Reklama

Diagnóza totálna endoprotéza: Môžete sa vyhnúť opätovnej operácii?

Reklama

Oznámil vám lekár verdikt – totálna endoprotéza kolena či bedrového kĺbu? Poznáme riešenie, ktoré váš problém vyrieši na dlhšie ako „len“ na 15 rokov.

Presne 15 rokov je dnes obvyklá životnosť klasického implantátu, ktorý je po celý čas dobre funkčný. Lenže, čo potom? Reoperácia môže byť zložitou komplikáciou nielen pre starších ľudí, ale aj pre mladšie ročníky, ktoré by potrebovali funkčné implantáty na oveľa dlhšiu dobu.

Operácia v zahraničí?

Alternatívnym riešením môžu byť oxíniové implantáty. Sú charakteristické výnimočnou tvrdosťou, hladkosťou a odolnosťou voči poškriabaniu a oderu. „Ich životnosť je podľa klinických testov dvojnásobne dlhšia, až 30 rokov. Pacient tak často nemusí byť opätovne traumatizovaný reoperáciou,“ vysvetľuje Jitka Kellnerová z brnenskej kliniky SurGal Clinic.

Na Slovensku je ich dostupnosť zatiaľ obmedzená, ale v susedných Čechách nie. Výhodou je, že odpadá veľká vzdialenosť, jazyková bariéra a vďaka európskej legislatíve môžeme za určitých okolností využiť úhradu implantátu i použitie najmodernejších technológií cez zdravotnú poisťovňu. Tá vám medicínsku starostlivosť preplatí do výšky, v akej by ju uhradila slovenskej nemocnici. Prípadný rozdiel je už na vás.

Zdroj: archív J. K.

Jitka Kellnerová z brnenskej kliniky SurGal Clinic

Kedy ju preplatia

„V prípade zákrokov so zdravotnou indikáciou môže pacient využiť princípy najnovšej legislatívy Európskej únie. Smernica EÚ implementovaná do slovenského zákona o zdravotnom poistení totiž upravuje podmienky cezhraničnej zdravotnej starostlivosti. Podľa nej má slovenský občan právo absolvovať plánovaný zdravotný zákrok aj v inej krajine EÚ. Tento postup si však striktne vyžaduje schválenie domovskou zdravotnou poisťovňou vopred,“ upozorňuje riaditeľka kliniky.

Nárok podstúpiť operáciu v zahraničí máme podľa smernice pri neúmernom čakaní. Pridlhé čakanie však naša legislatíva zatiaľ neudáva. No ak sa na daný výkon vedie čakacia listina, môžete o poskytnutie plánovanej zdravotnej starostlivosti v inom členskom štáte EÚ požiadať, ak vám táto nebola poskytnutá do 12 mesiacov odo dňa zaradenia na čakaciu listinu. Potom čakáte na vyjadrenie komisie vašej zdravotnej poisťovne.

Vedeli ste, že...

... na totálnu endoprotézu kolenného alebo bedrového kĺbu sa podľa analýzy Health Policy Institute z roku 2013 na Slovensku čaká v priemere 9 mesiacov?

... v poradovníkoch je na prvom mieste Top 10 diagnóz.

… dlhodobo čaká na operáciu kolenného kĺbu 3036 pacientov, bedrového kĺbu 2721 pacientov.

… cezhraničnú zdravotnú starostlivosť musíte v inom členskom štáte EÚ uhradiť priamo a následne požiadať svoju zdravotnú poisťovňu o preplatenie nákladov.

… náklady by vám vaša poisťovňa mala preplatiť najneskôr do troch mesiacov od ukončenia poskytovania cezhraničnej zdravotnej starostlivosti.

… preplácanie zdravotnou poisťovňou sa netýka estetických či plastických zákrokov.

5 krokov pri operácii v zahraničí

1. Vyplňte kontaktný formulár.

2. Na základe neho lekár vybratej nemocnice posúdi vašu vhodnosť na zákrok.

3. Po medicínskom „schválení“ na zákrok prichádza na rad administratíva.

4. Vo formulároch poisťovne vyplníte rôzne detaily o sebe i operácii. Takmer všetky podklady za vás vyplní už zahraničná nemocnica.

5. Vyplnené a podpísané listiny doručíte svojej zdravotnej poisťovni a čakáte na schválenie.