Reklama

CUKROVKA začína v hlave! Že to je blbosť?! Verte, že nie! Bacha na toto, aby nebolo NESKORO!

Glukomer

Zdroj: everydayplus

Reklama

Myslíte si, že ste „len“ unavené a vystresované, a pritom už vnútri vášho tela „klope na dvere“ diabetes. Toto všetko by ste o ňom mali vedieť.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Nehľadajte MOTIVÁCIU! Ak chcete SCHUDNÚŤ, potrebujete mať hlavne TOTO...

    Diabetes je dedičné ochorenie – vo väčšine prípadov. Ale neznamená to, že si so svojou životosprávou môžete robiť, čo chcete. Toto ochorenie sa dá aj získať. S pribúdajúcim vekom ľahšie a ľahšie. A hlavne s pribúdajúcimi kilami navyše, zanedbaným pitným, stravovacím a spánkovým režimom, ale i negatívnymi myšlienkami, životom bez pohybu a takto by sme mohli vymenúvať viacero faktorov, ktoré sú priam „volavkové“ pre túto diagnózu pri ktorej inzulín štrajkuje tak, že s telom človeka dokáže urobiť divy. Ale v tom negatívnom zmysle slova.

    Varovné číslo

    V súvislosti s cukrovkou vyvoláva priam panický strach číslo, ktoré informuje, že u toho, kto trpí depresiou, silnými úzkosťami, je príliš ustarostený a už sa nedokáže z ničoho tešiť, je až o 60 percent vyššia pravdepodobnosť, že skôr či neskôr bude pacientom diabetologickej ambulancie. Pokiaľ však, samozrejme, neurobí niečo pre to, aby toto ochorenie zvrátil.

    Zdroj: Shutterstock

    Proti cukrovke môže preventívne pomôcť aj extrakt z obyčajného lopúcha.

    Riziko môžete ovplyvniť

    Ono sa to všetko, samozrejme, ľahšie píše, než vykonáva, ale v zásade platí, že dodržiavanie starého známeho zdravého životného štýlu dokáže zázraky. Preto je dobre dávať si pozor na dostatok tekutín, hlavne čistej vody, pravidelné stravovanie, v ktorom sú v správnej miere zastúpené všetky zložky výživy – sacharidy, tuky, vitamíny aj minerály. K tomu treba pridať pohyb na čerstvom vzduchu, cvičenie, a to nehovoríme o tréningoch vo fitcentre, ale takých ľahších, ktoré si pamätáte zo základnej školy, a hneď sa miera pravdepodobnosti, že vám diagnostikujú cukrovku, zníži. No a ešte ten stres… Toho sa v súčasnosti ťažko zbavuje, to vieme veľmi dobre všetci. Ale keď to vieme, nesťažujme sa a dačo s tým urobme! Práve strava, pohyb a dobré naladenie, ktoré sme už spomínali, sú takisto bojovníci, ktorí dokážu stres eliminovať.

    Nepohodu nezajedajte!

    V lekárskych a vo vedeckých kruhoch sa už dlhšie hovorí o takzvanej cukrovke zo stresu. Tento typ spraví rizikovú obeť prakticky z každého, kto má tendenciu riešiť nervy sladkou odmenou pre mozog. Ešte v šesťdesiatych rokoch sa v štúdii publikovanej v Journal of the American Medical Association prekvapivo ukázalo, že osemdesiat percent ľudí prekonalo skúsenosť so stratou blízkeho mesiac až dva roky pred nástupom cukrovky druhého typu. Všetko so všetkým súvisí a práve stres náš zdravotný stav ovplyvňuje najvýraznejšie. A niekedy sa „plody stresu“, hlavne toho veľkého a dlhotrvajúceho, ukážu po mesiacoch či rokoch. Dávajte si preto na seba pozor.

    Zdroj: SHUTTERSTOCK

    V krvi sa ukáže všetko!

    HODNOTY CUKRU V KRVI

    Ideálna hodnota: medzi 3,3 až 5,6 mmol/l
    Prediabetes: 5,56 až 6,94 mmol/l
    Cukrovka: nad 7 mmol/l, musí byť nameraná opakovane
    Mierna hyperglykémia: 6 – 7 mmol/l nalačno, 7,8 – 11,1 mmol/l po jedle
    Vysoká hyperglykémia: nad 7 mmol/l nalačno, nad 11,1 mmol/l po jedle

    Rada odborníka
    Doc. MUDr. Emil Martinka, PhD., diabetológ

    Cukrovka je chronické metabolické ochorenie. „Kľúčovým znakom je vysoká hladina cukru v krvi. Pri cukrovke prvého typu organizmus napáda bunky ostrovčekov pankreasu, ktoré tvoria inzulín. Telu tak vlastný inzulín chýba. Pri druhom type sa bunky tvoriace inzulín nadmerným energetickým príjmom postupne vyčerpávajú. Pravidelným nálezom je obezita alebo nadváha, chronický zápal a necitlivosť na inzulín,“ objasňuje docent Emil Martinka z diabetologickej ambulancie v Ľubochni.

    Schudnite a stanú sa „zázraky“

    Zdroj: Shutterstock

    Redukcia hmotnosti pomôže v boji cukrovkou.

    Ak schudnete, zabijete dve muchy jednou presnou ranou. Už 5 až 10 percent dole z pôvodnej hmotnosti vám môže pomôcť zlepšiť hladinu cukru v krvi. Ak ste prediabetik, riziko rozvoja úplnej cukrovky takto dokážete minimalizovať až o 58 percent. „Ani s vysokým rizikom cukrovku druhého typu nemusíte dostať. Ak upravíte telesnú hmotnosť, ozdravíte životný štýl, stravovanie, budete pravidelne cvičiť a obmedzíte psychický stres,“ potvrdzuje aj diabetológ Martinka.

    VEDELI STE, ŽE...

    1. Stres zvýši cukor
    Keď čelíme stresovému faktoru, reaguje naň celé naše telo. Nadobličky produkujú hormóny kortizol a adrenalín, ktoré pripravujú telo na akciu. Tieto hormóny popudia pečeň, aby uvoľnila glykogén. Príval cukru nám môže dodať energiu na útek pred hrozbou alebo na konfrontáciu s ňou. Ak sa opakovane cítime vystresovaní pre problémy, ktoré nedokážeme okamžite vyriešiť, skončí sa to chronickým stresom a telo často uvoľňuje uložené cukry. Časom musí pankreas uvoľňovať čoraz viac inzulínu, aby pomohol dostať cukry cez opotrebované inzulínové receptory. To sa nazýva inzulínová rezistencia. Nakoniec pankreas nedokáže produkovať dostatok inzulínu na spracovanie cukru, čo vedie k cukrovke. Prehľad desiatok štúdií ukázal, že u ľudí s dlhodobou úzkosťou a depresiou je vyššia pravdepodobnosť vzniku cukrovky.
    2. Stres spôsobuje priberanie
    Je dobre známe, že stres prispieva k obezite, pretože príliš vysoké hladiny kortizolu vedú k hromadeniu tuku. Tukové bunky, najmä tie okolo našich brušných orgánov, sú „aktívne“. Uvoľňujú bielkoviny známe ako cytokíny. Tieto bielkoviny ďalej narúšajú správne fungovanie našich inzulínových receptorov.
    3. Stres zhorší cukrovku
    Keď už inzulínová rezistencia prerastie do cukrovky, stres môže byť obzvlášť nebezpečný. Ľudia s cukrovkou nie sú schopní vytvoriť dostatok inzulínu na spracovanie cukru, ktorý v obrovských množstvách do organizmu uvoľní pečeň. To môže byť dôvod, prečo zvládanie cukrovky bude obzvlášť náročné.
    4. Menej stresu zvráti cukrovku
    Dobrou správou je, že aj keď stresové hormóny vedú k prudkému nárastu cukru a poškodeniu inzulínových receptorov, poškodenie nie je trvalé. Štúdie ukazujú, že zníženie hladiny stresu môže pomôcť zvrátiť inzulínovú rezistenciu.

    Zdroj: Shutterstock

    Zdravé stravovanie zlepší hodnoty cukru v krvi.

    VŠÍMAJTE SI TOTO:

    – častejšie močenie, najmä v noci,
    – zvýšený smäd,
    – celkovú slabosť,
    – zhoršenie zraku,
    – náchylnosť na infekcie,
    – zápaly genitálií či úst,
    – náhle chudnutie,
    – bolesti hlavy,
    – bolesti brucha,
    – svrbenie,
    – znížené napätie kože.

    V prípade, že sa niečo prejavuje viac než inokedy, VYHĽADAJTE LEKÁRA.

    Anketa

    Máte cukrovku?

    • ÁNO58%
    • NIE41%

    Hlasovanie bolo ukončené

    Autor článku

    Online magazín pre štýlové ženy. Venuje sa najmä témam ako krása, móda, životný štýl, vzťahy, domácnosť a rodina.