Čože?! Tieto GAŤKY podporujú ZÁPALY "tam dole"! Našťastie, tieto BYLINKY ich vyliečia!
13. 11. 2023, 7:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:23)

Zdroj: shutterstock
Vedeli ste, že neliečená infekcia močových ciest môže spôsobiť závažné zdravotné komplikácie? Pri prevencii začnite od nosenia vhodných nohavičiek....
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku
Možno aj vám hovorili babičky či mamy, aby ste si zakrývali kríže, keď sa ochladí. Mali pravdu? Môžu močové cesty prechladnúť, ak nenosíte dostatočne teplé oblečenie či sedíte na studenej zemi? Áno, ale preto, že vytvoríte vhodné podmienky, aby sa baktérie mohli množiť. V lete máme zase v obľube sedenie pri bazéne v mokrých plavkách. Aj to môže prispieť k tvorbe zápalu. Pacienti sa s bolestivým a nepríjemným problémom obracajú na lekárov a lekárnikov celoročne. „Vo väčšine prípadov majú na svedomí zápal močových ciest baktérie, ktoré sa z vonkajšieho okolia dostanú do močového mechúra, kde sa následne množia. Ženská močová trubica je kratšia ako mužská, a tak sa baktérie do močového mechúra môžu dostať jednoduchšie,“ hovorí farmaceutická laborantka Tatiana Kocúrková.
Nepríjemné príznaky
Vysvetľuje, že domáca liečba je možná iba v prípade miernych príznakov zápalu močového mechúra. Máte aj po 24 hodinách krv v moči, bolesť v podbruší, dolnej časti chrbta alebo bedrovej oblasti, zvýšenú teplotu, pocit únavy a vyčerpania? Neváhajte s návštevou lekára, ktorý po vyšetrení väčšinou nasadí antibiotickú liečbu. Na zmiernenie ťažkostí pri infekcii sa liečba často dopĺňa liekmi, ktoré tlmia bolesť a zápal. Vhodné sú lieky na báze ibuprofénu, ktorý poskytuje úľavu pri akútnej bolesti, prípadne spazmolytiká, lieky uvoľňujúce kŕče hladkého svalstva močových ciest s účinnými látkami butylskopolamín a drotaverín. Neliečená infekcia môže prejsť do chronického stavu a spôsobiť závažné zdravotné komplikácie, ako je zápal obličiek či výskyt obličkových kameňov.
Stavte aj na brusnice
Zdroj: Shutterstock
Brusnice bojujú proti zápalom močových ciest.
V prípade samoliečby siahnite v rámci doplnkovej liečby alebo na zmiernenie príznakov a zastavenie rozšírenia infekcie najmä po prípravkoch s obsahom brusníc. Majú veľmi priaznivé účinky pri ochoreniach močových ciest. Nestačí však mať sušené brusnice v špajze – na dosiahnutie liečebnej dávky by ste museli skonzumovať každý deň približne pol kilogramu plodov. „Veľmi účinný je len jeden druh, a to brusnica kanadská. Jej plody obsahujú veľké množstvo antokyanidínov a proantokyanidínov. Tieto látky znižujú schopnosť baktérie E. coli prichytiť sa na sliznicu močového mechúra, a tak sa môžu ľahšie vyplaviť močením. Účinná dávka je aspoň 36 mg proantokyanidínov denne,“ tvrdí Tatiana Kocúrková. Ide podľa nej o vhodný doplnok na preventívne podávanie pre ľudí, ktorí často trpia zápalmi močového mechúra či majú podozrenie, že môže u nich vzniknúť ochorenie, napríklad po návšteve kúpaliska či wellnessu. Účinnosť brusníc sa môže podporiť užívaním D-manózy. Je to síce cukor, ale nie je škodlivý ani pre diabetikov. D-manóza má podobné účinky na vlákna baktérií, ale pôsobí iným mechanizmom ako brusnice, preto je vhodné kombinovať tieto dva druhy prípravkov.
Babské rady
Na domácu liečbu zápalu močového mechúra sa používajú rôzne bylinky. Medzi najpoužívanejšie patrí žihľava dvojdomá, ktorá má močopudné účinky a je prospešná ako diuretická čajovina na „preplach“ močového mechúra. Medzi močopudné bylinky patrí aj (odpoveď aj s foto nájdete v GALÉRII) a zlatobyľ obyčajná. Ihlica tŕnistá má aj dezinfekčné účinky. Zemežlč menšia s medvedicou lekárskou majú antibakteriálne účinky. Vhodná je taktiež kapucínka väčšia, ktorá sa označuje za prírodné antibiotikum a dostať ju vo forme čaju alebo kvapiek. Na močový mechúr priaznivo pôsobí aj harmanček pravý, vres obyčajný a petržlenová vňať. Netreba piť rôzne čaje samostatne a môžete si pomôcť urologickými čajovými zmesami, ktoré obsahujú rôzne kombinácie spomínaných byliniek.
Podporte imunitu
Počas zápalu je vhodné užívať nielen vitamíny a minerály, ale aj probiotiká a enzýmy. „Probiotiká sú prípravky obsahujúce baktérie, ktoré prirodzene obývajú telo. Tieto baktérie sú veľmi dôležité pre správne fungovanie imunitného systému a ich podávanie zvyšuje schopnosť imunity bojovať s ochorením. Probiotiká môžu znižovať aj pH moču. Niektoré probiotické baktérie produkujú kyselinu mliečnu a iné organické kyseliny, ktoré môžu ovplyvniť pH prostredie v močových cestách,“ tvrdí. Najčastejšie sa využívajú tieto probiotické kmene: Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus reuteri, Lactobacillus crispatus a Bifidobacterium longum. Na doplnenie a podporu zdravia močového traktu je vhodné doplniť aj vitamíny C, A, D, E, B a zinok. Môžu sa užívať aj enzýmy, napríklad bromelaín.
Vyskúšajte aj SEDAVÝ kúpeľ
Pri zápale sú vhodné aj sedavé kúpele, ktoré pôsobia na uvoľnenie a zmiernenie bolesti. Na sedavý kúpeľ sa používa repík, rumanček alebo petržlenová vňať. Vylúhujte 100 gramov ľubovoľnej bylinky v dvoch litroch teplej vody asi hodinu, potom sa výluh nechá zovrieť, následne sa povarí 15 minút, scedí sa a pridá do bežného kúpeľa. Teplota vody by mala byť 38 stupňov Celzia a samotný kúpeľ by mal trvať 10 až 15 minút.
Nezabúdajte na PITNÝ režim
Pitný režim je základ liečby zápalu močových ciest. Prirodzenou reakciou je obmedzenie príjmu tekutín, aby sa predišlo bolestivému močeniu. Tento postup je však nesprávny a je potrebný pravý opak, a to zvýšiť príjem tekutín, aby sa mohli baktérie vyplaviť.
Pozor na TOTO všetko!
Obmedzte pitie alkoholu a kávy, pretože môže dôjsť k zhoršeniu príznakov a predĺženiu času trvania infekcie. Noste bavlnenú spodnú bielizeň a obliekajte sa primerane počasiu. Dôležité je dbať aj na dostatočnú intímnu hygienu a používať vhodné prípravky, ktoré nenarúšajú prirodzené pH pošvy u žien. Vhodné je vyhýbať sa parfumovaným prípravkom vrátane menštruačných pomôcok. Ženy by mali dodržiavať správnu hygienu po použití toalety, a to čistiť genitálie smerom odpredu dozadu. Mali by sa vymočiť bezprostredne pred pohlavným stykom a po ňom a vyhýbať sa zadržiavaniu moču.