Dcéra je druháčka na základnej škole. Od pol roka sme zmenili školu, pretože na tej pôvodnej mala problémy s pani učiteľkou. Myslíme si, že ju hodnotila nespravodlivo. Doma všetko vedela, v škole dostala iba trojky. Teraz je na novej škole a je to trocha lepšie. Máme však problém s tým, že sa v noci často budí, kričí zo sna. Stále je nervózna, a keď sa jej spýtame, čo sa deje, nepovie nám. Ako by sme ju mali upokojiť, aby si viac verila a bola v škole úspešnejšia? Saša

Odpovedá Maroš Majko, PhD., psychológ

Vaša dcéra prežila za posledné obdobie dve významné životné situácie. Prvou je nástup do prvého ročníka a druhou je zmena základnej školy. Pre citlivejšie deti sú tieto situácie veľmi náročné a musia sa s nimi postupne vyrovnať.
Vaša dcéra sa snažila a napriek tomu sa jej nedarilo. Túto situáciu však bolo potrebné riešiť. Zmena základnej školy je jedno z posledných riešení, ktoré by sa malo využiť. Oveľa dôležitejšie je komunikovať s triednou pani učiteľkou. Vysvetliť jej situáciu, poradiť sa.

Možno je váš spôsob prípravy na vyučovanie nevhodný. Dcéra sa učí zbytočné informácie, ktoré nedokáže využiť. Možno je však problém niekde inde. Mohli ste tiež využiť služby u psychológa v najbližšom centre pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie. To môžete spraviť aj teraz. Zmena základnej školy zrejme dcére viac ublížila, ako pomohla. Pridali sa nové ťažkosti. Ťažšie si zvyká a problémy ďalej pretrvávajú. Poraďte sa preto s odborníkmi, ktorí vám odporučia, ako dcére pomôcť.