Delfínoterapia: Lieči ochorenia i strach a vracia chuť žiť
21. 4. 2012, 10:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:43)

Zdroj: archív O. B.
Pri niektorých ochoreniach vám energia zvierat pomôže viac ako hrste liekov. Jedným zo zvieracích liečiteľov sú i delfíny.
Okrem toho, že nám zvieratá svojou prítomnosťou robia radosť, niektoré v prvom rade liečia. Vraj z nich máte strach? Možno práve s ich pomocou sa vám ho podarí odbúrať a pomôžu vám aj pri iných diagnózach. Počiatky animoterapie, alebo ak chcete liečenie pomocou zvierat, sa objavovali už v starovekých civilizáciách. Kým v USA hlavne canisterapia a felinoterapia už niekoľko rokov tvoria rovnocennú súčasť psychoterapie, u nás je ešte čo dobiehať.
Oldřich Bureš je prvý delfinoterapeut v Česku, ktorý práve terapiu s týmito hravými cicavcami praktizuje v tureckej Antalyi. Klienti s rôznorodými zdravotnými komplikáciami tam cestujú z celého sveta. Na jednej strane kamoš a pokora, na strane druhej rešpekt a úcta. To sú slová, ktoré ako prvé napadnú českého delfinoterapeuta Oldřicha Beneša pri slove delfín. Doktor Murat Kemaloglu, ktorý delfinoterapiu študoval v USA, spomínané turecké centrum vedie.
Vyhorení a bez chuti do života
Komu tento už na prvý pohľad milý tvor dokáže zlepšiť nielen náladu, ale aj zdravotný stav? „Ide o ľudí so psychickými a fyzickými problémami, často v kombinácii s ďalším postihnutím. Cieľom tejto terapie je, aby boli ľudia v pohode, rýchlejšie sa učili, rozvíjali a lepšie komunikovali. Jazdia k nám ľudia aj so syndrómom vyhorenia či rodinnými problémami, ale tiež tí, ktorí iba potrebujú nájsť znovu chuť do života. Potrebujú nakopnúť,“ odpovedá český odborník.
Sám to spoznal
Priaznivé účinky na vlastnej koži pocítil aj on. „Mal som problémy s ramenom. Keď som sa po dvoch mesiacoch vrátil naspäť do bazéna, delfín ku mne každý deň priplávala strčil mi hlavu do podpazušiaa zostal tak. Sám to spoznal. Niečo také sa nedá naučiť. Pocítil som príjemnú pulzáciu a rameno sa hojilo rýchlejšie.“
Silná motivácia
Aj vy ste si povedali, že by vám táto terapia padla vhod, či pomohla by vášmu postihnutému dieťaťu, ale strach z hlbokej vody a veľkého zvieraťa asi neprekonáte? Do Turecka prichádzajú aj takíto klienti. „Bazén je šesť metrov hlboký a kvôli delfínom má teplotu len okolo 22 stupňov. I to môže byť niekomu nepríjemné, aj keď pracujeme v neoprénovom odeve.Spomínam si na pacienta, ktorý mal na začiatku obrovský strach. Na druhej terapii už bol vo vode a na piatej už jazdil s delfínom okolo bazéna. Prekonanie strachu je tiež súčasťou liečebného procesu. Keď sa ľudia naučia prekonávať sami seba kvôli silnej motivácii s delfínmi, je šanca, že sa im v tomto bude dariť aj naďalej,“ pokračuje.
Objatia i hry
Suera, Alisha a Misha sú kolegovia z bazéna, s ktorými pán Bureš spolupracuje. Pri samotnej terapii sú prítomní okrem terapeuta aj asistent a samozrejme lekár. „Začína sa ráno a trvá zhruba pol hodiny. Klient sa najprv díva z brehu, potom sa môže delfína dotknúť, keď ho necháme vyskočiť na breh. Neskôr sa už osmelí na kontakt z brehu s delfínom, ktorý je vo vode, a nakoniec ho dostaneme do bazéna. Ľudia delfíny hladkajú, objímajú či vymyslíme pre nich nejaké hry. Obľúbenou činnosťou nielen preľudí, ale aj pre zvieratá je jazda okolo bazéna,“ približuje.
Terapiou sa liečba nekončí
Aj v tomto prípade účinky terapie badať u každého individuálne. Do pol roka sa však zvyčajne dostavia. Najzjavnejšie a takmer okamžité sú u ľudí, ktorí prežili traumu alebo trpia depresiami. „Je dôležité, aby sa po návrate z terapie s klientom ďalej pracovalo na pokroku, ktorý dosiahol,“vraví na záver.