Množstvo ľudí sa pozoruje a premýšľa nad tým, či mohli byť infikovaní novým koronavírusom. Pochybnosti sú na mieste, keďže ide o nový typ pľúcnej choroby. Vo veľa prípadoch Covid-19 pripomína len prechladnutie s kašľom a u niekoho sa môže vyskytnúť aj bez kašľa. Možná je aj horúčka. Také príznaky sa však zvyčajne vyskytujú aj pri iných respiračných ochoreniach. Mnohí sa preto pýtajú: „Mohol som už prekonať Covid-19 bez toho, aby som si to všimol?“ Tieto otázky sú absolútne v poriadku. Ale čo s tým?

Majte zdravé pľúca
Majte zdravé pľúca
Zdroj: shutterstock

Odborníci radia

Preventívne opatrenia sú samozrejmé, no vedci upozorňujú, že netreba zabúdať na posilnenie pľúc. Covid-19 najskôr napadne dýchací systém. Hygienické opatrenia sú dôležité, no treba mať zdravé pľúca, ktoré dokážu odolať infekciám. Či už pri prevencii, alebo ako liečba v miernych prípadoch, pľúcni špecialisti majú cenné rady na posilnenie imunity, ktoré pomáhajú aj pri obyčajnom prechladnutí.

Zadýchajte sa na vzduchu

Lekári odporúčajú vytrvalostné športy aspoň trikrát týždenne, napríklad rýchlu chôdzu. Najlepšie však v popoludňajších hodinách, keď majú pľúca najlepšiu výkonnosť. Majte na pamäti – zadýchať sa je zdravé!

Pozor na hodnoty ozónu 

Aj ochorenie spôsobené koronavírusom, hoci bez príznakov, môže znížiť pľúcnu kapacitu. Preto buďte opatrné, najmä keď je teplota vonku nad 25 stupňov. Hlavne vtedy vám môže ublížiť vyššia hodnota ozónu. Je lepšie, ak vynecháte beh alebo jazdu na bicykli.

Pozor na hodnoty ozónu
Pozor na hodnoty ozónu
Zdroj: shutterstock

Poklady prírodnej lekárne

Pľúca účinne ochraňujú aj liečivé rastliny a zložky z potravín. Sú výbornou pomocou pri ochrane a prevencii pred ochorením Covid-19.

Zázračný tymian

Účinný je najmä tymianový čaj. Odborníci ho odporúčajú piť pri jedle, ideálne ako súčasť raňajok. Je vynikajúci na sliznicu a má protizápalové účinky. Pri infekcii dýchacích ciest pomáha voľnému dýchaniu a uľahčuje vykašliavanie. Pripravíte ho jednoducho – dve čajové lyžičky zalejte 150 ml horúcej vody a nechajte 10 minút lúhovať. Zlejte a môžete podávať.

Zázračný tymián
Zázračný tymián
Zdroj: shutterstock

Morské ryby

Niektoré druhy morských rýb, ako napríklad sleď, losos, sardinka alebo makrela, podporujú funkciu pľúc tým, že majú vysoký obsah omega-3 mastných kyselín a bojujú proti respiračným ochoreniam.

Morské ryby
Morské ryby
Zdroj: shutterstock

Kapusta a brokolica

Možno neuveriteľné, ale je to tak. Kapusta či brokolica môžu zabrániť vážnym ochoreniam dýchacích ciest. Podľa štúdií totiž obsahujú sulforafán (senfol), ktorý podporuje enzýmy a má protizápalový účinok.

Cesnak a cibuľa

Majú protizápalové účinky vďaka obsahu alicínu, ktorý je antioxidantom a bojuje proti infekciám. Čerstvý cesnak, cibuľa, ale aj pór alebo pažítka čistia dýchacie cesty a zlepšujú vykašliavanie.

Zázvor

Ostrá a štipľavá chuť je pre neho charakteristická. Spôsobuje to látka gingerol, vďaka ktorej zázvor patrí medzi prírodné liečivá, čistí pľúca od škodlivých látok.

Zázvor
Zázvor
Zdroj: shutterstock

Kurkuma

Prečo práve kurkuma? Pretože má silné protizápalové účinky. Pokojne ju pridávajte do varenia, nielenže jedlo pekne sfarbí, ale dôležité sú jej vlastnosti, ktoré sú podobné tým, ktoré má napríklad zázvor či cesnak.

Zelený čaj

Je nielen chutný, ale aj plný antioxidantov. Tie sú všeobecne prospešné a podľa posledného výskumu pravidelné pitie zeleného čaju znižuje riziko chronickej obštrukcie pľúc.

Granátové jablko

Je plné antioxidantov, ktoré ochránia pred rozvojom pľúcnych ochorení. Výskumy avizujú, že granátové jablko dokáže zastaviť nádorové bujnenie pri rakovine pľúc.

Granátové jablko
Granátové jablko
Zdroj: shutterstock

Banán

Podľa štúdií draslík, ktorý banány obsahujú, dokáže pomáhať pľúcam pri ich sťahovaní a rozširovaní sa. To vraj môže zabrániť problémom s dýchaním. Banány sú naozaj bohaté na draslík, ale i vlákninu a vitamín C.

Prirodzené posilnenie pľúc

Nápomocné môžu byť aj klasické tipy, ktoré sú jednoduché a všeobecne známe a dostupné.

1. Vetrajte dostatočne

Hlavne treba často a intenzívne vetrať, najmenej dvakrát denne. Pľúca sú viac okysličené, a tým silnejšie. Ak je vzduch v miestnosti príliš suchý, dýchacie cesty sú náchylnejšie na vírus.
Pozor! Zvlhčovanie vzduchu prostredníctvom rozprašovača sa neodporúča.

2. Naparujte sa roztokom

Naparovanie nad soľným roztokom dezinfikuje a odstraňuje hlieny. Doma si pripravte roztok zo soli, a to úplne jednoducho. Dve čajové lyžičky soli nasypte do 500 ml teplej vody. Nahnite sa nad roztok a prehoďte si cez seba uterák, osušku alebo deku. Roztok intenzívne inhalujte. Prípadne si môžete kúpiť parný inhalátor v lekárni.

3. Dýchajte správne

Vedomé dýchacie cvičenia posilňujú pľúca. Môžete to dosiahnuť jednoduchým cvičením.
Najskôr základná poloha – Nohy mierne rozkročte a medzi ruky si natiahnite uterák. Zdvihnete ich spolu s uterákom do výšky pliec.
Nasleduje prvý krok – Vdýchnite vzduch cez nos a pritom natiahnuté ruky s uterákom zdvíhajte nad hlavu. Hrudník sa rozširuje a vzduch ide do bránice.
Nakoniec druhý krok – Vydýchnite s mierne pootvorenými ústami. Ruky nechajte klesnúť opäť na úroveň pliec, pričom je uterák stále napnutý. Ideálne desať opakovaní štyrikrát denne.

4. Prezliekajte posteľ

Častá výmena posteľnej bielizne je vo všeobecnosti základom čistej domácnosti. Nehovorí to iba o svedomitosti gazdinky, ale súvisí i so zdravím pľúc. Hoci to nevidno, veľké množstvo prachu, nečistôt, ale aj vlastných hlienov sídli práve vo vašej posteli. Ideálna je výmena raz za týždeň.

Vedeli ste, že...

... vedci zo Spojeného kráľovstva zistili, že ľudia by mali denne zjesť dve až päť jabĺk? Tí, ktorí tak robia, majú o 32 percent nižšie riziko rozvoja astmy ako tí, ktorí jablká konzumujú len z času na čas.