Reklama

Na detské zuby pomáha pečatenie. Skutočne?

Kvalitné čistenie zubov chráni pred vznikom

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Chcete, aby boli zúbky vašich detí zdravé a bez jediného kazu? Môžete to dosiahnuť viacerými metódami. Jednou z nich je aj pečatenie.

Zub ošetrený spôsobom pečatenia má hladký povrch bez rýh, v ktorých sa bežne usádzajú zostatky jedla. Je to preto, že žuvacie plochy zadných zubov sú členité, ich povrch je ryhovaný, ako stvorený na zachytávanie potravy. Tá následne vyvoláva procesy, ktoré až príliš často vedú k tvorbe zubného kazu. Ak sa však ryhy zapečatia, zabráni sa nežiaducemu vývoju a vyhne najhoršiemu.

Kedy, komu a čo pečatiť

„Deťom sa môžu pečatiť aj mliečne zuby hneď potom, ako sa prerežú. Ak majú už od začiatku hlboké ryhy, chrupu to veľmi pomôže. U detí sa však pečatia predovšetkým trvalé zuby. Celý proces sa vykonáva najmä na šestkách, ktoré patria medzi trvalé zuby. Vydrží 3 až 5 rokov, kým dieťa pečať nezhryzie alebo nepoškodí iným spôsobom,“ hovorí stomatologička Lucia Opletalová.

Mnohoročné skúsenosti stomatológov s touto metódou svedčia o jednoznačnom úspechu. Potvrdzujú, že pečatenie rýh zadných zubov podstatným spôsobom znižuje tvorbu zubného kazu na týchto miestach.

Zalievanie zubov nebolí

Hneď na začiatku je dôležité povedať deťom, že pečatenie zúbkov nebolí. Zub sa vyčistí špeciálnou pastou a zubné ryhy správne pripravia. Potom zubár stoličky zaleje hmotou, ktorá sa podobá bielej plombe. Následne ju zatvrdí ultrafialovým svetlom. Na záver sa povrch zafluorizuje. Zub zostane hladký a bez rýh.

Pečatenie má aj svoje riziká

Tento zákrok zdravotná poisťovňa neprepláca a keďže má aj svojich odporcov, je len na rodičoch, aby zvážili všetky jeho za a proti. „Odporcovia pečatenia tvrdia, že rodičia i deti sa naň príliš spoliehajú a potom si neumývajú zuby tak dôkladne, ako predtým. Ďalším argumentom je, že zuby sa deťom kazia najmä zboku, a nie na žuvacej ploche, ktorá sa pečatí. Pre zdravie zubov však naďalej platí staré známe čistota nadovšetko. Kvalitné čistenie zubov chráni pred vznikom zubných kazov,“ vysvetľuje lekárka. Pečatenie pomôže znížiť riziko vzniku zubného kazu, avšak iba vtedy, ak dieťa nepoľaví v zubnej hygiene a bude si zuby čistiť tak, ako keby ich zapečatené nemalo.

Koľko to stojí

Cena zapečatenia jedného zuba sa pohybuje od päť až do sedemnásť eur. Je to nadštandardná procedúra, takže poisťovňa ju neprepláca. Naproti tomu fluorizáciu zubov u detí,keď sa dvakrát do roka potrú zuby tekutým fluoridom, poisťovňa plne hradí.