Epilepsia nie je duševná porucha
5. 7. 2009, 11:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 13:14)

Zdroj: Nový čas Zdravie
V minulosti považovali epileptikov za posadnutých diablom a exorcizmus (vyháňanie diabla) bol normálny postup pri ich liečení.
Väčšina ľudí má aj dnes veľmi skreslené informácie o tejto diagnóze a často priam hrôzostrašné predstavy. Epilepsia nie psychiatrická porucha ani dôsledok mentálneho postihnutia. Je to vážne chronické ochorenie mozgu, ktoré sa prejavuje opakovanými záchvatmi. S epilepsiou sa dá žiť plnohodnotným životom, mnohí pacienti dokážu podávať rovnaké pracovné výkony ako zdraví. Tiež môžu študovať, mať zdravé deti, nemusia sa vzdať koníčkov či športu. Mnohým pacientom preto spôsobuje omnoho vážnejšie problémy odmietavý postoj okolia, ako samotné epileptické záchvaty.
Diskriminácia a predsudky
Predsudky spôsobujú, že je medzi epileptikmi vyššia nezamestnanosť, sú nútení vykonávať povolanie, ktoré nezodpovedá ich kvalifikácii, zamestnávatelia ich výrazne znevýhodňujú. Medzi epileptikmi pritom nájdeme mnohé významné osobnosti, ktoré ovplyvnili celé dejiny. Epileptickými záchvatmi trpel napríklad aj Napoleon, Beethoven, Paganini, Vincent van Gogh, Agata Christie, Richard Burton, ale i známa postava francúzskej histórie Jana z Arcu.
Fakty o chorobe
• na Slovensku žije asi 60-tisíc epileptikov, každoročne pribudne približne 2 500 až 3 000 nových pacientov
• epilepsia je ochorenie, kým epileptický záchvat je príznak, ten môžu spôsobiť aj iné príčiny ako epilepsia
• môže postihnúť kohokoľvek, bez ohľadu na vek, pohlavie, rasu, intelekt či sociálnu situáciu
• existuje mnoho druhov epilepsie s rôznymi typmi záchvatov
• záchvaty epilepsie trvajú pár sekúnd a okolie si ich ani nemusí všimnúť, až po veľké, keď človek upadá do bezvedomia a zachvátia ho kŕče
• záchvaty sa môžu objaviť kedykoľvek, aj počas spánku
Viete, že:
• prvé písomné zmienky o epilepsii pochádzajú zo starovekých kultúr: Babylončania a Gréci (okolo 1 000 p.n.l.) usudzovali, že epilepsia je dielom démonov
• Hippokrates (400 p.n.l.) odmietol nadprirodzený pôvod choroby a navrhoval liečbu diétou a liekmi
• v staroveku, pokiaľ zamlčali fakt, že otrok má epilepsiu, mohol kupujúci žiadať vrátenie peňazí
• v Austrálii epileptika po záchvate zadržala polícia (20. - 30. roky 20. stor.)
• v USA platil sterilizačný zákon pre epileptikov
• ešte v 70. rokoch 20. stor. mali v niektorých štátoch v USA epileptici zákaz vstupu do reštaurácií
Epilepsia sa dá liečiť
Podozrenie na epilepsiu obyčajne vzniká až po prvom záchvate. Lekárovi veľmi môžu pomôcť informácie o tom, ako záchvat prebiehal, ako dlho trval, čo ho sprevádzalo, či vznikol pri alebo po nejakej činnosti, ako pacient vyzeral po záchvate. Pokiaľ sa rozhodneme pacienta liečiť, stanovíme čo najpodrobnejšiu anamnézu. Prvým vyšetrením je odber krvi, nasleduje interné vyšetrenie (zmeranie krvného tlaku a EKG). Základné a veľmi dôležité je vyšetrenie elektroencefalografi cké (EEG), magnetická rezonancia (CT), neuropsychologické vyšetrenia a ďalšie špeciálne vyšetrenia, ktoré sa robia za určitých okolností (psychiatrické, magnetická spektografi a mozgu a ďalšie).
Lieky, ktoré sa používajú pri epilepsii (antiepileptiká), neovplyvňujú samotnú príčinu ochorenia, ale pôsobia na poškodené mozgové bunky a ovplyvňujú elektrickú aktivitu. Výber liečby sa musí robiť individuálne pre každého pacienta. Cieľom liečby je dosiahnuť úplné vymiznutie záchvatov, alebo aspoň zníženie ich počtu na minimum. Medzi najnovšie antiepileptiká patrí Levetiracetam (na Slovensku je od roku 2001). Úplne najnovšia molekula je lacosamid, začína sa používať teraz. Slovensko je siedma krajina na svete, kde sa táto molekula používa, čo je veľký úspech. Cieľom terapie je monoterapia, čo znamená, že pacient dostáva len jedno antiepileptikum. V ďalších prípadoch sa veľmi starostlivo snažíme nájsť najvhodnejšiu kombináciu antiepileptík.
Najväčšie mýty o epilepsii
Epilepsia je nákazlivá.
Mýtus! Neexistuje žiadne riziko, že by ste sa epilepsiou od chorého nakazili.
Epilepsia je dedičná.
Mýtus! Vo väčšine prípadov to tak nie je. Len málo foriem epilepsie sa priamo prenáša z rodičov na deti.
Epilepsia sa nedá liečiť.
Mýtus! Nedá sa síce liečiť príčina ochorenia, no človek môže žiť úplne bez záchvatov a plnohodnotne. Väčšina pacientov užíva lieky, ktoré ich dokážu zbaviť záchvatov.
Epileptik je agresívny.
Mýtus! Tieto prejavy sa môžu objaviť pri niektorých typoch záchvatov, rozhodne však nie sú bežné. Agresívne správanie sa objavuje len pri jednom type záchvatu.
Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!