1 500 kJ za 30 minút

Dajte chatu do poriadku

Návšteva chaty sa nezaobíde bez upratovania. Vydrhnutie podlahy či zametanie patria ku klasickým prácam. Ak sa do čistenia poriadne opriete a budete sa mu venovať hodinu, spálite asi 1 800 kJ. Navyše bude celá chata voňať čistotou. Chýba vám k dokonalosti ešte niečo? Možno sú to čisté záclony. Stačí prať pár kusov v rukách pol hodiny a prilepšíte sio ďalších 600 kJ.

200 kJ za 30 minút

Stavte na spoločenské hry

Určite nemusíte byť celý deň v jednom kolotoči a mať výčitky, že si len tak sadnete k spoločenským hrám. Aký by to bol víkend, keby ste si večer nesadli ku kozubu a nezahrali si s rodinou či s kamarátmi karty? Pri hodinovej partičke stratíte do 400 kJ, rovnaká hodnota sa viaže k čítaniu kníh. Zaujímavé je, že ak by ste si pri spoločenských hrách spievali, môžete si energický výdaj zdvojnásobiť.

1 100 kJ za 30 minút

Vezmite lopatu

Keď treba vyčistiť chodník pred chatou, neváhajte a chyťte lopatu. Čistenie chodníka je lepšie ako posilňovňa. Ak sa budete snažiť pol hodiny, budete ľahší priemerne o 1 100 kJ. Po návrate do vykúrených izieb si bez výčitiek svedomia doprajte okrem výborného čaju sladkú laskonku. Tá má totiž len 300 kJ.

Vezmite lopatu
Zdroj: shutterstock

200 kJ za deň

Chudnite obliekaním

Hundrete na zimu, keď si pri dverách obliekate už tretiu vrstvu, len aby ste zbehli do blízkej stodoly po ďalšie zásoby dreva? Pozor, aj pri obliekaní chudnete! Stačí tak urobiť trikrát do dňa a môžete si odpočítať aspoň 200 kJ. Ak si večer spestríte hodinou pletenia, môžete k nim pripočítať ďalších 500 kJ.

1 000 kJ za 30 minút

Zabezpečte teplo v kozube

Vyhraďte si počas dňa hodinu na rúbanie dreva. Zásoby oceníte pri večernom posedení pri kozube. So sekerou si výborne precvičíte hornú časť paží, ktorá je pre mnohé dámy strašiakom. Počas 60-minútového tréningu stratíte až 2 000 kJ.

Zabezpečte teplo v kozube
Zdroj: shutterstock

Cvičenie v bielej perinke 

Chystáte sa na lyže, snoubord alebo bežky? Tieto cviky vás zaručene zahrejú. Takáto biela rozcvička vám dokonca môže pomôcť lepšie reagovať na prípadné pošmyknutia.

Cvičenie v bielej perinke
Zdroj: shutterstock

1 Predkloňte sa a oprite sa o zapichnuté palice tak, aby bol medzi nohami a trupom pravý uhol. Majte vystretý chrbát a hlavu v predĺžení chrbtice. V polohe vydržte sedem sekúnd.

2 Pravú nohu prekrížte cez ľavú. K ľavému boku postavte snoubord alebo lyže a oprite sa o ne ľavou rukou. Pravú ruku vzpažte a ukloňte sa vľavo. V krajnej polohe zostaňte päť sekúnd a otočte strany.

Nezabudnite sa pár minút zahrievať aj po dlhom čakaní na vlek či lanovku.
Zdroj: shutterstock

3 Vykročte pravou nohou, predkloňte sa a dlaňami sa oprite o stehno. Ťahajte špičku vystretej nohy nahor, precíťte napätie pod kolenom. V krajnej polohe vydržte sedem sekúnd a cvičte ľavou.

Cvičenie v bielej perinke
Zdroj: shutterstock

4 Pravou rukou sa oprite o palicu, ľavou rukou chyťte členok pokrčenej ľavej nohy a pomaly ju priťahujte k zadku. V krajnej polohe vydržte päť sekúnd a cvičte pravou nohou.

5 Oprite sa o snoubord alebo o lyžiarske palice. Čo najďalej zanožte ľavú nohu, prejdite do podrepu a oprite sa o špičku. V krajnej polohe vydržte päť sekúnd a nohy vystriedajte.

Strečing si doprajte aj večer, vyhnete sa svalovej horúčke.
Zdroj: shutterstock

6 Partner prejde do mierneho podrepu, predkloní sa a zapaží. Partnerka sa postaví zaňho, chytí ho za obe dlane a pomaly tlačí ruky nahor. V krajnej polohe zotrvajte sedem sekúnd a vystriedajte sa.

Tretí deň na lyžovačke je kritický, dávajte si väčší pozor.
Zdroj: shutterstock

7 Mierne rozpažte a zapichnite palice vedľa tela. V poskokoch vytáčajte trup a boky tak, aby špičky smerovali k palici. Opakujte 10-krát na každú stranu.