Reklama

Endometrióza: Bolesti skryté pod záhadným názvom

Archív

Zdroj: Archív

Reklama

Máte nevysvetliteľné bolesti v podbrušku počas menštruácie, pri vyprázdňovaní stolice alebo pri pohlavnom styku?

Čo je to za chorobu?

Endometrióza je gynekologické nezhubné ochorenie, ktoré sa vyvíja dlho a má chronický charakter. Je to ochorenie, pri ktorom sliznica dutiny maternice, takzvané endometrium, „vycestuje“ aj mimo dutiny maternice. Na rôznych orgánoch tela sa potom vytvoria nové ložiská. Tie sa usádzajú napríklad v stene maternice, na pobrušnici, vaječníkoch, v črevách, ale aj mimo brušnej dutiny. Existujú aj prípady, že sa našli aj v pľúcach či nosovej sliznici.

Ako sa prejavuje? Má žena šancu to zistiť?

Prítomnosť endometriózy môže viesť k bolestiam pri styku. Žena sa začne vyhýbať intímnemu životu. K prejavom endometriózy patrí aj bolestivé menštruačné krvácanie, bolesti v oblasti krížov, pri pohlavnom styku a problémy s menštruačným cyklom.

Prečo vlastne vzniká?

Lekári doteraz neodhalili presné príčiny endometriózy a dosiaľ ani nepoznajú všetky postupy, akými sa bunky sliznice môžu dostať mimo maternice, aby sa tam usadili. Nie je ani presne jasné, koľko žien touto chorobou trpí, pretože zhruba polovica z nich má to šťastie a nemá žiadne symptómy.

Mnohé ženy trpia bolestivou alebo veľmi silnou menštruáciou, znamená to, že majú túto nepríjemnú diagnózu?

Nie každá bolesť pri menštruácii je spôsobená endometriózou. Mladé ženy, ktoré práve začali menštruovať a od začiatku trpia jej bolestivými prejavmi, ešte nemusia byť vôbec choré. Endometrióza sa spája s bolesťami, ktoré vzniknú až s odstupom niekoľkých rokov po nástupe menštruácie. Žena, ktorá nemáva problematickú menštruáciu, zrazu začne pociťovať bolesti. Tie sa časom stupňujú a vtedy vzniká podozrenie, že by mohlo ísť o spomínanú diagnózu.

Dá sa rozpoznať pri bežnom gynekologickom vyšetrení?

Záleží na tom, o akú formu endometriózy ide. Ochorenie na pobrušnici gynekológ pri bežnom vyšetrení nemusí odhaliť. Diagnózu v takomto prípade potvrdí až laparoskopické vyšetrenie. Ak však endometrióza viedla k vzniku cysty na vaječníku alebo endometriotické ložiská prenikli do rôznych orgánov v malej panve, trebárs do močového mechúra alebo do konečníka, lekár odhalí zhrubnutia, ktoré pri nahmataní bolia. Odporučí ultrazvukové vyšetrenie, ktoré zvyčajne ložiská ukáže.

Mnohé ženy majú v karte, že sú neplodné práve pre endometriózu.

Žiaľ, endometrióza môže spôsobiť aj neplodnosť. Otehotneniu totiž zabránia zrasty a cysty, ktoré vzniknú v jej dôsledku. Čím skôr sa začnete liečiť, tým väčšie máte šance počať dieťatko.

Ako sa lieči?

Hormónmi, ale aj skalpelom. Začína sa však vždy podávaním hormonálnych liekov alebo tabletiek na tlmenie bolesti. Pomáha aj zavedenie hormonálneho vnútromaternicové telieska, ktoré sa zavádza na 5 rokov, má dobrý vplyv na výstelku maternice a takmer odstráni krvácanie. V krajnom prípade je nevyhnutná laparoskopická operácia, počas ktorej sa odstránia všetky endometriotické ložiská.

Existuje nejaká prevencia, ako sa chorobe ubrániť?

Žiaľ, zlá správa je, že prevencia tejto choroby neexistuje, a tak žena nemôže spraviť prakticky nič pre to, aby sa jej vyhla. Dobrou správou však je, že v klimaktériu ťažkosti spojené s ochorením vo väčšine prípadov ustúpia.

Ako si poradiť s bolesťou pri endometrióze

Zapisujte si do menštruačného kalendára, kedy sú príznaky silnejšie a kedy, naopak, veľmi slabé. Pokúste sa zistiť, s čím asi môže súvisieť intenzita ťažkostí, možno je to pre spôsob stravovania, stres v práci alebo tréning v čase menštruácie. Ak sa vyhnete okolnostiam zosilňujúcim bolesti, možno sa vám podarí zmierniť nepríjemné príznaky.

Nafukujúce potraviny to zhoršujú

Obmedzte konzumáciu najrôznejších maškŕt, väčšinou totiž spôsobujú len plynatosť či pocit únavy. Vášmu organizmu väčšmi prospeje zelenina, ovocie, kuracie mäso a ryby. Pri nafúknutí vám pomôže vitamín B6, ktorý nájdete v banánoch, avokáde, orieškoch alebo v sójových výrobkoch. Do jedálneho lístka zaraďte veľa rýb. Omega-3 mastné kyseliny nachádzajúce sa v rybom mäse brzdia tvorbu hormónu prostaglandínu v organizme.

Bolesti zosilní aj kofeín

Obmedzte kávu a kolové nápoje, kofeín má totiž povzbudzujúce účinky a môže zosilniť bolesti. Počas menštruácie vynechajte aj každodenný hrnček kávy. Kofeín obsiahnutý v káve môže podráždiť sliznicu tráviaceho ústrojenstva. Počas menštruácie to nepreháňajte s alkoholom, dožičte si nanajvýš 1 až 2 poháre ľahkého vína denne. V období menštruácie pite radšej veľa teplého čaju. Tradičná rada, daj si štamperlík, nie je práve najmúdrejšia.

Pomoc z lekárne

Ak je bolesť priveľmi silná, užite liek s obsahom ibuprofeínu. V lekárni dostanete aj špeciálne cielené prípravky proti bolestivej menštruácii. Pomôže aj výživový doplnok s obsahom vápnika a horčíka, ktorý pôsobí proti kŕčom. Ako prevenciu hyperplázie, teda nadmerného zhrubnutia sliznice maternice, lekári predpisujú ženám aj vnútromaternicovú hormonálnu antikoncepciu, ide o malé teliesko, z ktorého sa uvoľňuje iba hormón gestagén. Na rozdiel od tabletkovej antikoncepcie pôsobí lokálne na sliznicu maternice a neobsahuje estrogén.

Úľavu prináša aj pohyb

Pri každom cvičení sa znižuje hladina estrogénu, vďaka čomu sa spomaľuje rast nesprávne umiestnenej sliznice. Fyzická aktivita zároveň zvyšuje hladinu endorfínov, ktoré blokujú bolestivé podnety. Cvičenie by však nemalo byť veľmi intenzívne, pretože veľká námaha môže stimulovať zjazvené tkanivo. Ideálna je joga, pilates a iné pokojné cvičenie.

INTÍMNA RADA: zmeňte polohu pre sexe

Endometriózu občas vyvoláva aj nesprávna poloha maternice. Táto deformácia následne zapríčiňuje bolestivý pohlavný styk, keďže penis tlačí na maternicu a napína maternicové väzivá, v ktorých sa nachádzajú cievy a nervy. V tomto prípade vám môže pomôcť iná poloha pri sexuálnom styku.

AKÉ BYLINKY POMÁHAJÚ

- Napätie v maternici uvoľňuje rasca, čaj zo škorice, sladkého drievka, klinčekov či zázvoru.
- Pomôže aj čaj z rumančeka, lipového kvetu či kvetu kozlíka lekárskeho. Odporúča sa piť trikrát denne.
- Ak sa kŕče spájajú s návalmi, skúste nálev z listov maliny.
- Listy alchemilky obmedzujú bolesť a nadmerné krvácanie. Urobte si silnejší čaj a pite trikrát denne.

Prasličkovo-soľný obklad

Pri endometrióze prinášajú úľavu najmä metódy, ktoré praktizujú liečitelia pri menštruačných bolestiach či bolestiach v krížoch. Ľahnite si do postele a dajte si na brucho teplý obklad, prípadne pite teplé nápoje.
Ušite si plátenné vrecúško v tvare malého matraca. Vyplňte ho čerstvou alebo sušenou prasličkou. Potom nasucho ohrejte 1 až 1,5 kg kuchynskej soli a dajte do pevného plátenného vrecka. Soľ musí byť taká horúca, že ju neudržíte medzi prstami. Horúcim vreckom prehrievate prasličku a tým aj brušnú dutinu. Nechajte pôsobiť 20 až 25 minút každý druhý deň, spolu 10 až 15 obkladov. Prasličku vo vrecku vymieňajte po 2 či 3 použitiach.