Domáca lekáreň: Niečo na vás lezie? Zachránia vás zimné liečivé čaje, TIETO sa oplatí ochutnať
26. 12. 2023, 6:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:24)

Zdroj: shutterstock
Práve v tomto období sme náchylnejšie na choroby. A vtedy siahame po liečivých horúcich nápojoch. Ktoré sú najideálnejšou voľbou?

Tma, chlad, silný vietor, dažďové prehánky či snehová metelica. Kto zimu miluje, nájde čosi pozitívne aj v týchto nepríjemných prejavoch tohto obdobia. No pozitívne myslenie slabne, keď sa domov vrátime ako cencúľ či keď dostaneme chrípku. Ten prvý prípad do hodinky-dvoch vyrieši deka a vianočný čaj (prípadne aj s koňakom). No chrípku neporazíte tak rýchlo. Vtedy už treba liečivý čaj, aby nielen zohrial, ale dodal telu potrebné hojivé látky.
Obľúbená svieža mäta
Ak ju nepestujete v kvetináči na parapete alebo ste nezamrazili tú z leta, asi sa k čerstvej nedostanete. No liečivý účinok má aj sušená. Tento vynikajúci a obľúbený čajík vám pomôže pri problémoch s prieduškami, podporí vykašliavanie hlienov a blahodarne pôsobí na dýchací systém. Zalejte hrsť lístkov litrom vriacej vody a lúhujte 10 minút. Pokojne si do čaju pridajte aj med a citrón, no počkajte, kým trochu vychladne, aby ste nezničili ich liečivé účinky.
Rakytníková vitamínová bomba
Hovorili vám: „Zasaď si rakytník. Je zdravý. Má veľa vitamínov. Zíde sa ti.“ A mali pravdu. Využiť ho môžete pri ochoreniach pľúc a pri oslabenom organizme. Obsahuje veľké množstvo vitamínov C, E a A. Hrejivý nápoj si pripravíte zaliatím 1 ČL rozdrvených plodov 250 ml vody. Lúhujte 15 minút. Tento čaj môžete piť aj niekoľkokrát denne.
Nielen bazový sirup
Nazbierali ste dostatok bazy čiernej? Z jej kvetov si teraz môžete pripraviť liečivý čaj. Ten vám pomôže pri chrípke a zvýšenej teplote. Zohreje vás až tak, že u vás vyvolá potenie, a teda sa z tela vyplavia škodlivé látky. Siahnite po ňom, aj keď máte zahlienené priedušky. Hrsť kvetov zalejte litrom vriacej vody, lúhujte 10 minút, preceďte a môžete sa zohriať.
Zdroj: shutterstock
NIELEN BAZOVÝ SIRUP
Stále populárny ďumbier
Čo by to boli za tipy na zimné čaje, keby chýbal zázvorový? Koreň ďumbieru je skvelý posilňovač imunitného systému a cirkulácie krvi. Pomôže nielen, keď vás trápi choroba, ale vďaka svojej mierne štipľavej chuti zahreje celé vnútro. Benefitom je aj jeho priaznivé pôsobenie na nervovú a tráviacu sústavu. Čaj si pripravíte z ošúpaného zázvoru, ktorý je veľký asi ako palec na nohe. Nastrúhajte alebo nakrájajte nadrobno a zalejte vriacou vodou. Lúhujte 10 minút. Ak si chcete do čaju pridať med, smelo do toho. Citrónu sa však vyhnite. Kým zázvor telo zohrieva, citrón má ochladzovací účinok, a teda by to bolo kontraproduktívne.
Čaj zo škorice? ÁNO!
Asi ste sa teraz zarazili, či dobre vidíte. Pripraviť čaj zo škorice znie možno trochu zvláštne, no rozhodne je to skvelá voľba, ako sa zahriať. Veď táto korenina nemusí byť len v medovníkoch. Okrem toho, že má antibakteriálne a upokojujúce účinky, dokonale vás zahreje. Na prípravu čaju budete potrebovať mletý prášok alebo škoricové tyčinky, ktoré sama pomeliete. Zalejte 2 PL mletej škorice litrom vriacej vody, nechajte vychladnúť, preceďte a oslaďte medom. Ideálne je vypiť 1 až 2 šálky za deň.
Superhrdina medzi čajmi
My v redakcii nedáme dopustiť na túto hrejivú liečivú bombu, ktorá posilňuje imunitu a spomaľuje patogény. Tento čajový „superman“ totiž obsahuje rovno tri liečivé rastliny, a to šípku, echinaceu a ženšen. Všetci traja sú zabijakom chladu. Ideálne je, aby ste denne vypili 3 šálky tohto nápoja, najlepšie vždy čerstvo pripraveného.
Zdroj: shutterstock
Superhrdina medzi čajmi
Ako si pripraviť čarovný nápoj?
Dajte si v lekárni či u spoľahlivej bylinkárky namiešať 30 g sušenej echinacey, 30 g sušených šípok a 10 g sušeného koreňa ženšena. Následne budete potrebovať na teplý čaj 1 ČL zmesi, ktorú zalejete 150 ml vriacej vody. Lúhujte 10 minút pod pokrievkou a sceďte. Môžete si ho osladiť medom.
Prečo echinacea
Domorodci v Severnej Amerike považovali echinaceu za osvedčený liek. Používali ju na zmiernenie bolestí, urýchlenie hojenia rán a na posilnenie imunity. Nášmu telu teda poskytuje skvelú ochranu. Aj v laboratóriách potvrdili, že echinacea interaguje s našimi imunitnými bunkami.
Prečo ženšen
Tento koreň pre zmenu odnepamäti využívali na Ďalekom východe. Tam je už tisícky rokov považovaný za účinného bojovníka, ktorý posilní imunitu, stimuluje metabolizmus a pomáha organizmu byť odolnejší proti stresu a škodlivým vplyvom okolia. Laboratórne testy ukázali, že ginsenosidy (látky, ktoré obsahuje) majú protizápalové účinky.
Prečo šípky
Pretože sú nabité vitamínom C. A práve na tom je založený ich účinok. Spomínaný vitamín je totiž najdôležitejší pre náš imunitný systém a v 100 g čerstvých šípok nájdete 400 až 5 000 mg vitamínu C, a to v závislosti od druhu ruže a stupňa zrelosti.
Zdroj: shutterstock
PREČO ŠÍPKY
