Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Domáci kurz spokojnosti: Vďaka 5 tipom budete každý deň priťahovať do života ŠŤASTIE a LÁSKU

Pozitívny stres si môžete aj privolať.

Zdroj: Shutterstock

Reklama
Soňa Andrisíková

Soňa Andrisíková

redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy

Vraví sa, že šťastie máme vo svojich rukách. No ako byť šťastnou a vďačnou v tomto neľahkom pandemickom období? Naučíme vás to!

Nikdy nie je neskoro na zmenu. Zmeňte svoj postoj a naučte sa ďakovať každý deň. Posilňuje to vzťahy, budete zdravšie a šťastnejšie. Na preukazovanie vďačnosti v každodennom živote sú naozaj dobré dôvody. Povieme vám, ako na to.

Viete byť vďačné?

Žijeme v čase, keď nás sužuje neistota z toho, čo bude. Ďakujeme dostatočne za to, čo máme alebo koho máme? Vďačnosť sama osebe je pre mnohých klišé, no má svoje opodstatnenie a dnes ju veľmi potrebujeme. Prečo? Vďačnosť so sebou prináša viaceré vzácne benefity.

Domáci kurz spokojnosti

Uvedomte si, koľko dôvodov na vďačnosť existuje nielen vo vašom živote, ale na celom svete. Pomocou týchto ďakovných rituálov budete každý deň priťahovať do svojho života krajšie veci. Dôležité je zakomponovať vďačnosť do svojho denného režimu.

1. Robte si poznámky

Každý večer si vyhraďte päť až desať minút a zhodnoťte svoj deň. Zapíšte si všetky maličkosti, ktoré vám vyčarili úsmev na tvári. Či už je to pekná prechádzka s vašou polovičkou, alebo čerstvý koláč – zapíšte si aspoň tri veci. Takto opäť pocítite, čo ste zažili, a vďačnosť sa lepšie zapíše do vášho mozgu ako nový spôsob myslenia.

Zdroj: shutterstock

Zápiskami si vďačnosť lepšie zapíšete do mozgu.

2. Úprimne rozdávajte pochvaly

Robí váš manžel vždy v nedeľu raňajky? Prináša vám kolega papiere, ktoré ste zabudli pri tlačiarni? Tieto malé gestá často považujeme v bežnom živote za samozrejmé. Môžeme dať svojim blízkym veľa radosti a pocitu šťastia, ak im častejšie poďakujeme a ukážeme, že si ich a ich gestá veľmi vážime.

Zdroj: shutterstock

Aj deti treba viesť k oceneniu. Ak si uvedomia, čo všetko dokázali, budujú si zdravé sebavedomie.

3. Dôležití ľudia

Vymenujte troch ľudí, ktorí pozitívne ovplyvnili váš život. Možno vás priateľ povzbudil, aby ste nasledovali svoje srdce? Osamote si sadnite na pekné nerušené miesto a oslovte každého z týchto ľudí menom. Opíšte sama pre seba, ako vám pomohli, a nahlas povedzte: „Ďakujem.“

Zdroj: shutterstock

Oceňte tých, ktorých si vážite.

4. Uznávanie lásky

Pomysleli by ste si, že slovo ďakujem vám môže zmeniť milostný vzťah? Vedci tvrdia, že tí, ktorí ďakujú iným, častejšie posilňujú puto a sami sú spokojnejší. Keď sa poďakujeme, vzbudí to u druhého človeka pocit uznania. To následne zvyšuje ich ochotu oceniť, čo pre nich robíme. Je to hlavne o každodenných maličkostiach: „Ďakujem, že si mi priniesol môj obľúbený džús.“ „Ďakujem, že si ma počúval.“ Toto všetko vlastne znamená: „Ďakujem, že si tu!“

Zdroj: shutterstock

Vďačnosť vám môže zlepšiť milostný vzťah.

5. Chvíle šťastia

Keď ste na dne alebo sklamané a riskujete, že vás tieto pocity pohltia, hľadajte veci, ktoré vás rozosmejú. Napríklad skvelá pieseň v rádiu, nádherné, jemné svetlo sviečky, detský smiech alebo možno váš priateľ, ktorý je tu vždy pre vás. Okamžite sa začnete cítiť lepšie a tým si pritiahnete viac pozitívnych udalostí.

Zdroj: shutterstock

Nestačí len čakať na to, čo vás urobí šťastnou, ale aj to aktívne tvoriť.

Benefity vďačnosti:

● Lepšie vyzeráme, sme zdravšie a optimistickejšie.

● Vďačnosť posilňuje emócie, sme priateľskejšie, empatickejšie.

● Máme väčšie úspechy v kariére.

● Vďačnosť zvyšuje našu produktivitu, zlepšuje aj naše rozhodovanie.

● Menej závidíme.

● Lepšie spíme.

● Máme krajšie spomienky.

● Žijeme v šťastnejšom manželstve či vzťahu.

● Sme menej materiálne náročné a vystačíme si s málom.

Viete, že...

… mozog toho, kto počúva vďaku, prežíva ozajstnú eufóriu? Ak počúvate poďakovanie alebo úprimnú pochvalu, cítite sa vážená a vo vašej hlave sa začína ohňostroj skutočného šťastia, ktorý vás dostane tak vysoko, akoby ste užili drogy. No v tomto prípade je to ozaj neškodné. Uvoľňujú sa totiž hormóny dopamín a sérotonín a tie spôsobujú, že sa cítite dobre. Ale aj tí, ktorí ďakujú druhým, majú z toho úžitok. Sú šťastnejší, žijú s dobrým pocitom a majú úspešnejší a zdravší život. To je jeden z dobrých dôvodov, prečo do svojho života vložiť viac vďačnosti. Ako presne? Videním sveta cez optiku, vďaka ktorej sa vaše vedomie automaticky posúva smerom k všetkému, na čo sa oplatí tešiť. Následne priťahujete do svojho života ďalšie udalosti, za ktoré sa oplatí ďakovať.

Spýtali sme sa odborníčky 

Radí Janette Šimková, vzťahová a životná koučka 

Zdroj: RCA

Janette Šimková

Ako praktizovať vďačnosť?

Vyskúšajte cvičenie, ktoré vypracoval významný psychológ Martin Seligman a nazval ho Tri dobré veci. Princíp je jednoduchý – zapíšte si každý večer tri veci, ktoré sa vám cez deň podarili alebo vo vás vyvolali pocit šťastia. Opíšte ich trochu podrobnejšie, ale nemusíte zachádzať príliš do detailov. Robte to aspoň mesiac a uvidíte, čo to s vašou náladou urobí. Prečo sa môžete spoľahnúť, že to funguje? Lebo máme tendenciu prehnane sa zameriavať na negatíva, rozoberať ich, znepokojovať sa, spomínať chyby, problémy a obavy. Jednoduchá činnosť, ako je táto, však pomáha obnoviť rovnováhu zamerania pozornosti.

Nejde o to, že by ste mali niečo predstierať alebo sa pokúšať oklamať samy seba a nanútiť si myšlienku, že zlé je dobré. Pochopiteľne, zveličená pozitívnosť nefunguje. Stačí si lepšie pamätať pozitívne veci. Vďaka tomu budete svoj život posudzovať spokojnejšie. Skvelá variácia takéhoto cvičenia je, keď zameníte otázku: „Aký ste mali deň?“ za otázku: „Aké tri veci sa vám dnes podarili?“ Vyskúšajte, rozhovor bude neporovnateľne bohatší, lebo vedie ľudí k tomu, aby prichádzali s pozitívnymi odpoveďami.

Vyberáme pre vás niečo PLUS

Autor článku

Soňa Andrisíková

redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy

Ako študentka som sa vždy tešila na nové vydanie Nového Času pre ženy a jeho pestrý obsah. Dnes mám to šťastie, že ho spolu s mojimi kolegyňami tvorím pre vás aj ja a veľmi ma to baví. Rada prinášam v jednotlivých rubrikách nové informácie, zaujímavé postrehy, i moje vlastné myšlienky. Okrem domácnosti, vzťahov, zdravia, ezoteriky či hlavnej témy, píšem aj skutočné príbehy, ktoré sa stali mojou srdcovkou. Keď som začala spracovávať príbehy, ktoré vytvoril sám život, prišla tá najväčšia radosť z práce v časopise. Rada dostávam do povedomia osudy žien, ktoré nemajú v živote na ružiach ustlané a napriek tomu sa nevzdali. Rovnako obľubujem také, v ktorých sa ženy inšpirujú navzájom. Vďaka nim i ja sama napredujem.