Na dialýzu bude odkázaných stále viac ľudí
31. 3. 2010, 12:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 13:28)

Zdroj: SHUTTERSTOCK.COM, archiv
Na Slovensku žije 3 000 ľudí, odkázaných na dialýzu a asi 900 pacientov žije s transplantovanou obličkou. Počet pacientov s ochorením obličiek narastá.
Predpokladá sa, že na dialýzu bude odkázaných stále viac ľudí.
Ľudia, ktorým sa ochorenie obličiek zistí v prvých štádiách, majú reálnu šancu žiť aj so svojím ochorením plnohodnotný život. Musia však urobiť niekoľko dôležitých krokov. Tým zároveň minimalizujú aj riziko náhlej srdcovej príhody.
Dôležité sú nasledujúce odporúčania:
→ choďte pravidelne na kontroly k svojmu ošetrujúcemu lekárovi,
→ prestaňte fajčiť, pretože okrem ďalšieho poškodzovania oslabených obličiek hrozí aj zlyhanie srdca,
→ urobte zmeny v stravovaní, vylúčte potraviny, ktoré zaťažujú obličky,
→ pri vyššej hladine cholesterolu, ktorý tiež ničí cievny systém, prejdite na beztukovú diétu, menej soľte, pretože sodík negatívne ovplyvňuje krvný tlak,
→ kontrojte si svoju telesnú hmotnosť, obezita je rizikový faktor ochorenia obličiek,
→ vyvarujte sa liekov proti bolesti, ktoré stav obličiek zhoršujú,
→ diabetici, udržiavajte cukor v krvi pod kontrolou,
→ ľudia s vysokým krvným tlakom, úzkostlivo sledujte svoje ochorenie.
Ochorenie obličiek odhalí vyšetrenie moču
„Pretože pacienti s ochorením obličiek nemajú často žiadne alebo len nenápadné symptómy, lekár by mal zistiť aktuálny stav cez klasické vyšetrenie krvi a moču,“ vysvetľuje profesorka MUDr. Viera Spustová, prezidentka Slovenskej nefrologickej spoločnosti. Lekári odporúčajú tri jednoduché testy na zistenie ochorenia obličiek: zmeranie krvného tlaku, zistenie prítomnosti proteínov alebo krvi v moči a vyhodnotenie rýchlosti glomerulárnej filtrácie založenej na meraní hladiny kreatinínu v sére. Meranie hladiny kyseliny močovej v krvi poskytne ďalšie informácie.
Transplantácia
Obličku môže pacient dostať od neznámeho darcu, ktorý zomrel náhle, napríklad pri nehode, alebo od žijúcej osoby, zvyčajne člena rodiny. Transplantovaná oblička však musí byť čo najpríbuznejšia organizmu pacienta, preto je lepšou alternatívou genetická podobnosť darcu a príjemcu. Zvyšuje sa tak šanca, že imunitný systém nový orgán neodmietne. Ten totiž vníma obličku ako cudzí prvok a na transplantovaný orgán útočí. Preto musia pacienti po transplantácii užívať špeciálne lieky na potlačenie imunity.
Možnosti liečby
Pri čiastočnej strate funkcií obličiek je nevyhnutná čo najvčasnejšia liečba. Pri úplnom zlyhaní potrebuje pacient nový funkčný orgán alebo jeho náhradu v podobe „umelej obličky“ – dialýzy.
Dialýza alebo „náhradná oblička“
Nahradiť funkciu poškodených obličiek môže aspoň čiastočne dialýza. Najznámejšími druhmi sú hemodialýza a peritoneálna dialýza.
Pri hemodialýze sa používa špeciálny filter dialyzátor, ktorého funkciou ako náhradnej obličky je čistiť krv pacienta. Dialyzátor je fi lter napojený na dialyzačný prístroj. Počas liečebného zákroku putuje krv hadičkami do dialyzátora, ktorý odfi ltruje odpadové látky, soli a vodu. Očistená krv potom tečie cez inú súpravu hadičiek do tela. Hemodialýza trvá 3 až 4 hodiny a pacient ju absolvuje trikrát do týždňa. Malému počtu pacientov sa poskytuje namiesto štandardného ošetrenia v nemocnici hemodialýza v domácom prostredí. Táto má potom iný režim. Pacient ju absolvuje 5- až 7-krát v týždni a trvá 2 až 3 hodiny. Nočná dialýza sa robí počas spánku a trvá 8 hodín. Výsledky oboch týchto metód ukazujú, že by mohli byť najlepšou formou dialyzačnej terapie.
Peritoneálna dialýza spočíva v tom, že katéter sa natrvalo zavedie do brušnej dutiny, ktorá sa napĺňa dialyzačným roztokom a k prečisťovaniu krvi dochádza priamo v tele. Nadbytočná voda a toxické látky sa dostanú z krvi do roztoku cez pobrušnicu. Tento druh terapie, ktorá prebieha v domácom prostredí, môže pacient aktívne manažovať. Sám rozhodne, v ktorú hodinu, prípadne koľkokrát denne takýto druh prečisťovania krvi absolvuje. Navyše mu táto liečba nebráni v aktívnom spôsobe života, vrátane profesionálnych a športových aktivít. Iná verzia peritoneálnej dialýzy je cyklická, ktorá sa aplikuje počas spánku a roztok do brucha sa dopĺňa automaticky.
Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!