa, je dôležité, aby pacienta vyšetrili niekoľkí odborníci, otorinolaryngológ, internista, neurológ, cievny odborník, rehabilitačný alebo ortopedický lekár a v niektorých prípadoch aj psychológ. Pomáhajú lieky na rozšírenie ciev, ktoré zlepšujú krvné zásobenie v oblasti mozgu i vnútorného ucha, psychofarmaká po konzultácii s psychiatrom, autogénny tréning alebo biofeedback vedený skúseným psychológom. Za úspech sa považuje už jeho zmiernenie na únosnú mieru, ktorá nezasahuje do bežného života.
Čo šumenie zhoršuje
Medzi látky vyvolávajúce alebo zhoršujúce tinitus patrí čokoláda, silná káva i čaj, alkohol ako whisky či vodka, červené víno. Nesmieme zabudnúť na negatívny vplyv fajčenia.
Natrénujte sa!
Chronické hučanie v ušiach sa dá veľmi ťažko vyliečiť, možno sa však natrénovať tak, aby ho človek vnímal už len slabšie alebo ho nevnímal vôbec. Existuje špeciálny tréning potláčania tinitu, ktorý vyvinuli v USA. Môžete si ho vyskúšať aj doma. Dôležité je, aby bolo prehlušenie, ktoré si okolo seba človek vytvorí, konštantné, jednotvárne a oveľa tichšie ako hučanie v ušiach. Na začiatku by malo trvať asi 4 až 6 hodín.
Ako to dosiahnete?
- V miestnostiach nainštalujte zdroj decentného šumu, napríklad izbovú fontánku, pustite si ticho rádio.
- Sadnite si k fontánke tak, aby ste okrem špľachotu vody počuli aj iné zvuky.
- Platí zásada: vyhýbajte sa tichu. Ale vyhýbajte sa aj hluku, ktorý by vaše hučanie v ušiach úplne prekryl!
Čo vám ešte pomôže
- Nájdite si dobrého maséra, kvalitné uvoľnenie chrbtice uvoľní aj psychiku.
- Skúste užívať ginkgo biloba, vitamíny skupiny B alebo extrakt z ľubovníka.
- Pomáha aj akupunktúra.
- Doplňte si zinok a vitamín A, ktorý má vplyv na pískanie v ušiach.
- Kúpte si pohánkový vankúšik, pri spaní má dobrý vplyv na krčnú chrbticu.
Čo je tinitus?
Tinitus je subjektívny pocit zvukového fenoménu, ktorý okolie nepočuje. Môže mať rôzny charakter, postihnutý má pocit šušťania papiera alebo hučania mora až po počutie vlastného tepu. Za chorobný príznak ho považujeme vtedy, ak šumenie trvá nepretržite dlhšie ako desať minút a vyskytuje sa v prevažnej väčšine dňa aj týždňa. Pacient s týmto problémom by mal v každom prípade absolvovať audiometrické vyšetrenie, aby sa zistilo, v akom stave má vnútorné a stredné ucho.