Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Darovanie krvi: Odberu sa nemusíte báť

Archív

Zdroj: Archív

Reklama

Krv je jedna z mála vecí, ktoré sa nedajú ničím iným nahradiť. Pri darovaní krvi aspoň zistíte, či ste stopercentne zdraví.

S MUDr. Klárou Svitekovou z Národnej transfúznej služby v Bratislave sme sa porozprávali o kritériách, ktoré musí darca spĺňať, o tom, ako sa na darovanie krvi pripraviť a čo robiť, aby došlo k jej rýchlej opätovnej obnove.

Krv môže darovať každý zdravý človek medzi 18. a 60. rokom, respektívne 65., ak ide o pravidelného darcu, ktorý má minimálne 50 kíl. Pre tento krok sa musí slobodne rozhodnúť a nesmie sa liečiť na žiadne chronické ochorenie. Okrem hormonálnej antikoncepcie či výživových doplnkov napríklad na kĺby by lieky nemal užívať.

Výnimku tvoria antihypertenzíva v nižších dávkach. Ak je darca hypertonik, ale nemá žiadne pokročilé zmeny na srdci či na ďalších orgánoch, má stabilizovaný krvný tlak a ráno v deň odberu si svoj liek nedá, môže sa stať darcom. Druhou výnimkou sú ľudia, ktorí sa liečia na štítnu žľazu, ale berú len malú dávku lieku.

Krv môžete darovať na ktorejkoľvek transfúznej stanici. Muži 4-krát v roku, najskôr po troch mesiacoch od predchádzajúceho odberu a ženy maximálne 3-krát v roku, po štvormesačnej pauze.

Dôležité je, aby mal človek dobrý krvný obraz a dostatok železa. Keď krv daruje pravidelne dlhé roky, ale prijíma málo stravy bohatej na železo, sám sebe škodí a riskuje vznik chudokrvnosti.

Čo vás čaká na transfúznej stanici

1. Darca vyplní dotazník, zaeviduje sa, vezme sa mu vzorka na krvný obraz, z ktorej sa vyšetrí orientačná krvná skupina, urobia sa pečeňové testy a pečeňový enzým.

2. Lekár ho vyšetrí, prezrie dotazník a na základe toho ho uzná, alebo neuzná za vhodného na odber.

3. Pri odbere sa naberajú krvné vzorky na virológiu, to znamená na hepatitídu B, C, protilátku proti vírusu HIV, na syfi lis a na imunohematologické testy, pri ktorých sa zisťuje krvná skupina, Rh faktor a niektoré ďalšie antigény.

4. Konzerva sa posúva na transfúziu až keď sú známe všetky výsledky virologických testov, čo býva ešte v deň odberu, v popoludňajších hodinách.

S prázdnym žalúdkom sa krv nedaruje

• Nalačno to určite ani len neskúšajte. Hlavne u prvodarcov môže dôjsť zo stresu z odberu k spáleniu cukru, vyplaveniu inzulínu a následnému zníženiu hladiny krvného cukru, dôsledkom čoho darca odpadne, ani nie tak z úbytku krvi, ako od hladu. Ráno si treba dať ľahké, beztukové jedlo – celozrnné či sladké pečivo, chlieb s medom alebo džemom, čaj, aspoň pol litra a povolená je i čierna káva.

• Deň predtým sa treba vyhýbať veľkej fyzickej a psychickej záťaži. Na odber netreba ísť, keď ste unavení či vystresovaní, napríklad po skúške v škole. Predtým by ste si mali urobiť minimálne 16-hodinovú pauzu od alkoholických nápojov aj cigariet. Treba mať pri sebe dva doklady totožnosti, jeden aj s fotkou.

• Po odbere by ste sa mali výdatne najesť, vypiť dostatok tekutín, ale nemusíte špeciálne oddychovať. V ten deň sa však neodporúča šoférovanie ani návšteva sauny, bazéna či podávanie fyzicky náročných športových výkonov. Telo potrebuje čas na to, aby sa vyrovnalo so stratou krvi, v opačnom prípade sa dostavia nevoľnosť a slabosť, a to aj vo večerných hodinách.

Ako rýchlo sa po odbere zotavíte

Po jednom odbere budete ľahší o 4,5 decilitra krvi, čo je asi jedna desatina až dvanástina celkového objemu. To vám v žiadnom prípade nemôže nijako uškodiť. Krv sa totiž neustále obnovuje. Krvný tlak sa upraví už do hodiny po odbere a do mesiaca dochádza k návratu červených krviniek do normálu. Železo v krvi bude chvíľu chýbať, preto ho treba doplniť vhodnou stravou – dostatkom čerstvej zeleniny a mäsa. To však treba prísne oddeliť od mliečnej stravy. Kalcium totiž bráni vstrebávaniu železa z rastlinných a živočíšnych zdrojov.

Chcete vedieť, či ste HIV-pozitívni?

Zistíte to aj vďaka virologickým testom. O pozitívnych výsledkoch ktoréhokoľvek rizikového ochorenia, na ktoré sa testy robia, je pacient upovedomený písomne, a to približne do mesiaca od odberu. Dlhšie to trvá preto, lebo vylučovacie či potvrdzovacie testy vykonávajú iba referenčné laboratóriá, v ktorých sa sústreďujú vzorky z celého Slovenska. Darca sa ale v počítači zablokuje hneď v deň odberu po zistení, že niečo nie je v poriadku. Do mesiaca dostane poštou oznámenie, či je dočasne, alebo natrvalo vyradený z registra darcov a ako má ďalej postupovať pri riešení svojej diagnózy.

Kto má STOP v darovaní

Alergici – krv môžu darovať len v mimosezónnom období, keď neberú žiadne lieky. Ak sú na trvalej či dlhodobej liečbe, minimálne 2 – 4 dni pred odberom krvi ju musia prerušiť.

Ženy – odber je možný len mimo menšturácie a tehotenstva. Darcom sa žena môže stať najskôr po pol roku od predčasného ukončenia tehotenstva a po roku od riadneho donosenia plodu. Keď dojčí i po roku od pôrodu, krv môže darovať až po pol roku od skončenia s dojčením.

Antibiotiká – darca si musí dať pauzu aspoň na 2 – 3 týždne od ich užívania. Závisí to však od ochorenia, ktoré sa nimi liečilo.

Zubár – odber sa môže urobiť najskôr po 4 – 7 dňoch od jeho návštevy. Pri čistení a vŕtaní totiž môže dôjsť k zavlečeniu baktérie do tela, preto je nutné pár dní počkať, či sa nevyskytne nejaký zdravotný problém. Návštevu transfúznej stanice treba odložiť i v prípade zvýšenej teploty.

Zmeny v krvnom obraze – ak boli zaznamenané, darca si musí od ich zistenia urobiť minimálne mesačnú prestávku, respektíve, urobia sa mu ďalšie vyšetrenia. V prípade zvýšených hodnôt pečeňových testov, a to o viac ako dvojnásobok prípustnej hodnoty, sa dáva polročná pauza.

Pozitívny virologický test – keď sa ním zistí nejaká reaktivita (napr. syfilis), darca sa zablokuje na jeden rok. Dostane oznámenie o dôvode, teda o diagnóze, ktorú testy odhalili, ale aj o krokoch, ktoré má následne podniknúť. Po opakovaných kontrolách s negatívnym výsledkom sa vráti do kádra darcov.

Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!

Vyberáme pre vás niečo PLUS