Zaujímalo by ma, či sa dá nejako napraviť deformácia spermií, aby boli také, aké majú byť, zdravé a funkčné. Je na to nejaká liečba, poprípade prevencia? Čitateľka S. Z.

Radí MUDr. Dezider Timko, gynekológ a sexuológ

Zdroj: archív

Aspoň v krátkosti. Pri vyšetrení spermiogramu je dôležité vylúčiť hlavne rôzne zápalové ochorenia, infekcie, varikokélu, napríklad porušené cievne zásobenie pohlavných orgánov, aj vyšetriť hormóny, ako sú nastavené. Muž nič necíti, ale môže mať hormóny rozhádzané rovnako ako žena. Ak výsledok spermiogramu nie je v poriadku, treba ho po nejakom čase zopakovať. Neuspokojivý výsledok treba riešiť s andrológom. A potom sa dá urobiť trial test, vyšetrenie protilátok na spermie, HALO test, oxisperm aj DNA test. Teda nielen určiť deformáciu spermií, ale dôležitá je komplexná diagnostika. A sú určité techniky, ktoré vedia oddeliť deformované spermie od tých správnych, ale deformovanie nie je samo osebe problém.

Opýtajte sa odborníka

Na návštevu lekára často nie je čas, no niekedy sa jednoducho hanbíme opýtať lekára na riešenie chúlostivých ženských problémov. Ak vás niečo trápi, opýtajte sa anonymne nášho gynekológa, ktorý každý týždeň odpovie na vaše ženské alebo sexuálne otázky. Píšte na nižšie uvedené kontakty a pridajte heslo Gynekológ!
@[email protected]
WhatsApp +421915731094