Na kúpaliskách nás ohrozujú ochorenia. Preto si dávajte pozor, aby sa letná dovolenka alebo víkend pri vode nezmenili na nočnú moru. Verejné kúpaliská by určite nemali navštevovať ľudia trpiaci prenosnými ochoreniami, otvorenými ranami na koži, hnačkovými ochoreniami alebo napríklad zápalmi očí. Prečo? Toto všetko vplýva na kvalitu vody v bazéne, ktorá sa môže stať zdravotne nevyhovujúcou. Množia sa v nej rôzne druhy húb, plesní, kvasiniek, mikróbov, dokonca črevných parazitov. U citlivých ľudí alebo tých s oslabenou imunitou sa môžu vyskytnúť zápaly močových ciest, pohlavných orgánov, povrchové ochorenia slizníc, nechtov a kože. Na termálnych kúpaliskách hrozí výskyt améb, ktoré môžu spôsobiť zápal mozgových blán, gynekologické a urologické ochorenia. Aj prírodné kúpaliská skrývajú rôzne nástrahy v podobe siníc. Tie spôsobujú alergie, tráviace ťažkosti či zápaly očných spojiviek.

Dobrá rada

Vyberajte si na letné kúpanie miesta, ktoré sú oficiálne prevádzkované kúpaliská. Tie pravidelne kontrolujú orgány verejného zdravotníctva. Dôležité je po každom kúpaní sa osprchovať a prezliecť do suchých plaviek alebo oblečenia.

Spýtajte sa odborníka 

Radí MUDr. Dezidér Timko, gynekológ a sexuológ

MUDr. Dezidér Timko
Zdroj: archív

Čo ženám v lete hrozí na kúpaliskách?

Ženy sú viac náchylné na určité ochorenia ako muži. Je to dané anatómiou močovo-pohlavného ústrojenstva i blízkosťou konečníka. Pošva je viac anatomicky otvorená pre niektoré ochorenia ako močovo-pohlavné ústrojenstvo muža. Kúpaliská a hlavne termálne vody sú veľmi rizikové. Teplé prostredie je ideálne pre rôzne choroboplodné zárodky, rýchlejšie sa rozmnožujú. No a veľmi podstatná je vysoká koncentrácia rôznych ľudí na jeden štvorcový meter. Najčastejšie cítia ženy svrbenie, pálenie, mykózu, veľmi často i takzvanú bakteriálnu vaginózu, sprevádzanú charakteristickým zápachom. Azda každá dospelá žena sa určite niekedy stretla s nepríjemným výtokom z pošvy a k tomu pridaným nepríjemným svrbením, pálením a niekedy i nepríjemným pocitom v pošve. Zjednodušene povedané, je to určitý druh zápalu. Ide o narušenie prirodzene kyslého pH v pošve. Udržujú ho v norme známe lactobacily.

Ako je to s kúpaním v prírodných bazénoch?

O niečo menej rizikové sú prírodné nádrže, ale, pozor, tie, ktoré kontroluje odborník, a to pravidelne. Informácie sa dajú vyhľadať na stránke regionálneho úradu verejného zdravotníctva. A takto eliminovať „pokúpacie“ zdravotné problémy. Laicky treba vedieť niečo o vodnom kvete. Sinice vedia tiež poriadne skomplikovať napríklad pohlavný život, ktorý vlastne nemôže byť až do vyliečenia. Ideálne na kúpanie je more, hoci tam sa tiež dá stretnúť so sinicami, hlavne v plytkej vode. Slaná voda a jód sú samy osebe liečivá receptúra.

Ako je to s mokrými plavkami? Môžu ženám uškodiť aj v horúcom letnom počasí?

Práve mokré plavky sú častou chybou. Poviete si, že veď je horúco, vyschnú a všetko je v poriadku. Opak je však pravdou. Plavky nevyschnú za tri minúty, to je každému jasné, a predsa ich ženy nechávajú vyschnúť na sebe. A to už hrozí nielen zápal pošvy, ale veľmi často i zápal močových ciest. Nepríjemnosť v podobe častého močenia a v horšom prípade i pálenie pri močení môžu spôsobiť mokré plavky. Voda v jazere, aj keď je vonku horúco, je podstatne chladnejšia. Organizmus, zohriaty teplotou vzduchu, ktorý ponoríte do studenej vody, zažije teplotný šok. To je tiež jeden z prípadov, kedy môžeme dostať zápal močových ciest. A opäť problémy s častejším močením a pálením. A toto nás môže stretnúť aj v horúcom prostredí pri mori, kde môže byť tiež chladnejšie, aj keď ide len o chladnejší vánok.

Ženám hrozí najmä pálenie, svrbenie a mykóza.
Zdroj: shutterstock

Ako sa chrániť?

Na trhu sú špeciálne vazelínové tampóny, tiež tampóny s laktobacilom. Odporúčam kupovať iba v lekárni. V žiadnom prípade nedávať do pošvy bežné tampóny, pretože práve tie perfektne nasiaknu vodou a držia v sebe baktérie. Určite by mali byť opatrné ženy s narušenou imunitou, po chorobe, napríklad i diabetičky. Pozor, určite nechoďte do bazéna, ak máte chronický, respektíve akútny výtok. Chránite tak nielen seba, ale aj ostatných. Ak si neviete dať rady so samoliečbou, určite vyhľadajte odbornú pomoc.

Čo nám ešte hrozí v lete?

Veľmi potrebné je chrániť si hlavu. Hrozí totiž úpal. Príznaky poznajú mnohé, sú veľmi nepríjemné a môžu pokaziť letnú dovolenku. Úžeh, na rozdiel od úpalu, sa prejavuje s oneskorením a má o niečo dramatickejší priebeh, ako napríklad vracanie, stuhnutú šiju. Každému je jasné, že ochrana organizmu spočíva aj v hydratácii, teda v dostatočnom príjme tekutín. Alkohol sa, samozrejme, neráta.

A čo je vhodné pre budúce mamičky? Môžu sa kúpať v bazéne?

Treba spomenúť, že termálne vody, bazény s vysokou koncentráciou ľudí určite nie sú tie najvhodnejšie pre tehotné ženy. Zároveň by sa mali vyvarovať wellnessu či vírivkám. Musia si dať pozor aj na priame ostré slnko. Samotný vitamín D sa dá prijímať aj v tieni slnečníka, stromu, ale aj keď je slnko za mrakom. V každom prípade treba dbať na ochranu kože.

Pred vstupom do bazéna prejdite brodiskom.
Zdroj: shutterstock

Niektoré ženy preferujú opaľovanie „hore bez“. Je to bezpečné?

Koža na prsníkoch je podstatne jemnejšia ako koža predlaktia, a teda veľmi citlivá na UV žiarenie. Chrániť ju treba vysokým faktorom. Veľmi často na to ženy zabúdajú a potom majú svoje prednosti červené a následne sa môžu i šúpať. Nielen prsníky, ale aj bradavky vedia byť citlivé na slnko.

Na čo ďalšie si treba dať pozor v lete pri vode, najmä na kúpaliskách?

Plesne na nohách sú najmä počas leta veľmi dobre známe. Noste šľapky najmä do spŕch a na toalety, sprchujte sa pred vstupom do bazéna a nezabudnite aj potom, využívajte takzvané brodisko pri bazénoch.

V bazénoch a spoločných sprchách používajte šľapky, inak vám hrozí pleseň.
Zdroj: shutterstock

Dodržiavajte tieto zásady

Ak sa rozhodnete ísť na letné či termálne kúpalisko:
- Osprchujte sa pred vstupom do bazéna a prejdite brodiskom.
- Nekúpte sa v bazéne, ak viete, že máte prenosné ochorenie.
- Ak voda zapácha alebo sú na stenách zelené povlaky, nekúpte sa v nej.

Pri kúpaní v prírodnej vode:
- Nekúpte sa v neznámej stojatej alebo tečúcej vode, najmä ak pôsobí odpudivo.
- Do vody vstupujte postupne, aby ste nedostali teplotný šok.
- Vyhýbajte sa kúpaniu vo vode, kde sa zhromažďuje vodné vtáctvo.
- Nekúpte sa tam, kde sú premnožené riasy alebo sinice.
- Vyhýbajte sa tým vodám, kde sú uhynuté vtáky či iné zvieratá.

Bazény, vírivky či wellnesy nie sú najvhodnejšie pre tehotné ženy.
Zdroj: shutterstock