Dajte stop cigaretám: Nikdy nie je neskoro!
30. 1. 2010, 9:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 13:22)

Zdroj: Shutterstock
Myslíte si, že keď fajčite dlhé roky a teraz s tým prestanete, už to pre vaše zdravie nebude mať žiadny zmysel? Mýlite sa.
Telo fajčiara sa dokáže vyčistiť po roku prísnej abstinencie, za ten čas klesne riziko infarktu myokardu o polovicu a čo sa týka rakoviny, môže na ňu zomrieť aj nefajčiar, ale až 90 % tých, ktorí dostanú rakovinu pľúc, majú vrúcny vzťah k cigaretám.
Čo sa s vami deje po zapálení poslednej cigarety?
Po 20 minútach – krvný tlak a tepová frekvencia sa vracajú k normálnym hodnotám.
Po 8 hodinách – hodnota oxidu uhoľnatého vo vašej krvi je polovičná a krv nasýtená kyslíkom sa vracia k normálnym hodnotám.
Po 24 hodinách – oxid uhoľnatý sa z tela vylúči. Vaše pľúca sa začínajú zbavovať nečistôt a obnovuje sa samočistiaca funkcia sliznice.
Po 48 hodinách – vo vašom tele už nie je žiadny nikotín. Chute a čuch sa výrazne zlepšujú.
Po 72 hodinách – lepšie sa vám dýcha, dýchacie cesty sa začínajú čistiť, kašeľ a vykašliavanie sa preto môžu dočasne zintenzívniť, ale máte citeľne viac energie.
2 – 12 týždňov – zlepšuje sa prekrvenie celého tela, preto sa vám ľahšie chodí aj behá.
1 rok – Organizmus je od nikotínu takmer úplne vyčistený a riziko ochorení v dôsledku fajčenia výrazne klesá. 5 rokov – riziko infarktu je v porovnaní s fajčiarom o polovicu nižšie.
10 rokov – riziko rakoviny je o polovicu nižšie v porovnaní s fajčiarom a riziko infarktu je podobné ako u človeka, ktorý nikdy nefajčil.
Čo robiť, keď príde kríza?
• Ukončenie fajčenia si naplánujte na pokojné obdobie svojho života, počas ktorého nebudete musieť riešiť nič zásadné.
• Keď dostanete chuť na cigaretu, dajte si žuvačku, zacvičte si, choďte pod sprchu, zavolajte niekomu a porozprávajte sa s ním o tom. Časom chuť na návykovú látku určite opadne.
• Ak ste si zvykli zapáliť ráno pri káve, skúste presedlať na čaj alebo ovocnú šťavu.
• V prípade, že ste po cigarete siahli hneď po obede, zásobte sa ovocím alebo drobnou sladkosťou, ktorú si namiesto nej dáte.
Náhradná nikotínová liečba
Tieto preparáty neslúžia na liečbu, ale iba na preklenutie abstinenčných príznakov. V kombinácii so silným odhodlaním fajčiara prinášajú výrazné úspechy v odvykaní. Sú voľne dostupné v lekárni a uhradíte si ich sami v plnej výške.
Elektronická cigareta
Je čoraz obľúbenejšia v krajinách so zákazom fajčenia v reštauráciách a na iných verejných miestach. Nie je naplnená tabakom, ale obsahuje nikotín. Pri vdýchnutí z nej ide jemný dym, ale nehorí ani nesmrdí.
Mikrotabletky a pastilky
Nechávajú sa 20 – 30 minút rozpustiť v ústach. Dajte si ich vždy, keď vás prepadne chuť zapáliť si. Počas ich užívania by ste nemali nič jesť ani piť, narušilo by sa tak vstrebávanie nikotínu.
Inhalátor
Nikotínové inhalátory sú založené na inhalácii nikotínu z kapsulí. Jedna obsahuje 10 mg nikotínu, ktorý sa z nej uvoľňuje niekoľko hodín až dva dni. Pri jednej inhalácii (50 ml) sa uvoľní 0,1 mmol/ l nikotínu, zatiaľ čo z 1 cigarety až 1 mmol/l. Účinnosť je okolo 17 %.
Žuvačky
Nikotínové žuvačky, obsahujú buď 2, alebo 4 mg nikotínu, ktorý sa uvoľňuje žuvaním v zásaditom prostredí vyvolanom práve žuvačkou. Preto by ste počas žuvania, ani tesne pred ním, nemali jesť a piť kyslé nápoje, ako sú káva alebo džús. Ich konzumácia musí byť ukončená najmenej 15 minút pred začiatkom liečby, v opačnom prípade sa vstrebávanie nikotínu zhorší. Fajčiar má žuvačku žuvať vždy, keď pocíti potrebu a chuť si cigaretu zapáliť. Nie však klasickou formou. Iba do nej zahryznite a držte medzi ďasnami, až kým sa chuť nevytratí a potom to ešte zopakujte.
Nikotínové náplasti
Na trhu sú dva druhy náplastí. Jedny zabezpečujú vstrebávanie 5, 10, 15 mg nikotínu počas 16 hodín a druhý typ 7, 14, 21 mg nikotínu počas 24 hodín. Náplaste sa aplikujú ráno ihneď po prebudení na suchú, neochlpenú a odmastenú kožu predlaktia, ramena alebo stehna, ale nie tam, kde sa koža krčí. Miesto aplikácie vždy meňte. Začína sa vždy silnejšími náplasťami a po 2 – 3 týždňoch sa dávka znižuje. Liečba by mala trvať 8 – 12 týždňov.
Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!