Reklama

Dlhodobá hnačka u dospelých: Kde hľadať príčinu?

Ilustračné foto

Zdroj: unsplash.com

Reklama

Máte viac ako tri riedke stolice za deň? Trpíte pravdepodobne hnačkou. Zistite, aké sú jej príčiny, ako zastaviť hnačku a kedy je nutné navštíviť lekára.

Nečakané kŕče v bruchu, akútna potreba „ísť na záchod“ a vodnatá stolica, ktorá sa opakuje aj niekoľkokrát a často je sprevádzaná bolesťami. Takto sa prejavuje akútna hnačka, ktorú asi niekoľkokrát v živote zažil každý. Akútna hnačka vzniká kvôli rýchlemu podráždeniu tráviaceho traktu. Je reakciou na kontaminovanú potravu, nedostatočne spravované mäso alebo zlú kombináciu potravín, ktorá zle spolu reaguje v žalúdku (známe varovania starých mám v sebe nesú kus pravdy a preto nikdy nekombinujte čerešne s mliekom a podobne ☺).

Hnačku spôsobujú aj vírusy. Črevný vírus sa prejavuje okrem hnačiek aj bolesťami brucha, sprevádza ho zvýšená teplota, vracanie a celková slabosť. Takáto črevná chrípka je zvyčajne veľmi nákazlivá a rýchlo sa šíri hlavne v kolektívoch. Črevná chrípka u detí je rozšírené ochorenie, ktoré má veľmi nepríjemný priebeh. Dobrou správou je, že po pár dňoch nevoľnosti a hnačiek sa zdravotný stav upraví a príznaky odoznejú.

Čo robiť proti hnačke a ako sa správať pri črevnej chrípke?

Ak ste boli v kolektíve, kde sa tento vírus vyskytol, pravdepodobne v nejakej miere zasiahne aj vás. V prípade, že sa ešte u vás hnačka neprejavila, pripravte svoj mikrobióm – práve v tejto chvíli môžete zasiahnuť. Preventívne začnite užívať probiotiká, vhodné sú tie, ktoré majú špecifické účinky na hnačku, napríklad Saccharomyces boulardii. Pozitívnu úlohu môže zohrať aj chioská masticha, ktorá harmonizuje tráviaci trakt.

Užívanie probiotík zmierni priebeh ochorenia. Je dôležité čo najrýchlejšie napraviť prostredie v črevách a dodať mu priaznivé baktérie, aby sa rovnováha medzi priaznivými a patogénnymi baktériami vyrovnala. Počas choroby nezabudnite na dostatočný pitný režim, diétne stravovanie a aktívne doplnenie vlákniny. Pozor – pri hnačkách nie je veľmi vhodná nerozpustná vláknina (napríklad väčšie množstvo ovocia, jablká so šupkami alebo slivky). Zvoľte skôr výživové doplnky s obsahom rozpustnej vlákniny, napríklad psyllium.

Akútna hnačka alebo črevné chrípky so sebou prinášajú nepríjemné dni, ale po pár dňoch odoznejú a nemusíte sa ich špecificky obávať.

Zdvihnutým prstom ukazujúcim na hlbší problém v trávení sú dlhodobé hnačky.

Mám hnačky dlhodobo a pravidelne. Kde je problém?

Táto otázka môže mať mnoho odpovedí a ak sa u vás hnačka vyskytuje viackrát do týždňa alebo máte riedku stolicu aj každý deň, bude si diagnóza vyžadovať návštevu lekára.

Opakujúca sa hnačka môže poukazovať na viacero ochorení. Z tých najčastejších spomenieme:

1. Potravinová alergia – hnačkami sa môže prejavovať alergia na laktózu alebo aj na lepok. Skúste tieto potraviny vyradiť z jedálnička, aby ste zistili pôvod alergie.
2. Histamínová alergia – pri alergii na histamín môžu škodiť rôzne druhy potravín, u každého alergika je rozsah potravín iný. Na vyskúšanie je vhodná histaminová diéta.
3. Syndróm dráždivého čreva – zápalové ochorenie čreva, ktoré sa prejavuje zmenenou pohyblivosťou v čreve. Pacienti trpiaci na toto ochorenie môžu mať problém so zápchou alebo naopak dlhodobými hnačkami.
4. Crohnova choroba alebo ulcerózna kolitída – dlhodobé ochorenia tráviaceho traktu, medzi ich prejavy patrí dlhodobá hnačka u dospelých. Diagnostiku týchto chorôb urobí gastroenterológ špeciálnym vyšetrením. Pri týchto chorobách je nevyhnutná dlhodobá liečba. Pomocnú ruku zohrajú niektoré prírodné výživové doplnky ako napríklad Masticha Active.
5. Onkologické ochorenie – častá hnačka a bolesti brucha je potrebné sledovať. V niektorých prípadoch sú príznakom tvorby nádoru v tráviacom trakte. Rakovina v tráviacom trakte patrí medzi najnebezpečnejšie typy onkologických ochorení, vyšetrenie je určite namieste.

Zhrnutie:

Hnačka je reakciou na prijatú potravu. Ak je hnačka akútna a jednorázová, netreba sa obávať. Vtedy stačí doplniť probiotické kultúry a dodržiavať pitný režim a niekoľkodňovú diétu. Rovnaký postup platí aj pri črevnej chrípke – vírusom spôsobenej hnačke. Ak máte dlhodobú hnačku, ktorá sa opakuje pravidelne, odporúčame vyšetrenie u odborníka. Môže to byť signálom vážnejšieho ochorenia v tráviacom trakte alebo potravinovej alergie.

PR článok