Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Cítite pravidelne alebo len občas v nohách toto? Varovné signály, že s vašimi žilami nie je všetko v poriadku

 Počúvajte svoje telo, počúvajte, čo sa vám snažia povedať vaše nohy. Aby bolo leto, dovolenka aj vaše nohy ľahké.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Vysoké teploty zaťažujú celý organizmus a neprospievajú ani našim nohám. Venujeme im dostatok pozornosti? Pozreli sme sa na časté problémy nôh. Čo sa s nimi dá robiť?

Radí MUDr. Diana Ganajová, všeobecná lekárka

„Bolesti v nohách, opuchy, pocit ťažkých, nepokojných, unavených nôh, napätie, nočné kŕče, takzvané mravčenie v nohách ľudia veľmi často považujú za nepríjemnú, ale bežnú daň, ktorú musia ich nohy platiť za náročnú prácu, celodennú únavu alebo jednoducho tieto ťažkosti pripisujú zmenám počasia či pribúdajúcemu veku,“ hovorí všeobecná lekárka MUDr. Diana Ganajová a pokračuje: „Nesťažujú sa na to, lebo nevedia, že ide o závažné varovné signály chronického žilového ochorenia.“

Zdroj: Shutterstock

Ilustračné foto

Pozor na CHŽO

Chronické žilové ochorenie patrí medzi najčastejšie chronické ochorenia v civilizovaných krajinách a trpí ním 40 – 60 % žien. Môže ho spôsobiť dedičná predispozícia, vek, hormonálne zmeny u žien, ale najmä nevhodný životný štýl. Nedostatok pohybu, nadváha a obezita, fajčenie, sedavé zamestnanie, práca v stoji a veľké teplo žilám nôh vôbec neprospievajú.

Čo môžete urobiť

Zdroj: iStock

Nepodceňujte návštevy lekárov.

Naplánujte si návštevu lekára

Nebojte sa povedať mu o svojich ťažkostiach, aj keď vás netrápia stále, ale len občas. Lekár vám urobí potrebné vyšetrenia a poradí vám. Na základe zistených výsledkov vás môže poslať za angiológom, teda špecialistom, ktorý sa venuje chorobám cievneho systému.

Hýbete sa dostatočne?

Zdroj: Shutterstock

Pravidelný pohyb bráni komplikáciám.

Pri sledovaní televízie si uvedomte, že naše žily potrebujú pohyb. Tak sa toho držte. Je toho toľko, čo sa dá v lete robiť. Turistika, bicyklovanie, plávanie, tanec či rýchla chôdza vám nielenže zlepšia stav ciev, ale vďaka endorfínom vám aj zdvihnú náladu. Vyhýbajte sa športom, ako je tenis, vzpieranie, box a futbal – pri prudkých nárazoch nôh sa môže chronické žilové ochorenie zhoršiť. Pomôžu vám aj kompresívne podkolienky. Doktorka Ganajová odporúča obmedziť dlhé státie aj sedenie.

Ochlaďte sa

Zdroj: Shutterstock

Ilustračné foto

Vo veľkých horúčavách nohy opúchajú viac. Činnosť žilových chlopní sa zhoršuje, sťažuje sa návrat krvi do srdca. Žily sa neprirodzene rozťahujú, stupňuje sa tlak na steny žíl, a to zhoršuje stav žilového systému s postupným vznikom kŕčových žíl.

Vyhýbajte sa priamemu slnku

Zdroj: Profimedia.sk

Ilustračná snímka

Opaľovanie nie je to pravé orechové ani pre vaše cievy, ani pre pokožku. Hoci je toto leto mimoriadne horúce a pred teplom sa uniká ťažko, rozumne nastavená klimatizácia, osviežujúce sprchy a dostatočný pitný režim vám určite pomôžu.

Veľa plávajte

Zdroj: Shutterstock

Skúste plávanie, nezaťažuje kĺby.

Plávanie je šport, ktorý výborne tvaruje postavu a prospieva cievnemu systému. Studená voda osvieži a zlepší náladu.

Cestujte s rozumom

V lete veľa cestujeme autom, vlakom, autobusom či lietadlom. Nohy sú počas dlhých ciest často celé hodiny v jednej polohe a to im vôbec neprospieva, práve naopak. Ak už máte kŕčové žily alebo na ne „len“ máte nábeh, môžu vás vážne ohroziť najmä zápaly povrchových i hlbokých žíl, z trombóz vznikajúce pľúcne embólie, či dokonca krvácanie z prasknutého varixu. Počas ciest si robte prestávky, poprechádzajte sa a zacvičte si. Pokrúťte nohami v členkoch, postavte sa na špičky a na päty. Na cesty si namiesto normálnych obujte kompresívne ponožky alebo podkolienky.

Nezabúdajte na pitný režim

Zdroj: Shutterstock

Dodržujte pitný režim a vaša pokožka sa vám za to poďakuje.

Nikdy nechoďte von bez fľaše s vodou. Vždy ju majte poruke a pravidelne pite.

O liekoch na prevenciu sa poraďte s lekárom

Zdroj: Shutterstock

Na tieto varovné príznaky si dajte veľký pozor, môžu dignalizovať vážne ochorenie.

Pred cestou sa niekedy môžu užiť lieky ako prevencia, no o tomto sa poraďte s lekárom. Ak vám počas dlhej cesty nohy už opuchli alebo máte pocit, že sú ako „z olova“, tiež sa poraďte s odborníkom.

Zdroj: Shutterstock

Chôdza naboso je výbornou masážou.

Aj toto vám pomôže

● Rady nosíte šľapky, takzvané vietnamky? Ak sa ich nedokážete celkom vzdať, noste ich len obmedzený čas – na pláž a späť. Na bežné chodenie táto obuv vhodná nie je, pretože môže spôsobiť takzvanú stresovú fraktúru, bolesti piat a prstov. Ak už flip-flopy, vyberajte si tie s pevnejšou hrubšou podrážkou.

● Pri kúpe nových topánok dbajte na to, aby boli dostastočne veľké
a pohodlné, aby vás nikde netlačili a nespôsobovali vám bolesti.

● Predchádzajte suchej, zrohovatenej koži na pätách. Pravidelne
si robte alebo choďte na pedikúru. Ak vám koža popraská a vytvoria sa ranky, použite dezinfekciu, napríklad čajovníkový olej. Každý deň si nohy krémujte výživným krémom.

● Každý deň choďte aspoň pol hodinky bosé (alebo len v ponožkách s protišmykovým povrchom), ale buďte opatrné, aby ste nechytili nejaké vírusy či baktérie (na kúpalisku, v spoločných sprchách), aby ste nestúpili na rozbité sklo a neporanili si nohu.

● Potia sa vám nohy? Vyskúšajte čajový kúpeľ! Uvarte silný čierny čaj, nechajte vychladnúť a vložte na hodinku do chladničky. Potom ho vylejte do lavóra a ponorte si doň na pätnásť minút nohy.

● Trochu ich rozmaznajte: stačí vám tenisová loptička a dobrá stolička. Sadnite si, loptičku položte na zem a postupne chodilom rolujte od prstov k päte a naopak. Nohy vymeňte a opakujte 10x.

Vyberáme pre vás niečo PLUS